Dzisiaj jest: 18 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Piotr, Małgorzata

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1018 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

krew0Z roku na rok maleje grupa honorowych dawców krwi. Również i w naszym mieście utrzymuje się tendencja spadkowa. Niska liczba krwiodawców sprawia, że w bankach krwi zaczyna jej brakować.

Stale zmniejsza się liczba krwiodawców, a co za tym idzie zmniejsza się ilość krwi, jaką dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- W tej chwili najbardziej potrzebna jest krew grup Rh ujemnych: 0 Rh-, A Rh- oraz grupa O Rh+, A Rh+ - alarmuje organizacja.

Kwestia zmniejszającej się liczby krwiodawców ma również miejsce w naszym powiecie. Jak pokazują dane w 2015 roku łącznie 290 tys. litrów krwi oddało 779 krwiodawców. Rok później, w 2016 roku ich liczba spadła do 719. W tym czasie zebrano już tylko 168 tys. litrów. W związku ze stale spadającą liczbą krwiodawców na terenie powiatu średzkiego, pobór krwi będzie przeprowadzany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i średzki oddział PCK przy współpracy z gminą Środa Ślaska.

- Mamy bardzo duże plany, pomysły i bardzo dużo pracy przed nami - mówi Adrianna Franc z-ca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Prelekcje w szkołach

Jak mówi Adrianna Franc problem malejącej liczby krwiodawców w dużej mierze może wynikać z dużej ilości honorowych dawców krwi, którzy osiągnęli wiek "emerytalny", czyli ukończyli 65 lat. Wciąż niski odsetek osób oddających krew stanowi młodzież powyżej osiemnastego roku życia i to w nich Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pokłada nadzieje.

- Świadomość tej grupy docelowej potencjalnych krwiodawców jest niewielka. Stąd po feriach rozpoczniemy cykl prelekcji przeprowadzanych w szkołach ponadgimnazjalnych zachęcając młodych ludzi do przyłączenia się do naszej akcji - dodaje.

Prelekcje i akcje propagujące ideę honorowego krwiodawstwa zaplanowano również w większych zakładach pracy na terenie naszego powiatu.

Łączone pobory

W planach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są również pobory łączone. Co to oznacza dla krwiodawców? W ciągu jednego dnia pobory odbędą się w dwóch gminach - np. w Miękini i Malczycach, w drugim terminie w Kostomłotach i Udaninie.

Jak podkreśla z-ca kierownika, połączone pobory mają na celu możliwość dotarcia z poborem do mieszkańców wszystkich gmin z terenu naszego powiatu.

- Nie chcemy likwidować punktu poboru krwi i tym samym blokować drogę krwiodawcom. Jeśli jednak frekwencja będzie nadal niska, będziemy zmuszeni zlikwidować pobór na terenie powiatu średzkiego - wyjaśnia Adrianna Franc.

Oddajesz krew - pomagasz i zyskujesz

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że z jednej porcji krwi pobranej od krwiodawcy wytwarzane są aż trzy czynniki:

- krwinki czerwone (ich żywotność wynosi do 42 dni),

- osocze (mrożone, ważne przez okres trzech lat)

- płytki (ważne tylko przez okres od pięciu do siedmiu dni).

I to właśnie płytki tak bardzo potrzebne są niejednokrotnie maluchom przebywającym w klinikach onkologicznych. A z racji, że ich ważność jest bardzo krótka, na bieżąco musi być uzupełniany ich stan. Jeśli zatem zdecydujesz się na oddanie krwi, ratujesz życie nie jednej, a trzem osobom. Co ważne, przy tym sporo zyskujesz. Nie tylko satysfakcję z dobrego uczynku i pomocy bliźnim, ale także wymierne korzyści.

W tej chwili każdy krwiodawca po pobraniu krwi otrzymuje osiem czekolad, batonik i soczek. Jak podkreśla Adrianna Franc, dla krwiodawców przygotowano również program lojalnościom pay back. Po każdorazowym oddaniu krwi konto krwiodawcy wzbogacane jest o kolejne punkty, które następnie może przeznaczyć na drobne upominki. A tych jest sporo.

Kto może zostać krwiodawcą?

Jeśli jesteś osobą zdrową, ważysz powyżej 50kg i masz co najmniej osiemnaście lat, ale nie przekroczyłeś 65 roku życia, jesteś idealnym kandydatem na krwiodawcę.

- Osoby zgłaszające się do punktu poboru krwi powinny w ciągu 24 godzin poprzedzających pobór wypić co najmniej 1,5 litra wody. Co ważne należy być wypoczętym, wyspanym i koniecznie po lekkostrawnym śniadaniu – wyjaśnia kobieta.

Jak podkreśla koordynatorka, to bardzo ważne, aby pamiętać o lekkich posiłkach, ponieważ spożycie zbyt tłustych potraw sprawi, że krew będzie zbyt tłusta, a tym samym niemożliwym będzie wyodrębnienie trzech tak ważnych składników - krwinek czerwonych, osocza i płytek krwi.

Co ważne, udział w poborze krwi będzie możliwym jedynie po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem.

Gdzie można oddać krew?

Krew można oddawać codziennie w RCKiK we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża, w oddziałach terenowych w Legnicy, Lubinie, Głogowie oraz na akcjach wyjazdowych.

W przypadku powiatu średzkiego następny pobór krwi odbędzie się tradycyjnie w pierwszy wtorek miesiąca, czyli 7 marca. W tym dniu na każdą kobietę, która zdecyduje się wspomóc akcję czeka pluszowa niespodzianka.

Już dziś warto zatem w kalendarzu zaznaczyć dzień 7 marca, kiedy w średzkim domu kultury w godzinach od 8 do 11.30 przeprowadzona będzie kolejna zbiórka krwi. Dla nas to niewielki wysiłek, a może uratować komuś życie.

W imieniu organizatorów zapraszamy.

Iza Szczygieł, Fot. mpr

krew2

krew3

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Hlaski
  Wygrany remis dla przyjezdnych gospodarzy.

  Czytaj więcej...

   
 • Rafał
  Panie Arkadiuszu może wystarczyć oznaczyć Parking teren prywatny. Ze zdjęć wynika że mam przywiezie znak ...

  Czytaj więcej...

   
 • kibic
  FC Środa Śl. jak obstawiacie?

  Czytaj więcej...

   
 • staryESELDUCH
  o to znalazł A.O moralizator! wzór cnót i solidności. Pani Olejnik naucz się Pan parkowac jak do ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Drogi Panie, a tam jest jakiś zakaz wjazdu ? Jak Pan może wjechac na parking publiczny to ja juz nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Nie mam pojęcia w czym... Może znalazł się ktoś zawistny albo jak to często bywa, ktoś zupełnie ...

  Czytaj więcej...

   
 • xyz
  skoro ta dobrze żyjecie z mieszkańcami to skąd ten problem?

  Czytaj więcej...

   
 • mm
  A WASZE AUTA NA NIE WASZYM PARKINGU CO ROBIĄ?

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz Olejnik
  Nie bardzo wiem z czym mamy się dogadac ? Mamy pytac czy mozemy udostepnic naszym gosciom nasz parking ...

  Czytaj więcej...

   
 • pytanko
  moze zamiast czepaic się lepiej dogac z mieszkańcami ?? a propos czemu na ścianie gdzie jest parking ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box