środa 17.04.2024

Imieniny: Roberta Rudolfa

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


"Bo warto, bo to jest patriotyczny obowiązek!"

Skomentuj



Średzką uroczystość uczczenia 79. rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Sybir rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Andrzeja Apostoła.



- W kolejną rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Syberię przybywamy do kościołów, kaplic, miejsc pamięci, by jak co roku podziękować Bogu za dar przetrwania i dar pamięci o tych, którzy zginęli w tajgach, stepach, tundrze, na tej ziemi nieludzkiej. Zapewne co roku jest to czas refleksji, wspomnień o tym, co oni przeżywali w bydlęcych zimnych wagonach, pamięci o tych, co nie przeżyli, pamięci o tych co nie wrócili oraz pamięci o tych co wrócili osamotnieni, okaleczeni - mówił kapelan średzkich Sybiraków ksiądz Grzegorz Kopij. - Komu i dlaczego były potrzebne te wywózki?  Co chciano w ten sposób osiągnąć? Jakie były zamierzenia ówczesnej polityki?  - pytał kapłan, bo te i wiele innych pytań do dziś nurtuje wielu z nas.

Po mszy uczestnicy spotkali się  pod tablicą Zesłańców Sybiru, gdzie przedstawiciele gminy, powiatu, koła Sybiraków, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie złożyli kwiaty.

Kolejnym punktem programu upamiętniającego wydarzenia z nocy 9/10 lutego 1940 r. było spotkanie w średzkim Domu Kultury. - A myśmy szli i szli - dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg! A myśmy szli i szli - niepokonani! Aż "Cud nad Wisłą" darował nam Bóg! - brzmiał głośno hymn Sybiraków.

- Witam serdecznie Sybiraków. Otóż starzejemy się, chorujemy, co raz mniej nas się spotyka, ale póki żyjemy, póki jesteśmy, będziemy się spotykać, po to żeby świadczyć i przekazywać wydarzenia zwłaszcza młodzieży - zabrał głos wiceprezes wrocławskiego zarządu oddziału Związku Sybiraków  Włodzimierz Kowalczyk, który z dumą, a zarazem smutkiem witał wszystkich Sybiraków. - Pokolenie ludzi zesłanych dobiega końca, więc te uroczystości z roku na rok są coraz ważniejsze, by trwać w wydarzeniach, które miały miejsce około 80 lat temu oraz aby pamięć o nich nigdy nie przestała istnieć. (...) Cieszymy się, jesteśmy dumni, że jest z nami również młodzież szkolna, zwłaszcza z tych szkół, które noszą imię Sybiraków. Wiemy, że tam tradycja i pamięć o nas potrwa dłużej, niech nauczyciele o to zadbają, abyśmy pozostali w ich pamięci - apelował Włodzimierz Kowalczyk.

Głos zabrała także pani Barbara Wesołowska, wiceprezes koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej, która przeczytała fragment listu otrzymanego od władz budowy Świątyni Opaczności Bożej w Warszawie oraz zaprezentowała medal, który otrzymał związek z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński również zaakcentował udział młodzieży w uroczystości: - To oni będą decydowali o tym, że ta pamięć będzie trwała, szacunek, czczenie bohaterów, którzy musieli jechać na  Sybir.... Burmistrz wspomniał również o bohaterskim czynie zesłańców, którym udało się wrócić z nieludzkiej ziemi: – Żadne słowa nie są w stanie opisać tragedii, która miała miejsce na Sybirze, więc ogromny szacunek i chwała należy się tym, którzy zdołali stamtąd wrócić. Podkreślił także wagę ponownego spotkania: – Cieszę się, że spotykamy się tu po raz kolejny, by tą pamięć kultywować i czyńmy to nadal, bo warto, bo trzeba, bo to jest patriotyczny obowiązek!

Starosta Powiatu Średzkiego, Krzysztof Szałankiewicz przypomniał,  jak ważne są wydarzenia historyczne: - W sobotę, w Malczycach, uczestniczyłem w uroczystości Sybiraków. Najważniejszą częścią była relacja ks. Andrzeja Obuchowskiego, który w 1997 roku przyjechał do Rosji, tworzył tam parafię katolicką, z której został usunięty, właściwie deportowany przez władze rosyjskie. Na prezentowanym filmie pokazane były fragmenty mszy odprawiane na grobach zesłańców (...) Szczególną uwagę podczas przedstawianych wydarzeń z misji kapłana przykuł uwagę brak nienawiści, chęć zrozumienia. Dlatego moim przesłaniem będzie kontynuowanie przekazywania informacji młodszym pokoleniom o tych okrutnych wydarzeniach - mówił starosta.

Podczas uroczystości przedstawiciele Związku Sybiraków wręczyli ośmiu osobom medale pamiątkowe z okazji 30-lecia reaktywacji Związku Sybiraków na Dolnym Śląsku. Na scenie pani Marianna Galas zaprezentowała swoją poezję, a tuż po niej, uczniowie Zespołu Szkół im. Sybiraków w Rakoszycach,      poruszający program słowno – muzyczny.

(kb) / fot. kb






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...