Dzisiaj jest: 21 Kwiecień 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Bartosz, Feliks

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1070 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

placak 0W szkole w Szczepanowie zważono plecaki uczniów młodszych klas - okazało się, że szkolny ekwipunek ważyć może ponad 6 kilogramów! Taka jest szkolna rzeczywistość...

Na przełomie lutego i marca br. w Zespole Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie realizowano projekt ‘’ Lekki tornister ‘’. Jego celem jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy ze zwróceniem szczególnej uwagi na problem przeciążonych plecaków.

Poszczególni wychowawcy klas 0 – III w trakcie spotkań z rodzicami zapoznali rodziców uczniów z samym projektem, a także sposobami jego realizacji. Przedstawili rodzicom dane statystyczne dotyczące wagi szkolnych tornistrów i konsekwencje tego „Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego tornistra?”

Wychowawcy klas przeprowadzili w oparciu o przewodnik edukacyjny zajęcia w swoich klasach. Wysłuchano słuchowisko pt. ‘’ Lekki Tornister i Zielona Kropeczka ’’ oraz wypełniono karty pracy dotyczące wiedzy uczniów z zakresu profilaktyki wad postawy oraz umiejętności prawidłowego pakowania tornistrów.

Przy okazji tych zajęć dokonano przeglądu zawartości plecaków. Uczniowie samodzielnie określali, które z ich rzeczy nie powinny znajdować się w plecakach oraz podawali propozycje „Jak można odciążyć szkolny tornister? ”

Wychowawcy demonstrowali sposób pakowania tornistrów ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykorzystanie wszystkich kieszeni i przegródek. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne – uczniowie sami pakowali plecaki.

Aby uzmysłowić uczniom oraz samym nauczycielom i rodzicom, jak wygląda rzeczywistość szkolna dotycząca wagi tornistrów, przeprowadzono akcję ważenia tornistrów.

W klasach III najlżejszy plecak ważył 2,5kg i znajdowały się w nim tylko podstawowe przybory. Najcięższy plecak ważył 4,8kg i zawierał niepotrzebne rzeczy np. podręczniki do przedmiotów, których w tym dniu nie było.

W klasach II najlżejszy plecak ważył 2,2kg. i były w nim tylko niezbędne przedmioty, a najcięższy ważył 5,1 kg i znajdowały się w nim dodatkowe ćwiczenia, artykuły papiernicze oraz zabawki.

W klasie I najlżejszy plecak ważył 3.1kg i zawierał tylko potrzebne przybory i śniadanie. Najcięższym plecakiem w kl. I okazał się plecak ważący 6.3kg i był to niestety najcięższy plecak ze wszystkich ważonych w tym dniu. Zawierał nie tylko potrzebne podręczniki ale także dodatkowy, drugi strój na w-f, teczkę z kartami pracy wypełnianymi od początku roku szkolnego, szczoteczkę do zębów oraz metalowy termos. Również sam plecak wizualnie przypomina torbę podróżną na kółkach, a nie tornister 7-latka. Tylko w przypadku dwóch plecaków w klasie I ich waga nie przekroczyła 10% wagi dziecka.

Ogólnie na zważonych 87 tornistrów tylko waga 33 nie przekraczała 10% wagi ucznia.

Na zajęciach wychowania fizycznego nauczyciel – specjalista w ramach gimnastyki korekcyjnej zapoznał uczniów z ćwiczeniami „na zdrowy kręgosłup”. Wykorzystano do tego różne rekwizyty typu: woreczki, laski, krążki ringo, ławeczka.

Uczniowie wykonywali również prace plastyczne dotyczące podjętej akcji. W twórczy sposób wypowiadali się na temat tego, co dziecko powinno nosić w plecaku, a co pozostawić w domu, jak powinien wyglądać wymarzony plecak.

Cały projekt „ Lekki tornister ” uświadomił nam, jak ważne jest promowanie w środowisku lokalnym tego typu akcji. Pozwolił zrozumieć, że zbyt ciężkie tornistry to nie tylko puste słowa, ale także szkolna rzeczywistość. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat wśród rodziców.

Na najbliższych zebraniach nauczyciele – wychowawcy przedstawią w poszczególnych klasach wyniki pomiaru wagi tornistrów i raz jeszcze udzielą wskazówek czym się kierować przy wyborze tornistra. Zachęcą również rodziców do częstszej kontroli plecaków swoich pociech oraz do wspólnego pakowania tylko potrzebnych rzeczy.  

Koordynator projektu
Agnieszka Hirkyj

placak 1

placak 2

placak 3

placak 4

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  Dobrze, że szpital w Lubiążu nie podlega pod ten powiat bo by i tamten zamknęli, a ludzi wypuścili ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mariusz
  Szpital czeka na ciebie w Lubiążu miejsca wolne

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Augiasza!!!!!!!!!!poprawnie!!! !

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Audiasza heheh Komoruski gafeusz to wpisywal.....a może Audiasza!!!

  Czytaj więcej...

   
 • tony
  Ponawiam prośbę o wyniki Panie trenerze :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Tak
  Protokół? Jest nagranie. W protokole nie można zamieszczać takich bzdur jak żeście mu przygotowali. Udostenijcie ...

  Czytaj więcej...

   
 • wabik
  Czy ja dobrze rozpoznaję w pierwszym rzedzie Beatę z Malczyc? Co za metamorfoza!! łął, łął

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej Sukta
  Trzy zdania = same klamstwa i insynuacje. Protokol z sesji wyjasni co i jak bylo

  Czytaj więcej...

   
 • kierowca
  i tak jest szczególnie na zjeździe Kostomłoty dzwon za dzwonem po zmianie organizacji ruchu :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Oddajta Szpital †
  Tam w tej stajni Audiasza to nawet jak zastępy Niebieskie będą interweniowały to nie ogarną tego ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box