Dzisiaj jest: 20 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Edyta, Edmund, Anatol

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1528 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

placak 0W szkole w Szczepanowie zważono plecaki uczniów młodszych klas - okazało się, że szkolny ekwipunek ważyć może ponad 6 kilogramów! Taka jest szkolna rzeczywistość...

Na przełomie lutego i marca br. w Zespole Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie realizowano projekt ‘’ Lekki tornister ‘’. Jego celem jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na problem przeciążonych plecaków.

Poszczególni wychowawcy klas 0 – III w trakcie spotkań z rodzicami zapoznali rodziców uczniów z samym projektem, a także sposobami jego realizacji. Przedstawili rodzicom dane statystyczne dotyczące wagi szkolnych tornistrów i konsekwencje tego „Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego tornistra?”

Wychowawcy klas przeprowadzili w oparciu o przewodnik edukacyjny zajęcia w swoich klasach. Wysłuchano słuchowisko pt. ‘’ Lekki Tornister i Zielona Kropeczka ’’ oraz wypełniono karty pracy dotyczące wiedzy uczniów z zakresu profilaktyki wad postawy oraz umiejętności prawidłowego pakowania tornistrów.

Przy okazji tych zajęć dokonano przeglądu zawartości plecaków. Uczniowie samodzielnie określali, które z ich rzeczy nie powinny znajdować się w plecakach oraz podawali propozycje „Jak można odciążyć szkolny tornister? ”

Wychowawcy demonstrowali sposób pakowania tornistrów ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykorzystanie wszystkich kieszeni i przegródek. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne – uczniowie sami pakowali plecaki.

Aby uzmysłowić uczniom oraz samym nauczycielom i rodzicom, jak wygląda rzeczywistość szkolna dotycząca wagi tornistrów, przeprowadzono akcję ważenia tornistrów.

W klasach III najlżejszy plecak ważył 2,5kg i znajdowały się w nim tylko podstawowe przybory. Najcięższy plecak ważył 4,8kg i zawierał niepotrzebne rzeczy np. podręczniki do przedmiotów, których w tym dniu nie było.

W klasach II najlżejszy plecak ważył 2,2kg. i były w nim tylko niezbędne przedmioty, a najcięższy ważył 5,1 kg i znajdowały się w nim dodatkowe ćwiczenia, artykuły papiernicze oraz zabawki.

W klasie I najlżejszy plecak ważył 3.1kg i zawierał tylko potrzebne przybory i śniadanie. Najcięższym plecakiem w kl. I okazał się plecak ważący 6.3kg i był to niestety najcięższy plecak ze wszystkich ważonych w tym dniu. Zawierał nie tylko potrzebne podręczniki ale także dodatkowy, drugi strój na w-f, teczkę z kartami pracy wypełnianymi od początku roku szkolnego, szczoteczkę do zębów oraz metalowy termos. Również sam plecak wizualnie przypomina torbę podróżną na kółkach, a nie tornister 7-latka. Tylko w przypadku dwóch plecaków w klasie I ich waga nie przekroczyła 10% wagi dziecka.

Ogólnie na zważonych 87 tornistrów tylko waga 33 nie przekraczała 10% wagi ucznia.

Na zajęciach wychowania fizycznego nauczyciel – specjalista w ramach gimnastyki korekcyjnej zapoznał uczniów z ćwiczeniami „na zdrowy kręgosłup”. Wykorzystano do tego różne rekwizyty typu: woreczki, laski, krążki ringo, ławeczka.

Uczniowie wykonywali również prace plastyczne dotyczące podjętej akcji. W twórczy sposób wypowiadali się na temat tego, co dziecko powinno nosić w plecaku, a co pozostawić w domu, jak powinien wyglądać wymarzony plecak.

Cały projekt „ Lekki tornister ” uświadomił nam, jak ważne jest promowanie w środowisku lokalnym tego typu akcji. Pozwolił zrozumieć, że zbyt ciężkie tornistry to nie tylko puste słowa, ale także szkolna rzeczywistość. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat wśród rodziców.

Na najbliższych zebraniach nauczyciele – wychowawcy przedstawią w poszczególnych klasach wyniki pomiaru wagi tornistrów i raz jeszcze udzielą wskazówek czym się kierować przy wyborze tornistra. Zachęcą również rodziców do częstszej kontroli plecaków swoich pociech oraz do wspólnego pakowania tylko potrzebnych rzeczy.  

Koordynator projektu
Agnieszka Hirkyj

placak 1

placak 2

placak 3

placak 4

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Cykcyk
  Rzuć palenie razem z nami. Haha i to w przedszkolu

  Czytaj więcej...

   
 • Bili
  Oo przepisowy Udanin pojechali autem, które oblewali szampanem, fizycznie nie mieli go wposanego ...

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej
  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo !

  Czytaj więcej...

   
 • Nina
  Treść usunięta przez Administratora. Regulamin serwisu dostępny jest pod adresem ...

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej
  Brawa dla zawodników i podziękowania dla senseia ! Wyniki mówią same za siebie !

  Czytaj więcej...

   
 • Bogna
  Swietny facet zycze duzo szczescia:)

  Czytaj więcej...

   
 • ALICJA
  GRATULACJE ZA SUPER WYNIKI DLA KARATEKÓW i TRENERA

  Czytaj więcej...

   
 • ALICJA
  WSPANIAŁE WYNIKI OGROMNE GRATULACJE DLA KARATEKÓW I TRENERA

  Czytaj więcej...

   
 • wojtek
  SUPER GRATULACJE 66 KLUBÓW TO JEST WYNIK ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW DZIECIAKOM I OCZYWIŚCIE TRENEROWI

  Czytaj więcej...

   
 • zbaraniały
  Zastanówmy się: czy w ogóle jest nam potrzebny szpital? Bo szpital w dzisiejszych czasach to nie byle ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box