Dzisiaj jest: 27 Marzec 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Lidia, Ernest, Jan

Odwiedza nas 973 gości oraz 0 użytkowników.

kamera

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI, KOS, KOSIAREK…

Prowadzimy serwis elektronarzędzi i narzędzi spalinowych oraz sprzedaż sprzętów używanych.{jcomments... Czytaj więcej

NOCNE I ŚWIĄTECZNE DYŻURY…

Jeśli szukasz apteki, zastanawiasz się, gdzie możesz kupić potrzebne leki... Czytaj więcej

OŚRODEK SPORTU I REKREACJI…

Także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Środzie Śląskiej intensywnie przygotowuje... Czytaj więcej

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE 94…

W czwartek, 16 marca, w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

Voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów stalowych i... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prawo 0W jednym z artykułów opisaliśmy zasady dziedziczenia na zasadzie przepisów ustawy. W niniejszym opiszemy najistotniejsze zagadnienia związane z drugim rodzajem dziedziczenia, tj. na mocy testamentu.

Czym jest testament i jakie są jego rodzaje?

Testament to rozporządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci, czyli decyzja kto i jakie poszczególne części majątku odziedziczy po naszej śmierci.

Testament może dotyczyć rozporządzenia majątkiem tylko jednej osoby, co oznacza że nie można sporządzać testamentów wspólnych. Testament może natomiast dotyczyć całości majątku, jego części lub poszczególnych przedmiotów.

Przykład: Jeżeli spadkodawca posiada mieszkanie i samochód, to może zapisać w testamencie mieszkanie córce, a samochód synowi. Może też jednak zapisać w testamencie jedynie mieszkanie
i przekazać je córce, wtedy samochód będzie dziedziczony na zasadach ustawowych.

Testament może sporządzić jedynie osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, tzn. nie jest ubezwłasnowolniona całkowicie, ani częściowo, o czym pisaliśmy w ostatnim artykule. Dla swojej ważności testament nie może być sporządzony pod czyimkolwiek wpływem, groźbą czy nawet sugestią. Spadkodawca musi świadomie i swobodnie podjąć decyzję o jego sporządzeniu.

Testament można zmienić lub odwołać w każdej chwili przez sporządzenie nowego testamentu, zniszczenia poprzednio sporządzonego testamentu lub dokonania w nim takich zmian z których wynika wola jego odwołania.

W przypadku gdy spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, oba testamenty pozostają w mocy o ile ich treść da się pogodzić, natomiast jeżeli jest to niemożliwe, ważne są postanowienia z testamentu nowego.

Przykład: Jan miał mieszkanie oraz samochód, sporządził testament w którym mieszkanie zapisał córce, zaś samochód synowi, przed śmiercią nabył jeszcze działkę, która nowym testamentem zapisał bratankowi – oba testamenty były ważne i wykonalne.

Przykład: Jan mając mieszkanie zapisał je żonie, następnie po roku rozmyślił się i zapisał je córce nie niszcząc poprzedniego testamentu- po jego śmierci dziedziczy córka, gdyż drugi testament (późniejszy) wykluczył stosowanie pierwszego.

Testament sporządzony odręcznie nie wymaga szczególnego nazewnictwa, ani języka, należy go tłumaczyć tak, żeby był jak najbardziej zgodny z wolą spadkodawcy.

Choć istnieje wiele rodzajów testamentów najpopularniejsze są testamenty sporządzone własnoręcznie i testamenty sporządzone notarialnie. Warto przy tym pamiętać, że notariusz czuwa nad prawidłowością sporządzonego testamentu co minimalizuje ryzyko próby jego poważenia przez niezadowolonych członków rodziny, którzy nie zostali powołani do spadku. Istnieje Notarialny Rejestr Testamentów, w którym testamenty notarialne są rejestrowane i w razie potrzeby można łatwo znaleźć notariusza u którego jest on przechowywany.

Warto wiedzieć, że istnieją też testamenty szczególne – jak testament ustny – może być sporządzany tylko w wypadku zagrożenia życia obecności 2 świadków, testament wojskowy i podróżny.

Z pojęciem testamentu nieodłącznie wiąże się pojęcie zachowku - czyli prawa osoby która nie została uwzględniona w testamencie, a bez niego byłaby spadkobiercą, do żądania odpowiedniej kwoty pieniędzy.

Adwokat Adam Gregorczyk,
radca prawny Paweł Śmiałkowski
SGK Kancelarie we Wrocławiu

Państwa pytania mogą dotyczyć przedstawionego tematu i wszelkich innych kwestii. Prosimy je kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub redakcji: pl. Wolności 38/40/8, 55-300 Środa Śląska (wiadomość prosimy zatytułować: PYTANIE DO PRAWNIKA).  

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
6
7
9
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
27
28
29
30
31

Najnowsze komentarze

 • gim
  NATALIA - NASZA DUMA :-)

  Czytaj więcej...

   
 • van dem brueck
  https://www.[regulamin].[regulamin]?v=Cx5L 8gBi9Bs

  Czytaj więcej...

   
 • Asia
  Pewnie J...... wzięła na siebie winę aby kolejny raz chronić meza pijaka. Policja powninna sprawdzać ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ola
  Ciekawe czy ktokolwiek sprawdzi to iż mężczyzna który się oddalił jest mężem tej uwiezionej kobiety i ...

  Czytaj więcej...

   
 • Makłowicz
  Tobie naprawdę trzeba współczuć, jesteś bardzo biedną osobą, ktoś kto ma takie podejście do innych ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Może poruszyc kwestię przeprowadzania dzieci przez pasy. Moim zdaniem strażnik powinien poczekac, aż ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ela
  ale tu nie jest napisane że szpitala w Środzie.... pisz proszę polszczyzną- nie dzie tylko gdzie

  Czytaj więcej...

   
 • Amity
  JAK zacznie sama na siebie zarabiac a nie życ na koszt obywatela to nie bedzie musiała wpierdzielac tego ...

  Czytaj więcej...

   
 • Madzia
  Czy źby nasza gwiazda średzka co stoi pod biedronką

  Czytaj więcej...

   
 • świerk
  Super tytuł! Fakt , Super Ekspres i wszelkie inne brukowce nie mogą wyjśc z podziwu i zazdroszczą ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box