Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Piotr, Małgorzata

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1354 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

cezary przybylskiJeśli jesteś hodowcą drobiu, jeśli posiadasz choć kilka kur, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z ich utrzymaniem. Za nieprzestrzeganie zaleceń, grożą wysokie kary pieniężne.

- Mamy aktualnie dość trudną sytuację, jeśli chodzi o ptasią grypę. Jest za to odpowiedzialny wirus H5N8 typu A. Chorobotwórczy tylko dla ptaków, ale charakteryzuje się dużą zjadliwością. Atakuje zarówno drób hodowlany jak i ptactwo dzikie głównie blaszkodziobe - informuje o sytuacji Powiatowy Lekarz Weterynarii, Cezary Prokopowicz. - Zależy nam na tym, żeby wirus nie przedostał się do zwierząt w chowie przyzagrodowym, oraz na fermy przemysłowe, gdzie mowa jest o kilku do kilkunastu tysiącach sztuk. To ważne, aby ludzie trzymający drób mieli świadomość o niebezpieczeństwie, a także o tym, jakie aktualnie trzeba spełniać wymagania aby sprostać obowiązującym przepisom - podkreśla powagę sytuacji Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W związku z przypadkami ptasiej grypy, jakie odnotowano na terenie całego kraju, w tym m. in. we Wrocławiu i Oleśnicy, Zgorzelcu Dzierżoniowie, 20 grudnia ubiegłego roku wydano rozporządzenie określające ściśle wymagania wobec gospodarstw utrzymujących drób, niezależnie od ilości i rodzaju posiadanego ptactwa. Jak podkreśla lekarz weterynarii , to ważne aby hodowcy drobiu przestrzegali zaleceń wydanych w rozporządzeniu. W ten sposób skutecznie można ochronić posiadany drób przed zakażeniem wirusem.

Posiadasz drób – to musisz zrobić !

- niezależnie od ilości drobiu, każdą ilość i adres jego przetrzymywania należy zgłosić bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii, bądź sołtysa,

- do momentu odwołania zarządzenia obowiązuje absolutny zakaz wypuszczania drobiu na zewnątrz. W przypadku gołębi dopuszczalnym jest jedynie wypuszczenia ptactwa na lot treningowy,

- prowadzić rejestr wejść i wyjść do miejsca, w którym przebywa drób,

- umieść przed wejściem matę dezynfekcyjną,

- używać osobnej odzieży i obuwia przeznaczonych do pracy w pomieszczeniu,

- po wyjściu z pomieszczenia, gdzie przechowywany jest drób, umyć bezwzględnie ręce,

- nie należy pobierać wodę z akwenów w celu pojenia drobiu.

Niebezpieczeństwo zakażenia wirusem

Jak dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii tylko dzięki przestrzeganiu wytycznych rozporządzenia hodowcy drobiu są w stanie ustrzec posiadany drób przed zakażeniem. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku wystąpienia zachorowania drób w gospodarstwie jest wybijany. A warunkiem otrzymania odszkodowania jest konieczność przestrzegania zaleceń.

- Wokół ogniska określa się 3 km strefę zapowietrzenia. Zazwyczaj wybijany jest cały drób w okolicy 3km - mówi Cezary Prokopowicz. - Problem jest bardzo wymierny, ponieważ w przypadku zachorowań na terenie województwa wszystkie produkty pochodzenia drobiowego nie są przeznaczane do handlu oraz eksport do krajów trzecich – dodaje.

Nie przestrzegasz zaleceń – grożą wysokie kary

Już od przyszłego tygodnia, jak zapowiada Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczną się kontrole gospodarstw, w których hodowany jest drób. W przypadku nieprzestrzegania wymagań rozporządzenia, właścicielowi gospodarstwa grozi wysoka kara pieniężna rozpoczynająca się od kilkuset złotych.

Objawy ptasiej grypy – to warto wiedzieć...

Nagłe upadki, a także niepokojące objawy ze strony układu oddechowego mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z wirusem ptasiej grypy. Zdaniem lekarza weterynarii, objawami, które mogą zaniepokoić są:

- duszności,

- zasinienia korali,

- spadek pobierania paszy i wody,

- niska ruchowość,

- nastroszone piórka.

Więcej informacji na temat sytuacji, a także porady i bieżące przepisy odnoszące się do chowu zwierząt, znaleźć można na stronie http://www.piw-srodaslaska.biuletyn.net.

Iza Szczygieł, Fot. mpr

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Rafał
  Jasne rozumiem :) ale jak to mówią jak masz miękkie serce to musisz mieć twardą d,... :) Bez urazy ...

  Czytaj więcej...

   
 • ignacy
  Zapraszam drogą na Zawadkę to jest tragedia :-x

  Czytaj więcej...

   
 • o!
  2:1 dla WKSu tak obstawiam

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Mistrzu a może ujawnię Twoją tożsamośc ? Po numerze IP widzę, że jesteś na portalu bardzo aktywny ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Panie Rafale. Jak już wcześniej pisałem można powiedziec, że 26 dni w miesiącu nasz prywatny parking ...

  Czytaj więcej...

   
 • Hlaski
  Wygrany remis dla przyjezdnych gospodarzy.

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał
  Panie Arkadiuszu może wystarczyć oznaczyć Parking teren prywatny. Ze zdjęć wynika że mam przywiezie znak ...

  Czytaj więcej...

   
 • kibic
  FC Środa Śl. jak obstawiacie?

  Czytaj więcej...

   
 • staryESELDUCH
  o to znalazł A.O moralizator! wzór cnót i solidności. Pani Olejnik naucz się Pan parkowac jak do ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Drogi Panie, a tam jest jakiś zakaz wjazdu ? Jak Pan może wjechac na parking publiczny to ja juz nie ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box