Dzisiaj jest: 22 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Cecylia, Jonatan, Stefan

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1749 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

OlkiewiczZgodnie z zapowiedzą przedstawiamy stanowisko władz gminy Udanin w sprawie likwidacji szkoły w Ujeździe Górnym. Przypomnijmy, że rodzice chcieli, by w budynku obecnego gimnazjum utworzono szkołę podstawową.

„W dniach 6 i 7 lutego 2017 r. w szkołach w Udaninie i w Ujeździe Górnym odbyły się zebrania poświęcone zmianom jakie wprowadza reforma oświaty. Pod ocenę mieszkańców poddano propozycję utworzenia jednej szkoły podstawowej w gminie Udanin. Na zebraniu w Ujeździe Górnym mieszkańcy jednoznacznie opowiedzieli się za utworzeniem drugiej szkoły podstawowej w miejsce likwidowanego gimnazjum. Potrzeba rozważenia opinii zgłoszonych na zebraniu w Ujeździe Górnym była bezpośrednią przyczyną złożenia przez Wójta wniosku o wycofanie projektu uchwały na sesji Rady Gminy.

Powołana została Zarządzeniem Wójta Komisja do wypracowania projektu sieci szkół publicznych na terenie gminy Udanin, w skład której weszli przewodniczący rad rodziców przy Szkole Podstawowej w Udaninie i Gimnazjum w Ujeździe Górnym, przedstawiciele Rady Gminy i Urzędu Gminy, przedstawiciele związków zawodowych ZNP i NSZZ Solidarność oraz dyrektorzy szkół.

Komisja uznała, że należy umożliwić każdemu rodzicowi dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej wypowiedzenie się, którą szkołę wybrałby dla dziecka jeżeli w gminie Udanin byłoby ich dwie tj. w Udaninie i w Ujeździe Górnym. Wyniki ankiety w 11 miejscowościach były jednogłośne, w 7 kolejnych miejscowościach było tylko 1 lub 2 głosy przeciwne.

Według wyników ankiety szkołę podstawową w Ujeździe Górnym wskazali rodzice dzieci
z Ujazdu Górnego, Ujazdu Dolnego, Karnicy, Jarostowa i Sokolnik. Rodzice dzieci z pozostałych 15 miejscowości wskazali szkołę podstawową w Udaninie. Komisja rozpatrywała też skutki przyjęcia jednego z wariantów zakładających jedną lub dwie szkoły podstawowe w gminie.

Wariant z dwoma szkołami wskazywał na wyższe koszty ich utrzymania. Utworzenie drugiej szkoły w Ujeździe Górnym doprowadziłoby do zwolnienia 8 nauczycieli w Udaninie. W budynku szkolnym w Udaninie z 19 sal lekcyjnych aż 10 sal lekcyjnych musiałoby zostać wyłączonych z eksploatacji. Członkowie Komisji wyrazili indywidualne opinie co do kształtu sieci szkół w gminie Udanin. Większość z nich opowiedziała się za rozwiązaniem zakładającym utworzenie tylko jednej szkoły podstawowej w gminie.

W dniu 6 marca Rada Gminy Udanin podjęła uchwałę tworzącą jedną szkołę podstawową w gminie. W roku szkolnym 2017/2018 z mocy ustawy zlikwidowana zostanie pierwsza klasa gimnazjum, a pozostałe dwie klasy będą kontynuowały naukę w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym. Uczniowie z VI klasy szkoły podstawowej będą kontynuowali naukę w VII i VIII klasie w Szkole Podstawowej w Udaninie. W roku szkolnym 2018/2019 pozostanie tylko III klasa gimnazjum, która zostanie przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Udaninie.

Przyjęte rozwiązanie należy określić jako mniejsze zło. Podejmowane ostatnio reformy oświatowe tworzą w gminie nowe nieistniejące wcześniej problemy. Cofnięcie sześciolatków do przedszkola spowodowało, że Przedszkole w Ujeździe Górnym jest przepełnione. Reforma oświaty zabiera z gminy jeden rocznik uczniów do szkół średnich w miastach razem z należną uczniowi subwencją oświatową, nie dając nic Gminie w zamian. Zostawia za to problem co zrobić z 10-ma pustymi salami lekcyjnymi jak nie w Ujeździe Górnym to w Udaninie, bez względu na przyjęte rozwiązanie.

Nie można odbierać rodzicom prawa do walki o szkołę w swojej miejscowości, ale takie samo prawo mają również rodzice z innych miejscowości i ich głos zasługuje na uwagę w równym stopniu.
Obie placówki szkolne pochłonęły na przestrzeni lat znaczne środki finansowe dzięki czemu są to obiekty w bardzo dobrym stanie i bardzo dobrze doposażone. Stąd trudno sobie wyobrazić aby można było dopuścić do zmarnowania tego naszego majątku. Wyłączone przez reformę oświaty z użytku na cele oświaty budynki na pewno będą zagospodarowane aby dalej mogły służyć naszym mieszkańcom.

Niepodejmowane były dotąd w tym zakresie żadne ustalenia. Obie szkoły będą funkcjonować jako szkoły jeszcze przez co najmniej jeden rok szkolny, a to jest dużo czasu aby na spokojnie znaleźć sposób na ich najlepsze zagospodarowanie."

Z poważaniem
Wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Becia
  Milionerzy:Pytanie do radnego Jerzego F. Czym sie roznia swiecace latarnie gminne od nieswiecacych? Mozna ...

  Czytaj więcej...

   
 • Amelia
  Obietnica wyborcza - obwodnica polnocna miasta , prezentowana "na przezroczach "w hotelu Hellon przed ...

  Czytaj więcej...

   
 • znajoma
  durne ludzie Ten Mezczyzna stracil dziecko w sobote jechal ze zona ktora tez ucierpiala Ludzie troche ...

  Czytaj więcej...

   
 • znajomy
  Ludzie zastanówcie sie co wy wypisujecie. To czyta rodzina bliscy. Oni to przezywaja pogrążeni sa ...

  Czytaj więcej...

   
 • Rumcajs
  Gdzie inteligencie widzisz bledy ? Brak polskich znakow dla ciebie to jest blad ? Tumanem to mow ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arnold
  Czyli jutro nigdzie nie mogę oddac?

  Czytaj więcej...

   
 • Eva
  Nie wnikam w sposób finansowania, ale sam pomysł jest świetny. Trzymam kciuki za powodzenie tego ...

  Czytaj więcej...

   
 • Klub HDK
  W Środzie? W kżady wtorek w DK ...

  Czytaj więcej...

   
 • Fakt
  Nie byl bez winy ale nie na taka kare zasluzyl.Na miejscu poszkodowanego mogl byc kazdy z nas i to z ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arnold
  Wszystko ok,tylko gdzie jest zbiórka tej krwi?

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box