Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Piotr, Małgorzata

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1090 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

orszak0Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowano również w naszym mieście. Pomimo mroźnej aury, średzki rynek został opanowany przez aniołów, pasterzy i kolędników. Było niezwykle kolorowo i radośnie.

Jak powiedział proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, ks. Wiesław Pindel, od trzech lat przygotowywano się do Orszaku Trzech Króli. W tym roku, dzięki inicjatywie wielu ludzi, połączonych sił trzech scholi parafialnych, asysty ochotników z OSP Bukówek, Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami naszego miasta.

- Boże Narodzenie jest takim wydarzeniem, kiedy Pan Jezus przychodzi na świat po to, żeby przynieść pokój wszystkim ludziom. I my w naszym orszaku dzisiaj w sposób szczególny chcemy prosić o tę łaskę pokoju. O to żebyśmy pokój mieli w swoich sercach, żebyśmy tym pokojem również potrafili i chcieli dzielić się ze wszystkimi – mówił podczas orszaku ksiądz proboszcz Wiesław Pindel.

Około tysiąca uczestników

Orszak, w którym wzięło udział około tysiąca uczestników, z gwiazdą na czele przewędrował ulicami miasta, by po drodze spotkać kolędników, którzy z pieśnią i dobrym słowem dołączali do parady. Wszyscy w radosnym i kolorowym korowodzie powędrowali do stajenki, w której oczekiwała święta rodzina, której pokłon złożyli trzej królowie. Uwieńczeniem świętowania było wspólne kolędowanie i śpiew z zespołem 30. synów i 40. wnuków jeżdżących na 70. oślętach. O wyjątkowości średzkiego orszaku z pewnością świadczyć może stajenka, w której schronienie znalazła średzka rodzina z malutkim dzieciątkiem, a także własny hymn skomponowany specjalnie na to wydarzenie.

- Bardzo cieszymy się, że wśród uczestników orszaku tak szybko przyjął się nasz krótki, średzki hymn. To kolejny dowód na to, że dobre pomysły rodzą się spontanicznie, w grupie przyjaciół: usiedliśmy któregoś wieczoru, ułożyliśmy słowa, muzykę zaczerpnęliśmy ze znanej pastorałki, zagraliśmy i spróbowaliśmy nauczyć tego innych. Udało się! - dodaje Marta Wilczyńska.

Asysta strażaków i pozytywne reakcje mieszkańców

W pierwszym średzkim orszaku udział wzięli również ochotnicy z OSP Bukówek.

- Po raz kolejny Ochotnicza Straż Pożarna zaznaczyła swoja obecność w życiu społecznym, kulturalnym i religijnym naszego regionu. Tym razem uczestniczyliśmy w organizowanym w Środzie Śląskiej Orszaku Trzech Króli. Zimowa aura oraz duża ilość uczestników pochodu stworzyła niesamowitą atmosferę świętowania, którą dało się odczuć od początku do końca wspólnego świętowania. kto był ten wie a kto nie był niech żałuje!!! - pisali o wydarzeniu na swojej stronie ochotnicy.

Powodzenie przedsięwzięcia, to zasługa wielu ludzi, dzięki którym z pewnością możemy powiedzieć, że Orszak Trzech Króli połączył mieszkańców, sprawił, że przez chwilę mimo podziałów, staliśmy się jednością, połączeni wspólną modlitwą i śpiewem. To był z pewnością czas magiczny.

- Najpiękniejsze w takich inicjatywach jest to, że w pojedynkę nikomu one by się nie udały. Do organizacji Orszaku zaangażowany był sztab ludzi, którzy poświęcili swój czas, ale i włożyli w to serce – za co dziękujemy – podsumowała wydarzenie Marta Wilczyńska, spiritus movens przedsięwzięcia – jak określił rolę prowadzących Orszak, Marty i Sławka Wilczyńskich, proboszcz parafii.

Pozytywnie o wydarzeniu wypowiadają się również mieszkańcy biorący udział w Orszaku. Jak mówił po spotkaniu pan Gustaw: - to było wspaniałe wydarzenie. Bardzo cieszę się, że orszak został zorganizowany również w naszym mieście. A i mróz nie był tak straszny – przekonywał mężczyzna.

Dla pani Zofii, wspólna wędrówka ulicami miasta była niesamowitym przeżyciem.

- Jeśli Bóg da i pozwoli, w Orszaku wezmę udział również w przyszłym roku. Jestem zachwycona pomysłem i organizacją. A i muzyka, którą wykonywał zespól bardzo mi się podobała – dodała mieszkanka.

Głosów podobnych do opinii pani Zofii i pana Gustawa słychać było wiele. Na podziękowania zasługuje również Hotel Hellon, dzięki któremu mogliśmy zagrzać się ciepłą herbatą i przepyszną grochówką.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku przyjedzie nam również uczestniczyć tak ważnym, barwnym i radosnym wydarzeniu, jakim niewątpliwie był Orszak Trzech Króli.

Iza Szczygieł, Fot. isz

1 orszak

1 orszak1

1 orszak2

1 orszak3

1 orszak4

1 orszak5

1 orszak6

1 orszak7

1 orszak8

Więcej zdjęć TU

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Arkadiusz Olejnik
  Panie Rafale. Jak już wcześniej pisałem można powiedziec, że 26 dni w miesiącu nasz prywatny parking ...

  Czytaj więcej...

   
 • Hlaski
  Wygrany remis dla przyjezdnych gospodarzy.

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał
  Panie Arkadiuszu może wystarczyć oznaczyć Parking teren prywatny. Ze zdjęć wynika że mam przywiezie znak ...

  Czytaj więcej...

   
 • kibic
  FC Środa Śl. jak obstawiacie?

  Czytaj więcej...

   
 • staryESELDUCH
  o to znalazł A.O moralizator! wzór cnót i solidności. Pani Olejnik naucz się Pan parkowac jak do ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Drogi Panie, a tam jest jakiś zakaz wjazdu ? Jak Pan może wjechac na parking publiczny to ja juz nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Nie mam pojęcia w czym... Może znalazł się ktoś zawistny albo jak to często bywa, ktoś zupełnie ...

  Czytaj więcej...

   
 • xyz
  skoro ta dobrze żyjecie z mieszkańcami to skąd ten problem?

  Czytaj więcej...

   
 • mm
  A WASZE AUTA NA NIE WASZYM PARKINGU CO ROBIĄ?

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Nie bardzo wiem z czym mamy się dogadac ? Mamy pytac czy mozemy udostepnic naszym gosciom nasz parking ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box