Dzisiaj jest: 25 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Wiktor, Cezary, Zygfryd

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1530 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

historia powiatu średzkiegoPo 1945 r. większość byłych mieszkańców z powiatu średzkiego osiedlono w rejonie miasta Hameln w Dolnej Saksonii. Był to wynik planowej polityki władz ówczesnych Niemiec.

Tutaj także zawiązało się działające do dziś stowarzyszenie skupiające byłych mieszkańców regionu – Neumarkter Verein. W 1954 r. władze Hameln podpisały umowę patronacką z członkami stowarzyszenia i z okazji 10. rocznicy tego wydarzenia, w 1964 r., wydana została niskonakładowa broszura pod wymownym tytułem – Bewahrt das Erbe. Pisana częściowo pod wpływem, świeżych jeszcze, doświadczeń wojennych stanowi już miejscami jedynie pamiątkę pewnej minionej atmosfery. Niemniej jednak, zamieszczone w niej zostały liczne informacje historyczne, które tylko częściowo, lub w ogóle, nie ukazały się w innych późniejszych publikacjach.

Praca liczy 96 stron i zawiera kilkanaście artykułów dotyczących historii Środy Śląskiej i powiatu. Znalazły się w niej również jedne z pierwszych wówczas prób odtworzenia wydarzeń wojennych jakie rozegrały się na tych ziemiach na przełomie stycznia i lutego 1945 r. (Kämpfe im Kreise Neumarkt im Januar und Februar 1945, Die ärztliche Versorgung der Bevölkerung von Stadt und Land Neumarkt/Schles. vor, während und nach dem Zusammenbruch im Winter 1945).

Oprócz tego znajdziemy tutaj opisy uwarunkowań przyrodniczych, historię cukrowni i portu w Malczycach, czy gimnazjum i szpitala w Środzie Śląskiej. Jednak jednym z najciekawszych tekstów jest praca Heinza-Gottfrieda Gruhna o świętach jakie odbywały się przed wojną w Środzie Śląskiej – Neumarkt und seine Feste (s. 52-56). Znajdziemy tam informacje o zapomnianych zwyczajach średzkich, atmosferze minionych jarmarków tygodniowych i oprawie głównych uroczystości. Co ciekawe jeszcze w okresie przedwojennym targi odbywały się w co drugą środę. Dzień ten określano mianem „chłopskiej niedzieli” (Bauernsonntag) i wydaje się, że tradycja ta wywodzi się wprost ze średniowiecza. Znajdziemy tam również przepis na specyficzny napój jaki serwowano podczas festynów organizowanych przez cech średzkich karczmarzy.

Składał się m.in. z ciemnego piwa, wysokiej jakości oleju z oliwek, rumu, skórek cytryny, dużej ilości przypraw, cukru, soli i chleba! Jest także wzmianka o korowodach postaci przebranych w historyczne stroje, jak to zostało pokazane na jednej z licznych ilustracji zamieszczonej w pracy, którą prezentuję poniżej:

napoleon

Po lewej „Stary Fryc” podczas święta regionalnego.
Po prawej Napoleon ze swoimi żołnierzami.

W samej książce znajdziemy o wiele więcej informacji o nieistniejących potrawach, zwyczajach i dialekcie obecnym w Środzie Śląskiej i okolicznych miejscowościach.

dr Paweł Duma (Archiwum średzkie)

skanowanie0001

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  A co z planem podłączenia północy Środy Śląskiej do sieci gazowej ?

  Czytaj więcej...

   
 • borek
  Jaka ta drużyna średzka słaba - jak kawa z dolewki.

  Czytaj więcej...

   
 • Nowy
  I bardzo dobrze ! Naturalna selekcja tych co mają za "ciężką nogę". Przynajmniej nauczy się taki ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jaro
  A to nie jest auto ktorym jezdzil piroman z Kryniczna

  Czytaj więcej...

   
 • Czarek
  Będą w weekend od 30 lutego .

  Czytaj więcej...

   
 • obywatel
  Wełlug ciebie wszystkiemu winne są Bobry,ale powiedz mi gdzie podziała się woda którą te Bobry ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kitka
  Czyżby Jadzia i Madzia?

  Czytaj więcej...

   
 • Wiesia
  Oświetlenie przy stacji....a co z oswietleniem drogii do stacji PKP....

  Czytaj więcej...

   
 • MarTa
  Wielka szkoda, że autobusy nie kursują w weekendy. Dla mmieszkańców wiosek byłoby to ogromne ...

  Czytaj więcej...

   
 • Shely
  Bobra nie Bobra - Wy***ał i dobra :cry:

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box