Dzisiaj jest: 21 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Albert, Janusz, Konrad

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1587 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

zeroTydzień temu kolejne piętnaście osób wzięło udział w drugim już wyjeździe do niemieckiego zakładu serwisowania silników w Arnstadt. Tym razem, ku zadowoleniu uczestników, na terenie zakładu przeprowadzono test silnika.

Kiedy podczas pierwszego wyjazdu do Arnstadt okazało się, że z przyczyn logistycznych test silnika odbył się w nocy i uczestnicy odwiedzający zakład nie będą mieli okazji obserwowania tej czynności, słychać było głosy rozczarowania. W piątek kolejna grupa uczestniczyła w wyjeździe studyjnym.

- Mieliśmy to szczęście, że podczas naszego pobytu na terenie zakładu w Arnstadt odbył się test silnika typu TRENT 500 o sile 600 tys. funtów. Sama próba trwała, od rozruchu, poprzez rozpędzenie, do pięciu minut. Dla porównania w Środzie Śl. w zakładzie będą testowane nowoczesne silniki typu TRENT 900 o sile do 900tys. funtów. Będą bardziej ekonomiczne, cichsze i nowocześniejsze - opowiada Jerzy Kryciński. - Podczas testu, kiedy byliśmy na zewnątrz hamowni, słychać było jedynie lekki świst, większy hałas wytwarzały auta jadące autostradą oddaloną od nas ok. 150 metrów. W sterowni z kolei nie słychać było żadnych hałasów. Oceniam poziom hałasu na około 30-35dB, być może mniej - relacjonuje.

Jak podkreśla pan Jerzy, podczas testu nie zauważono żadnych drgań, dymu, czy zanieczyszczenia, ponieważ wytrącany jest jedynie CO2 i woda.

Drgania były odczuwalne

Zgoła odmienne zdanie na ten temat ma jeden z uczestników z Juszczyna.

- Na pierwsze wrażenie wydaje się, że w zakładzie wszystko jest w porządku. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w teście silnika lotniczego. Jednak testowany był jeden z najmniejszych. A przecież w naszym zakładzie mają być testowane znacznie większe silniki - mówi. - Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – jedna znajdowała się w sterowni, druga na zewnątrz. Na początku, faktycznie nie słyszeliśmy nic, jednak przy większym ciągu słychać było już hałas na zewnątrz, odczuwalne były również drgania - dodaje.

Ład, porządek i przepisy BHP

Podczas pobytu na terenie niemieckiego zakładu ponownie uczestnicy zwrócili uwagę na ład i porządek, a także na ciszę, jaka panuje na hali.

- Sam zakład oceniam bardzo dobrze. Na miejscu panuje porządek, ład i przepisy BHP, które są na pierwszym miejscu. A praca w zakładzie ze względu na procedury technologiczne odbywa się w białych rękawiczkach, nie można dotykać gołymi rękoma części silnika, ponieważ może zostać tłuszcz z rąk, który może wpłynąć na uszkodzenie poszczególnych elementów - opowiada Jerzy Kryciński. - Wspaniałe jest również zaplecze, w tym piękna stołówka. Życzyłbym sobie, żeby wszystkie zakłady pracowały w takim ładzie i porządku, żeby nasi mieszkańcy pracowali w takich warunkach, jakie zaprezentowano nam podczas zwiedzania niemieckiego zakładu. Można domniemać, że na terenie nowego zakładu będą lepsze warunki płacowe w porównaniu do firm z z branży samochodowej już funkcjonujących na terenie gminy. Ze względu, że wymagana jest większa odpowiedzialność, precyzja i dokładność - wyjaśnia.

Jednak nie wszystkich wyjazd uspokoił. W przypadku mieszkańca Juszczyna wzbudził kolejne obawy i znaki zapytania.

- Po wyjeździe moje obawy nadal są, a wątpliwości pojawiło się jeszcze więcej. Pewne kwestie zaczynają docierać. Patrząc na okolicę zakładu, łatwo zauważyć, że zabudowania są znacznie dalej, niż będzie to miało miejsce w przypadku naszego zakładu. W Niemczech w sąsiedztwie zakładu są inne fabryki, u nas z kolei będzie to szczere pole. Mam wrażenie ponadto, że pokazano nam tylko tyle, ile chciano, albo ile można było nam pokazać - wyjaśnia w rozmowie z nami.

Protest trwa

Choć na przestrzeni ostatnich tygodni odbyły się dwa wyjazdy, część mieszkańców nadal opowiada się przeciwko planowanej inwestycji w średzkiej podstrefie w LSSE. Jak zapowiedziało Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś, dziś między godziną 13:45 a 15:00 pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Środzie Śl. odbędzie się protest przeciwko budowie hamowni. Na ten czas policja i straż miejska przygotowały objazdy.

(isz), Fot. isz

jeden

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Kibic
  Brawo dla wszystkich uczestników turnieju, a dla zwycięskiej drużyny podwójne. Wyobraźcie sobie państwo ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kazik
  Przeczytałem te komentarze i stwierdzam, że w tym Udaninie nic nigdy się nie zmieni. Jak nie auto ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mirek
  Jeżeli to co mówisz jest prawdą to tą sprawą powinna się zając PSP i najlepiej nie wypisywać tu na ...

  Czytaj więcej...

   
 • Adam
  To pewnie wina asfaltu wylanego na droge :roll: . Powinni jeszcze tam hopki postawić. :P

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  I co teraz tam będzie stał krzyż?

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  Po takiej akcji dzieciaki będą próbować przynajmniej kilku tak zwanych asów jak to smakuje i się okaże ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czaki
  Nawet nie wiesz co piszesz . Jak masz pisac brednie to zamilcz

  Czytaj więcej...

   
 • hubert
  pewien Pan z rady gm jest zdania ze szpital jest nam w miesci nie potrzebny a moze to raczej radni ...

  Czytaj więcej...

   
 • will
  Pewnie kierowca jechał bardzo wolno stosując się do ograniczenia prędkości. Tylko znowu ten paskudny ...

  Czytaj więcej...

   
 • baba jaga
  a co ono ilustruje chodnik, parking czy ziemię

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box