wtorek 16.04.2024

Imieniny: Cecyliana Bernadety

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

Skomentuj



Szeroki zakres działalności rolniczej sprawia, iż ciężko jest porównać zawód rolnika do jakiejkolwiek innej pracy.



W każdym zawodzie występuje szereg niebezpieczeństw wynikających z wykonywanych czynności, jednakże zawód rolnika jest szczególnie narażony na dużą ilość zagrożeń, m.in. chemicznych, biologicznych czy też atmosferycznych.

Okres jesienno-zimowy również niesie za sobą zagrażające zdrowiu i życiu zadania, którym rolnik musi sprostać. Jednym z nich jest obsługa maszyn i urządzeń, np. do obróbki drewna, a także ich naprawa, konserwacja i regulacja.

Wiele obrażeń powstaje wskutek prac wykonywanych przy pomocy pił tarczowych, łańcuchowych czy też szlifierek kątowych. Przestrzeganie kilku prostych zasad może zminimalizować ryzyko wypadku:

  • piła tarczowa oraz szlifierka kątowa nie może mieć uszkodzonej oraz nadmiernie zużytej tarczy i konieczne jest ich wyposażenie w odpowiednią osłonę
  • tarcza piły powinna być osłonięta nad i pod stołem
  • pilarka do cięcia wzdłużnego powinna być wyposażona w klin rozszczepiający, zaś do cięcia poprzecznego – w mechanizm odprowadzający materiał, np. ruchomy stół


Również odprysk obrabianego materiału stanowi zagrożenie, warto więc przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w kask oraz maskę na twarz. Przy okazji stroju roboczego należy również zaznaczyć, że ubranie, które mamy na sobie w momencie wykonywania pracy z pilarkami musi być przylegające, a obuwie robocze wyposażone w zabezpieczająca przed poślizgnięciem powierzchnię. Rękawice robocze chronią przed wieloma rodzajami urazów, ale pomimo to nie zaleca się ich używania podczas pracy z pilarkami tarczowymi, heblarkami czy szlifierkami, ponieważ istnieje ryzyko ich pochwycenia przez wirujące części urządzenia.

Naprawa, konserwacja i regulacja maszyn również wymaga szczególnej ostrożności i skupienia uwagi na wykonywanej pracy. Każdorazowo należy upewnić się, czy silnik oraz napęd nie są włączone a elementy robocze zostały zatrzymane.

Maszyny i narzędzia zawieszane na ciągniku przed naprawą należy opuścić na ziemię. Ostrożność przyda się również przy naprawie kół z pierścieniami sprężystymi. Zdjęcie lub założenie pierścienia oraz napompowanie koła wymaga umieszczenia go w osłonie z mocnych prętów lub płaskowników.

Praca z maszynami w zawodzie rolnika nie wiąże się tylko z wykonywaniem prac polowych. W dobie dzisiejszej modernizacji gospodarstw rolnych udział oraz rola maszyn wciąż wzrasta. Warto mieć na uwadze, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowa obsługa i użytkowanie maszyn rolniczych oraz dbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo najbliższych.

PT KRUS w Środzie Śląskiej / fot. hobbydom.pl

Materiały źródłowe:

- materiały własne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

  • broszura Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego
  • broszura Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym





Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

ogrody pawlowski trawniki www


taxi stas

handlo