Dzisiaj jest: 25 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Wiktor, Cezary, Zygfryd

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1676 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

zeroTydzień temu kolejne piętnaście osób wzięło udział w drugim już wyjeździe do niemieckiego zakładu serwisowania silników w Arnstadt. Tym razem, ku zadowoleniu uczestników, na terenie zakładu przeprowadzono test silnika.

Kiedy podczas pierwszego wyjazdu do Arnstadt okazało się, że z przyczyn logistycznych test silnika odbył się w nocy i uczestnicy odwiedzający zakład nie będą mieli okazji obserwowania tej czynności, słychać było głosy rozczarowania. W piątek kolejna grupa uczestniczyła w wyjeździe studyjnym.

- Mieliśmy to szczęście, że podczas naszego pobytu na terenie zakładu w Arnstadt odbył się test silnika typu TRENT 500 o sile 600 tys. funtów. Sama próba trwała, od rozruchu, poprzez rozpędzenie, do pięciu minut. Dla porównania w Środzie Śl. w zakładzie będą testowane nowoczesne silniki typu TRENT 900 o sile do 900tys. funtów. Będą bardziej ekonomiczne, cichsze i nowocześniejsze - opowiada Jerzy Kryciński. - Podczas testu, kiedy byliśmy na zewnątrz hamowni, słychać było jedynie lekki świst, większy hałas wytwarzały auta jadące autostradą oddaloną od nas ok. 150 metrów. W sterowni z kolei nie słychać było żadnych hałasów. Oceniam poziom hałasu na około 30-35dB, być może mniej - relacjonuje.

Jak podkreśla pan Jerzy, podczas testu nie zauważono żadnych drgań, dymu, czy zanieczyszczenia, ponieważ wytrącany jest jedynie CO2 i woda.

Drgania były odczuwalne

Zgoła odmienne zdanie na ten temat ma jeden z uczestników z Juszczyna.

- Na pierwsze wrażenie wydaje się, że w zakładzie wszystko jest w porządku. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w teście silnika lotniczego. Jednak testowany był jeden z najmniejszych. A przecież w naszym zakładzie mają być testowane znacznie większe silniki - mówi. - Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – jedna znajdowała się w sterowni, druga na zewnątrz. Na początku, faktycznie nie słyszeliśmy nic, jednak przy większym ciągu słychać było już hałas na zewnątrz, odczuwalne były również drgania - dodaje.

Ład, porządek i przepisy BHP

Podczas pobytu na terenie niemieckiego zakładu ponownie uczestnicy zwrócili uwagę na ład i porządek, a także na ciszę, jaka panuje na hali.

- Sam zakład oceniam bardzo dobrze. Na miejscu panuje porządek, ład i przepisy BHP, które są na pierwszym miejscu. A praca w zakładzie ze względu na procedury technologiczne odbywa się w białych rękawiczkach, nie można dotykać gołymi rękoma części silnika, ponieważ może zostać tłuszcz z rąk, który może wpłynąć na uszkodzenie poszczególnych elementów - opowiada Jerzy Kryciński. - Wspaniałe jest również zaplecze, w tym piękna stołówka. Życzyłbym sobie, żeby wszystkie zakłady pracowały w takim ładzie i porządku, żeby nasi mieszkańcy pracowali w takich warunkach, jakie zaprezentowano nam podczas zwiedzania niemieckiego zakładu. Można domniemać, że na terenie nowego zakładu będą lepsze warunki płacowe w porównaniu do firm z z branży samochodowej już funkcjonujących na terenie gminy. Ze względu, że wymagana jest większa odpowiedzialność, precyzja i dokładność - wyjaśnia.

Jednak nie wszystkich wyjazd uspokoił. W przypadku mieszkańca Juszczyna wzbudził kolejne obawy i znaki zapytania.

- Po wyjeździe moje obawy nadal są, a wątpliwości pojawiło się jeszcze więcej. Pewne kwestie zaczynają docierać. Patrząc na okolicę zakładu, łatwo zauważyć, że zabudowania są znacznie dalej, niż będzie to miało miejsce w przypadku naszego zakładu. W Niemczech w sąsiedztwie zakładu są inne fabryki, u nas z kolei będzie to szczere pole. Mam wrażenie ponadto, że pokazano nam tylko tyle, ile chciano, albo ile można było nam pokazać - wyjaśnia w rozmowie z nami.

Protest trwa

Choć na przestrzeni ostatnich tygodni odbyły się dwa wyjazdy, część mieszkańców nadal opowiada się przeciwko planowanej inwestycji w średzkiej podstrefie w LSSE. Jak zapowiedziało Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś, dziś między godziną 13:45 a 15:00 pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Środzie Śl. odbędzie się protest przeciwko budowie hamowni. Na ten czas policja i straż miejska przygotowały objazdy.

(isz), Fot. isz

jeden

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  A co z planem podłączenia północy Środy Śląskiej do sieci gazowej ?

  Czytaj więcej...

   
 • borek
  Jaka ta drużyna średzka słaba - jak kawa z dolewki.

  Czytaj więcej...

   
 • Nowy
  I bardzo dobrze ! Naturalna selekcja tych co mają za "ciężką nogę". Przynajmniej nauczy się taki ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jaro
  A to nie jest auto ktorym jezdzil piroman z Kryniczna

  Czytaj więcej...

   
 • Czarek
  Będą w weekend od 30 lutego .

  Czytaj więcej...

   
 • obywatel
  Wełlug ciebie wszystkiemu winne są Bobry,ale powiedz mi gdzie podziała się woda którą te Bobry ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kitka
  Czyżby Jadzia i Madzia?

  Czytaj więcej...

   
 • Wiesia
  Oświetlenie przy stacji....a co z oswietleniem drogii do stacji PKP....

  Czytaj więcej...

   
 • MarTa
  Wielka szkoda, że autobusy nie kursują w weekendy. Dla mmieszkańców wiosek byłoby to ogromne ...

  Czytaj więcej...

   
 • Shely
  Bobra nie Bobra - Wy***ał i dobra :cry:

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box