Dzisiaj jest: 22 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Cecylia, Jonatan, Stefan

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1543 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

krew0Z roku na rok maleje grupa honorowych dawców krwi. Również i w naszym mieście utrzymuje się tendencja spadkowa. Niska liczba krwiodawców sprawia, że w bankach krwi zaczyna jej brakować.

Stale zmniejsza się liczba krwiodawców, a co za tym idzie zmniejsza się ilość krwi, jaką dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- W tej chwili najbardziej potrzebna jest krew grup Rh ujemnych: 0 Rh-, A Rh- oraz grupa O Rh+, A Rh+ - alarmuje organizacja.

Kwestia zmniejszającej się liczby krwiodawców ma również miejsce w naszym powiecie. Jak pokazują dane w 2015 roku łącznie 290 tys. litrów krwi oddało 779 krwiodawców. Rok później, w 2016 roku ich liczba spadła do 719. W tym czasie zebrano już tylko 168 tys. litrów. W związku ze stale spadającą liczbą krwiodawców na terenie powiatu średzkiego, pobór krwi będzie przeprowadzany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i średzki oddział PCK przy współpracy z gminą Środa Ślaska.

- Mamy bardzo duże plany, pomysły i bardzo dużo pracy przed nami - mówi Adrianna Franc z-ca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Prelekcje w szkołach

Jak mówi Adrianna Franc problem malejącej liczby krwiodawców w dużej mierze może wynikać z dużej ilości honorowych dawców krwi, którzy osiągnęli wiek "emerytalny", czyli ukończyli 65 lat. Wciąż niski odsetek osób oddających krew stanowi młodzież powyżej osiemnastego roku życia i to w nich Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pokłada nadzieje.

- Świadomość tej grupy docelowej potencjalnych krwiodawców jest niewielka. Stąd po feriach rozpoczniemy cykl prelekcji przeprowadzanych w szkołach ponadgimnazjalnych zachęcając młodych ludzi do przyłączenia się do naszej akcji - dodaje.

Prelekcje i akcje propagujące ideę honorowego krwiodawstwa zaplanowano również w większych zakładach pracy na terenie naszego powiatu.

Łączone pobory

W planach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są również pobory łączone. Co to oznacza dla krwiodawców? W ciągu jednego dnia pobory odbędą się w dwóch gminach - np. w Miękini i Malczycach, w drugim terminie w Kostomłotach i Udaninie.

Jak podkreśla z-ca kierownika, połączone pobory mają na celu możliwość dotarcia z poborem do mieszkańców wszystkich gmin z terenu naszego powiatu.

- Nie chcemy likwidować punktu poboru krwi i tym samym blokować drogę krwiodawcom. Jeśli jednak frekwencja będzie nadal niska, będziemy zmuszeni zlikwidować pobór na terenie powiatu średzkiego - wyjaśnia Adrianna Franc.

Oddajesz krew - pomagasz i zyskujesz

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że z jednej porcji krwi pobranej od krwiodawcy wytwarzane są aż trzy czynniki:

- krwinki czerwone (ich żywotność wynosi do 42 dni),

- osocze (mrożone, ważne przez okres trzech lat)

- płytki (ważne tylko przez okres od pięciu do siedmiu dni).

I to właśnie płytki tak bardzo potrzebne są niejednokrotnie maluchom przebywającym w klinikach onkologicznych. A z racji, że ich ważność jest bardzo krótka, na bieżąco musi być uzupełniany ich stan. Jeśli zatem zdecydujesz się na oddanie krwi, ratujesz życie nie jednej, a trzem osobom. Co ważne, przy tym sporo zyskujesz. Nie tylko satysfakcję z dobrego uczynku i pomocy bliźnim, ale także wymierne korzyści.

W tej chwili każdy krwiodawca po pobraniu krwi otrzymuje osiem czekolad, batonik i soczek. Jak podkreśla Adrianna Franc, dla krwiodawców przygotowano również program lojalnościom pay back. Po każdorazowym oddaniu krwi konto krwiodawcy wzbogacane jest o kolejne punkty, które następnie może przeznaczyć na drobne upominki. A tych jest sporo.

Kto może zostać krwiodawcą?

Jeśli jesteś osobą zdrową, ważysz powyżej 50kg i masz co najmniej osiemnaście lat, ale nie przekroczyłeś 65 roku życia, jesteś idealnym kandydatem na krwiodawcę.

- Osoby zgłaszające się do punktu poboru krwi powinny w ciągu 24 godzin poprzedzających pobór wypić co najmniej 1,5 litra wody. Co ważne należy być wypoczętym, wyspanym i koniecznie po lekkostrawnym śniadaniu – wyjaśnia kobieta.

Jak podkreśla koordynatorka, to bardzo ważne, aby pamiętać o lekkich posiłkach, ponieważ spożycie zbyt tłustych potraw sprawi, że krew będzie zbyt tłusta, a tym samym niemożliwym będzie wyodrębnienie trzech tak ważnych składników - krwinek czerwonych, osocza i płytek krwi.

Co ważne, udział w poborze krwi będzie możliwym jedynie po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem.

Gdzie można oddać krew?

Krew można oddawać codziennie w RCKiK we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża, w oddziałach terenowych w Legnicy, Lubinie, Głogowie oraz na akcjach wyjazdowych.

W przypadku powiatu średzkiego następny pobór krwi odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek miesiąca, czyli 7 marca. W tym dniu na każdą kobietę, która zdecyduje się wspomóc akcję czeka pluszowa niespodzianka.

Już dziś warto zatem w kalendarzu zaznaczyć dzień 7 marca, kiedy w średzkim domu kultury w godzinach od 8 do 11.30 przeprowadzona będzie kolejna zbiórka krwi. Dla nas to niewielki wysiłek, a może uratować komuś życie.

W imieniu organizatorów zapraszamy.

Iza Szczygieł, Fot. mpr

krew2

krew3

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Marian
  Wytlumaczcie mi coś jak Marian to robi że w gminie Miękinia na mieniu PKP buduje parkingi i tworzy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Polbus
  Z całym szacunkiem ale wy chyba czytać że zrozumieniem nie potraficie. Burmistrz wydzierżawił peron od ...

  Czytaj więcej...

   
 • Pasażerka
  Może lepiej warto pomyślec o otwarciu poczekalni, żeby nie trzeba było stac na dworze....

  Czytaj więcej...

   
 • Anita
  Pomysł świetny! Burmistrz otrzymał propozycję przeniesienia wiat za Handlowiec zobaczymy jaką podejmie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Tomek
  (...) jaki nie ogar.

  Czytaj więcej...

   
 • Haha
  Brawo (...) HAHA jakim to trzeba byc debilem....

  Czytaj więcej...

   
 • Marek
  Raczej wątpie aby słupy oświetleniowe należały do Energetyki, ona je tylko utrzymuje. Przeważnie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Eva
  Może zgłosić problem do telewizji. Może program uwaga się dowie w czym problem. Coś każdy ma nas w ...

  Czytaj więcej...

   
 • Eva
  A może przenieść wiaty za handlowiec. Dogadac sie z prywatnymi przewoznikami może zechcą uruchomić ...

  Czytaj więcej...

   
 • średzki_Żyd
  Brawo, znowu daliśmy się wy[regulamin]c

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box