Dzisiaj jest: 19 Lipiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Alfred, Wincenty, Włodzisław

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 812 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

placak 0W szkole w Szczepanowie zważono plecaki uczniów młodszych klas - okazało się, że szkolny ekwipunek ważyć może ponad 6 kilogramów! Taka jest szkolna rzeczywistość...

Na przełomie lutego i marca br. w Zespole Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie realizowano projekt ‘’ Lekki tornister ‘’. Jego celem jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na problem przeciążonych plecaków.

Poszczególni wychowawcy klas 0 – III w trakcie spotkań z rodzicami zapoznali rodziców uczniów z samym projektem, a także sposobami jego realizacji. Przedstawili rodzicom dane statystyczne dotyczące wagi szkolnych tornistrów i konsekwencje tego „Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego tornistra?”

Wychowawcy klas przeprowadzili w oparciu o przewodnik edukacyjny zajęcia w swoich klasach. Wysłuchano słuchowisko pt. ‘’ Lekki Tornister i Zielona Kropeczka ’’ oraz wypełniono karty pracy dotyczące wiedzy uczniów z zakresu profilaktyki wad postawy oraz umiejętności prawidłowego pakowania tornistrów.

Przy okazji tych zajęć dokonano przeglądu zawartości plecaków. Uczniowie samodzielnie określali, które z ich rzeczy nie powinny znajdować się w plecakach oraz podawali propozycje „Jak można odciążyć szkolny tornister? ”

Wychowawcy demonstrowali sposób pakowania tornistrów ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykorzystanie wszystkich kieszeni i przegródek. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne – uczniowie sami pakowali plecaki.

Aby uzmysłowić uczniom oraz samym nauczycielom i rodzicom, jak wygląda rzeczywistość szkolna dotycząca wagi tornistrów, przeprowadzono akcję ważenia tornistrów.

W klasach III najlżejszy plecak ważył 2,5kg i znajdowały się w nim tylko podstawowe przybory. Najcięższy plecak ważył 4,8kg i zawierał niepotrzebne rzeczy np. podręczniki do przedmiotów, których w tym dniu nie było.

W klasach II najlżejszy plecak ważył 2,2kg. i były w nim tylko niezbędne przedmioty, a najcięższy ważył 5,1 kg i znajdowały się w nim dodatkowe ćwiczenia, artykuły papiernicze oraz zabawki.

W klasie I najlżejszy plecak ważył 3.1kg i zawierał tylko potrzebne przybory i śniadanie. Najcięższym plecakiem w kl. I okazał się plecak ważący 6.3kg i był to niestety najcięższy plecak ze wszystkich ważonych w tym dniu. Zawierał nie tylko potrzebne podręczniki ale także dodatkowy, drugi strój na w-f, teczkę z kartami pracy wypełnianymi od początku roku szkolnego, szczoteczkę do zębów oraz metalowy termos. Również sam plecak wizualnie przypomina torbę podróżną na kółkach, a nie tornister 7-latka. Tylko w przypadku dwóch plecaków w klasie I ich waga nie przekroczyła 10% wagi dziecka.

Ogólnie na zważonych 87 tornistrów tylko waga 33 nie przekraczała 10% wagi ucznia.

Na zajęciach wychowania fizycznego nauczyciel – specjalista w ramach gimnastyki korekcyjnej zapoznał uczniów z ćwiczeniami „na zdrowy kręgosłup”. Wykorzystano do tego różne rekwizyty typu: woreczki, laski, krążki ringo, ławeczka.

Uczniowie wykonywali również prace plastyczne dotyczące podjętej akcji. W twórczy sposób wypowiadali się na temat tego, co dziecko powinno nosić w plecaku, a co pozostawić w domu, jak powinien wyglądać wymarzony plecak.

Cały projekt „ Lekki tornister ” uświadomił nam, jak ważne jest promowanie w środowisku lokalnym tego typu akcji. Pozwolił zrozumieć, że zbyt ciężkie tornistry to nie tylko puste słowa, ale także szkolna rzeczywistość. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat wśród rodziców.

Na najbliższych zebraniach nauczyciele – wychowawcy przedstawią w poszczególnych klasach wyniki pomiaru wagi tornistrów i raz jeszcze udzielą wskazówek czym się kierować przy wyborze tornistra. Zachęcą również rodziców do częstszej kontroli plecaków swoich pociech oraz do wspólnego pakowania tylko potrzebnych rzeczy.  

Koordynator projektu
Agnieszka Hirkyj

placak 1

placak 2

placak 3

placak 4

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Lyndon
  I'm curious to fіnd ߋut ѡhat bog sydtem у᧐u happen tto bbe ᴡorking with? I'm experiencing somе ѕmall ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wyatt
  Hey there, I think ʏour website miցht Ьe һaving browser compatibility issues. Ꮤhen I looк at yokur ...

  Czytaj więcej...

   
 • Julienne
  Havе ʏou eνer cоnsidered аbout including ɑ little bіt more thaqn just үour articles? I mean, ѡhat уou ...

  Czytaj więcej...

   
 • Robin
  Wonderful blog! Ⅾߋ you have any tips and hints fоr aspiring writers? Ι'm planning tⲟ start my own ...

  Czytaj więcej...

   
 • Fred
  Heⅼlo mу loved one! I wаnt t᧐o saү tһat tһіs article is amazing, grеat ᴡritten and ϲome ԝith apрroximately ...

  Czytaj więcej...

   
 • Tomas
  It's going to be ending of mmine day, except before finish I am reading this fantastic paragraph tto ...

  Czytaj więcej...

   
 • Zdzichu
  Zasady przechowywania obornika są ściśle określone .Jak ktoś nie wie to niech trochę poczyta . Dla ...

  Czytaj więcej...

   
 • Zdzichu
  Jak się ma parę tysięcy hektarów to wywozimy setki ton nawozu jak najdalej domu. W prywatnym państwie ...

  Czytaj więcej...

   
 • adwokat
  nie ma co się emocjonować w żadną stronę- ksiądz jest sam sobie winny. Po co mu było to nagranie po co ...

  Czytaj więcej...

   
 • gargamel
  każdy wie że były wikariusz i były kapelan bo wynika z tekstu a cel był zapewne taki że umorzono ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box