Dzisiaj jest: 19 Luty 2017    |    IMIENINY: Arnold, Konrad, Marceli

JEŚLI MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM ZADZWOŃ 713 173 299 lub napisz redakcja@roland-gazeta.pl

Odwiedza nas 1008 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI, KOS, KOSIAREK…

Prowadzimy serwis elektronarzędzi i narzędzi spalinowych oraz sprzedaż sprzętów używanych.{jcomments... Czytaj więcej

ODDAJ KREW ZANIM WYRUSZYSZ…

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa APELUJE o zgłaszanie się do... Czytaj więcej

CZYTELNICZKA: " NIE NISZCZMY…

Droga Redakcjo, ostatnio często na forum Waszej gazety poruszana jest... Czytaj więcej

TANKUJ, REJESTRUJ PARAGONY I…

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej informuje, że z dniem... Czytaj więcej

NOCNE I ŚWIĄTECZNE DYŻURY…

Jeśli szukasz apteki, zastanawiasz się, gdzie możesz kupić potrzebne leki... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

domki 1 1Do końca września tego roku zaplanowano zakończenie pierwszego etapu inwestycji budowy osiedla mieszkań socjalnych w Środzie Śląskiej. Wówczas do użytkowania zostanie przekazanych 36. mieszkań. Docelowo będzie ich 76.

Od zeszłego roku trwają prace na ulicy Wiejskiej, gdzie do końca września 2017 roku ma powstać osiedle budynków o charakterze socjalnym z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Docelowo będą to cztery budynki wielorodzinne, niepodpiwniczone, parterowe, kryte dachem płaskim, wykonane w technologii tradycyjnej. Pierwszy etap inwestycji zakłada wybudowanie dwóch z nich, w których mieszkania otrzyma 36 rodzin.

Dla kogo mieszkania?

Jak informuje Urząd Miasta lokale socjalne przeznaczone będą dla osób/rodzin o niskich dochodach, a także dla rodzin znajdujących się na liście osób oczekujących lub rodzin z wyrokami sądowymi o eksmisji.

- Każdego roku Gmina Środa Sląska zmaga się z problemami zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych dla osób/rodzin potrzebujących dachu nad głową. W chwili obecnej na liście osób oczekujących znajduje się 41 rodzin. Większość z nich to rodziny o niskich dochodach, które znajdują się nie tylko w trudnych sytuacjach finansowych, ale często także w bardzo trudnych sytuacjach życiowych - wyjaśnia Mirosław Baraniecki, kierownik Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę we wnioskach o przydział mieszkania socjalnego jest dochód uzyskiwany przez członków rodziny. Zgodnie z z uchwałą nr XXXVI/280/16 Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej z dnia 7 grudnia 2016 r. - dochód przypadający na 1 osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym nie może przekroczyć 75% najniższej emerytury, tj. 661,92 zł brutto na osobę.

Ogrzewanie przedmiotem dyskusji

W każdym budynku, zgodnie z dokumentacją, projektant zaprojektował ogrzewanie stałopalne na węgiel lub drewno. Zgodnie z projektem, każde mieszkanie zostanie wyposażone w kuchnię węglową z podkową, które, jak informują urzędnicy WSL - mają za zadanie ogrzać małe powierzchnie mieszkalne oraz dać możliwość przygotowania ciepłego posiłku. Jak podkreślono - zastosowane rozwiązania zostały przyjęte w projekcie budowlanym, a ich prawidłowość została potwierdzona decyzją starosty średzkiego, zezwalającą na budowę.

I to właśnie rozwiązanie grzewcze, jakie ma być zastosowane w budynkach socjalnych przy ulicy Wiejskiej, a także ilość kominów jaka powstanie, stało się przedmiotem dyskusji i wątpliwości w sferze medialnej. Sprawą zainteresowała się jedna z wrocławskich stacji radiowych i stacja telewizyjna. O komentarz w sprawie zastosowanego rozwiązania grzewczego zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Środzie Śląskiej.

Instalacja gazowa kosztowna i trudna

- Inwestycja osiedla socjalnego zlokalizowana jest na terenie, który nie posiada istniejącej sieci gazu ziemnego. Teren znajduje się poza drogą krajową stanowiącą obwodnicę Środy Śląskiej. Doprowadzenie sieci gazowej było niemożliwe pod względem technicznym oraz bardzo kosztowne. Bez wątpienia słaby rozwój sieci gazowej w gminie Środa Śląska, za który odpowiada Polska Spółka Gazownictwa we Wrocławiu, jest barierą dla rozwoju ekologicznych źródeł w naszej gminie - wyjaśnia Piotr Wiss z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Podkreśla również, że mieszkania socjalne są przeznaczone dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - dlatego nie można zastosować drogiego w utrzymaniu ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Projektant zaprojektował indywidualne źródła ciepła, których użytkowanie daje możliwość zapewnienia ogrzewania osobom o bardzo ograniczonych środkach pieniężnych. Zastosowane urządzenia grzewcze przeznaczone są do wykorzystania opału typu węgiel i drewno (biomasa). Drewno stanowi odnawialne źródło energii i jest paliwem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym – dodaje Piotr Wiss.

Co istotne, większość osób o niskich dochodach jest pod opieką tutejszego GOPS, który w okresie zimowym przekazuje swoim podopiecznym węgiel i drewno.

Gmina Środa Śląska nie pozostaje bierna na środowisko

Jak podkreśla Urząd Miejski, w 2016 r. z udziałem gminy (na drodze dotacji lub działań własnych) zmodernizowano instalacje grzewcze w 57 lokalach. Na ten cel wydano łącznie 242 tys. zł.

- Odpowiednie wydziały realizują procedury, które zmierzają do likwidacji kotłowni stałopalnych, budowane są m.in. przyłącza instalacji gazowej do budynków wspólnot mieszkaniowych – przekonuje Mirosław Baraniecki. - Ponadto od ubiegłego roku gmina prowadzi program dotacji dla mieszkańców na wymianę ogrzewania stałopalnego na ekologiczne w lokalach prywatnych. Przez okres około kilkanaście ostatnich miesięcy nastąpiła przerwa w wydawaniu warunków przyłączenia do sieci gazowej w Środzie Śląskiej. Teraz Zakład Gazowniczy we Wrocławiu wznowił tę procedurę, więc gmina Środa Śląska będzie kontynuować realizację program likwidacji kotłów stałopalnych w indywidualnych lokalach własnościowych oraz będą realizowane inwestycje dotyczące wykonywania przyłączy gazowych do budynków Wspólnot Mieszkaniowych w celu modernizacji układów stałopalnych na instalacje grzewcze gazowe - dodaje kierownik WSL.

Osiedle socjalne – to warto wiedzieć

Wykonawca: Wałbrzyskie Konsorcjum Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą ul 
Ludowa 60 58-304 Wałbrzych.

Wartość zadania: 4 668 158,30 zł.

Termin zakończenia inwestycji: 30.09.2017r.

Etap I – do użytku zostaną przekazane dwa budynki wielorodzinne. Łącznie 36 mieszkań.

Etap II – budowa dwóch pozostałych budynków.

Budynek nr 3: złożony z 6 segmentów, łącznie 12 lokali M4, w tym dwa lokale dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia zabudowy - 744,50 m2.
Budynek nr 4: złożony z 6 segmentów, łącznie 24 lokale (w tym 4 lokale dla osób niepełnosprawnych): 12 lokali M1 (w tym 2 lokale dla osób niepełnosprawnych) i 12 lokali M2 (w tym 2 lokale dla osób niepełnosprawnych). Powierzchnia zabudowy - 719,32 m2

Iza Szczygieł, Fot. W. Kalita

domki 2

domki 3

domki 4

domki 1 1

 

Komentarze  

+2 # Alarm Smogowy 2017-02-09 09:00
Czy mieszkańcy Środy Śl. wiedzą, że mają nieudolna i niegospodarną władzę?

Mieszkańcy Środy Śląskiej - obudźcie się!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Lord 2017-02-08 08:48
Panie Burmistrzu kto będzie odpowiadał jak ci biedni ludzie będą palić w tych kuchniach węglowych i będzie stale ulatniał się czad. W tych czasach tyle mówi się o zatruciach czadem!! Czy może o to chodzi niech się wyduszą!!!! Tam będą mieszkały też rodziny z małymi dziećmi, narażone na zatrucia czadem. Ale Panie Adamie trzeba mieć dzieci żeby zrozumieć o co mi chodzi!!!
Już nie wspomnę o zadymieniu w okolicy! Z tych 70 kominów na pewno z dużej części będą szły w powietrze spalane plastiki i płyty meblowe, kto za to odpowiada.
A te tłumaczenia urzędników to już jest normalnie wstyd. Pani Asystent - babo ty wstydu nie masz! co ty wiesz o zanieczyszczeniach powierza, widzę że ze scholi zostało ci śpiewanie ALLELUJA i Chwalmy Pana do burmistrza. Gazu nie ma!! to tylko gazem ziemnym się opala w Polsce? Wszędzie asystent bełkota te bzdury.
Jeszcze ten XEOS z kominami i 30000 litrów spalonego paliwa codziennie. Hałas smród, zanieczyszczenia, wstyd tak tylko można określić zasługi obecnej władzy. Koniec tego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # aNNA 2017-02-08 08:01
Macie racje poniosło mnie nie kazdy cygan to patologia,ale czytajac to co wyprawiają wladze w naszej gminie to włos sie na głowie jeży.Nigdy nie wyciagnełam rece po nieswoje z lenistwa ,człowiek ciezko pracuje na to co ma i dlatego tak uderza to jak inni wszystko dostają za darmo bo potrafia walczyc.Pozniej wrzucaja fotki z wakacji na fb ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # pomysłowy 2017-02-07 22:57
yPanie Burmistrzu, proponuję aby osiedle socjalne było dodatkowo odcięte od wywożenia wszelakich śmieci, przecież czymś w tych nowych piecach trzeba będzie palic.
Środa Śląska Zdrój
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # marek 2017-02-07 21:26
Kto to jest Pani asystent burmistrza, przecież to babski nie wie o czym mówi, czy to ukryty PiS? Brawo dobra zmiana .a
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Lolek 2017-02-07 20:32
Znałem osobiście kilku. Wszystko opłacone na czas, sumiennie i z sercem. Zawsze znajdzie się czarna owca czy to wśród nas czy Cyganów. Nie można generalizowac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # lol 2017-02-07 18:59
wybudowali w pobliżu DK94 :-) naturalna selekcja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+14 # mieszkaniec 2017-02-07 16:54
Wszędzie trąbią, ze mieszkania socjalne dostaną rodziny potrzebujące, niemające dachu nad głową. Doszły mnie słuchy że to nie nowe rodziny dostaną mieszkania, tylko rodziny z ul. Lipowej będą przesiedleni. Dlaczego? Co z tamtym osiedlem?? Chcą ich przesiedlic na obrzeża miasta? W ten sposób nie zmniejszy sie ilośc osób potrzebujących. Tam też mieszkają ludzie i będą mieli nieciekawie mając na uwadze sezon grzewczy. Szkoda ze Panu Burmistrzowi w sąsiedztwie nie wybudowali "osiedla" z lasem kominów, ciekawe czy wtedy byłby taki dumny z nowej inwestycji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+14 # piernik 2017-02-07 15:54
Taki kwiatek jeszcze:
"Zastosowane urządzenia grzewcze przeznaczone są do wykorzystania opału typu węgiel i drewno (biomasa). Drewno stanowi odnawialne źródło energii i jest paliwem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym – dodaje Piotr Wiss".- www.roland-gazeta.pl źródłem tekstu (kopiuj/wklej).
Tu się zgadzam, drewno jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne- blisko lasu osiedle wybudowali to będzie nawet i darmowe i jeszcze łatwiej dostępne. Tylko patrzeć jak niedługo na horyzoncie będzie widać Ogrodnicę i ani jednego drzewa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # amity 2017-02-07 13:00
To jest granda! W tym kraju nie opłaca się pracować. Lepiej dziadowac bo przecież gmina ma obowiązek dać lokum, ciepły posiłek i zasiłek. Nie od dziś wiadomo, że lepsza jest wedka a nie ryba. Akurat w naszej gminie jest praca i nie pracują tylko lenie i nieroby, którym nie opłaca sie wstawać do pracy. Żyją tak z pokolenia na pokolenie, mnoza się i generują tylko koszty dla państwa. Do roboty ich zagonic a nie dawac darmowe lokum. Ja na swoje lokum musiałem wziac kredyt. Nie wyciągam rąk po cudze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # COtak 2017-02-07 12:16
wyjeżdżacie z tą patologią,,,przecież nie każdy co dostanie mieszkanie to patologia czy menel,są ludzie porządni,ale biedni,samotne matki...czy tacy co stracili dach nad głową,nie ładnie taki przykład dawac dzieciom wyzywac innych od patologi...każdy się uczy dla siebie....A jeśli chodzi o te 70 kominów i piece to jakaś kpina p.burmistrzu i p.baraniecki...rozum wam odebrało!Nie nadajecie się na te stanowiska co macie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+19 # Ryan 2017-02-07 12:50
Wejdź do kamienicy socjalnej, a później do takiej prywatnej, czynszowej. Gdzie będzie czysto i schludnie, a gdzie śmierdzi? W tej gminie tylko tacy którzy nie chcą to nie pracują! I to jest właśnie patologia! Nie chodzi mi o ludzi którzy chwilowo muszą korzystać z pomocy, ale o życiowych pasożytów! Całe życie na zasiłku i życie za cudze, bo mu się należy! To jest patologia!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # piernik 2017-02-07 10:59
Panie włodarzu naszej Wsi- aleś pan sobie w stopę strzelił. Lobbujesz pan na rzecz wymiany kotłów na gazowe, a tu pod nosem budujesz pan osiedle opalane węglem i zapewne znając życie również śmieciami. Po tym artykule straciłem już jakiekolwiek złudzenie, że wyższego poziomu rozwoju niestety nie będzie. I w następnej kadencji również pana nie będzie- skompromitujesz się pan stając do następnych wyborów.
Miałem przypadkowo stycznośc z pana 2 radnymi, takie małe biznesowe sprawy, przy okazji rozmowy wyszło, że w gminie można dodatkowo to i tamto załatwić bo " wie pan, mam znajomości w gminie". Rozwój wsteczny panie- (z braku szacunku celowo z małych liter)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+24 # Ryan 2017-02-07 10:48
Powiedzcie mi, drodzy, bardzo drodzy włodarze: jak mam dzieciom kazać się uczyć, być uczciwym, pracować? Po co im to skoro byle cygan, patologiczny gad czy leniwa "samotna" matka dostaje wszystko gratis? Jak ma wytłumaczyć, że nie stać mnie na wczasy, na sprzęt RTV, na nowe auto, a te śmierdziuchy mają wszystko? Ja nie mogę być zaległy ani złotówki za nic, bo zaraz komornikiem straszą! Dlaczego drodzy, bardzo drodzy włodarze nie zagonią tego tałatajstwa do pracy? Nie każą zarabiać i płacić za siebie? Ukraińcy do roboty przyjeżdżają, bo nie ma ludzi, a te zakały się śmieją! Fotki z wczasów tylko które lepsze wstawiają! Płacę rocznie tyle podatków z żoną co żadne z nich w życiu nie zarobi, ale to ja muszę w kolejce do lekarza odstać swoje, dzieciom zapewnić ciepło, książki i ubranie oraz jedzenie! Fajnie się wydaje cudze pieniądze! Socjaliści za**ani! Żyjecie z naszych - pracujących ludzi podatków, a rozdajecie nic nie wartym szumowinom! Dzięki! Mój kraj, taki piękny! Naród wspaniały, tylko ludzie qr*y!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Obywatel II 2017-02-07 11:43
Panie Ryan,z cyganami to pan grubo przesadził.Zdecydowana ich większośc jest bardzo dobrymi obywatelami i nie ma się co ich czepiac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # Bolo 2017-02-07 13:57
Ja nie znam żadnego porządnego cygana. Sama patologia...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Ryan 2017-02-07 12:43
Jednego - słownie: jednego, uczciwego, dobrego, płacącego podatki i pracującego pokaż! Poczytaj skąd się wzięli i co to są! Nie Rumuni, romowie=cyganie, później pisz!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+19 # Grzesiek 2017-02-07 10:30
Pęknie. W 2016 r Środa Śl. dopłaciła do do modernizacji 57 pieców prawie 300 tys. W 2017 r. wyda kilka milionów na powstanie 76 pieców i kominów nieekologicznych. Czyli w 2018 r. będziemy do "przodu" o 17 nowych nieekologicznych kominów. Na parterowych budynkach,dymy będą się snuły nisko. Brawo radni, brawo urzędnicy, brawo burmistrz. Taka mądrośc inaczej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # piernik 2017-02-07 11:39
reasumując:
-Bilans ekologiczny na minusie (nic się nie stało, przecie XEOS jest taki ekologiczny, wyjdzie na plus)
-Bilans w kasie miasta na minusie (nic się nie stało, podniesie się podatki od psa, kota, chomika, rozmiaru buta, fioota itd.)
Mieszkańcy w plecy na zdrowiu (nic się nie stało, mimo że nie ma gdzie leczyc).
CO TU SIĘ W ODPIE***LA?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+17 # Dyzio 2017-02-07 10:06
To tam, gdzie będzie ponad 70 kominów kopciło gryzącym dymem węglowym lub drzewnym, zapewne w większości będą palone też śmieci i inne rakotwórcze plastiki. Wszystko będzie szło na środę z wiatrem południowym i piękne będzie powietrze w mieście :lol: Dziękujemy władzo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # Janek Buła 2017-02-07 08:40
Ale Faza - nowe Beverly Hills budują ... :o !!!
Proponuje dla rozróżnienia dać nową nazwę Mellrose Place, albo Palm Beach . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # karol 2017-02-07 08:32
aNNa ale przecież patologia to nie tylko Cygani. Trochę za mocno powiedziane. Z resztą się zgadzam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # CykCyk 2017-02-07 07:00
Miasto cyganów.
A jakie ogrzewanie ? Na węgiel ? Czy ekologiczne ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # aNNA 2017-02-07 05:45
dokładnie,zgadzam sie z osobą niżej....patologia bedzie sie szerzyc,W tym miejscie wystraczy "miec duza morde " a załatwi sie wszystko ! Człowiek haruje zeby kredyty pospłacac,a parologia spi do 12 ,solarium,zakupy i usmiech od ucha do ucha aaa po drodze z zakupów urząd miasta-przeciez trzeba wywalczyc swoje i tak ucza sie juz od dzieci,obserwujac rodzicow.BRAWO BRAWO ....Środa Śląska to miasto cyganów hahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # Elo 2017-02-07 06:56
Bo miasto woli dac rybe a nie wędkę. Inkubator to my wlasnie tam bedziemy mieli ale patologii. :x :x
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+31 # przemek 2017-02-07 01:08
Zwykli ludzie muszą brać kredyty, pracowac i płacić rachunki. Tutaj patologia dostaje wszystko za free. Do tego 500 plus....żyć nie umierać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # synek 2017-02-07 10:09
Nowa Sól ma bardzo mądrego prezydenta, polecam jego wpisy nt. państwa socjalnego: https://www.facebook.com/Wadim-Tyszkiewicz-FP-1451037161782073/?fref=ts
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
18
19
26
27
28

Najnowsze komentarze

 • POŻAR W MIESZKANIU NA UL. ŚWIDNICKIEJ W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

  • Ryan
   Ja też się nie znam :P Ale logicznie myśląc to w każdym komputerowym zasilaczu jest bezpiecznik który ...

   Czytaj więcej...

 • W CIECHOWIE ODKRYTO ŚREDNIOWIECZNĄ JAMĘ

  • jula
   z całym szacunkiem, jakie odkrycie? wszystkim wiadomo że była tam podpiwniczona stodoła,i logiczne ...

   Czytaj więcej...

    
  • Grzesiek
   Ludzie!!! Myślcie co piszecie. I czytajcie ze zrozumieniem

   Czytaj więcej...

    
  • Ela
   Ten Pan w czapce nie jest człowiekiem od wszystkiego. Pomyliłeś zawody...dwa różne- pan który jest ...

   Czytaj więcej...

    
  • elo
   Palac na bielanach jest po remoncie a dokladniej w trakcie.

   Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box