Dzisiaj jest: 24 Czerwiec 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Danuta, Emilia, Jan

Odwiedza nas 816 gości oraz 0 użytkowników.

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

MAGAZYNIER - MIEJSCE…

KASTELL Systemy Szczotek Przemysłowych, lider na polskim rynku szczotek przemysłowych... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA PRODUKCJI…

Praca dla kobiet i mężczyzn w Komornikach. Zapoznaj się z... Czytaj więcej

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU BUDOWLANEGO I…

Wypożyczamy koparki, ładowarki, zagęszczarki, podnośniki i wiele innych sprzętów... Oferujemy... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

w 0W ostatnim czasie, głównie w związku ze zdarzeniem, w którym uczestniczyła pani premier Beata Szydło, w mediach pojawiło się wiele komentarzy na temat zagadnień związanych z kwestią wypadków i kolizji drogowych.

W życiu codziennym często posługujemy się terminem kolizji oraz wypadku drogowego zamiennie, nie zdając sobie sprawy z tego, że w sensie prawnym są to dwie różne sprawy, które wiążą się z innymi konsekwencjami prawymi. Poniżej parę słów celem uporządkowania i wyjaśnienia wskazanych kwestii z punktu widzenia prawniczego.

KOLIZJA DROGOWA, A WYPADEK DROGOWY

Każde zdarzenie drogowe, jak np. zderzenie dwóch samochodów, zderzenie samochodu z rowerzystą, czy też potrącenie pieszego, w sensie prawnym może być zakwalifikowane jako kolizja, bądź wypadek drogowy. Decydujące dla kwalifikacji prawnej danego zdarzenia drogowego jest to, czy w jego wyniku przynajmniej jeden z uczestników doznał obrażeń ciała skutkujących naruszeniem jego normalnego funkcjonowania na okres powyżej 7 dni. Jeżeli tak, mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, zaś jeżeli żadna osoba nie doznała takich obrażeń to mamy do czynienia z kolizją drogową.

Jednocześnie podać należy, że 7 dniowy okres zwolnienia chorobowego z pracy czy też tygodniowy pobyt w szpitalu nie jest tożsamy ze stwierdzeniem, że obrażenia odniesione w zdarzeniu drogowym naruszyły normalne funkcjonowanie organizmu na okres powyżej 7 dni. Może zdarzyć się sytuacja, gdzie pomimo tego, że osoba, która ucierpiała w wyniku wypadku otrzymała zwolnienie chorobowe z pracy na okres np. 14 dni, jednocześnie nie doznała tak poważnych obrażeń. W tym miejscu należy podkreślić, że stopień doznanych obrażeń uczestnika danego zdarzenia drogowego powinien być zbadany przez biegłego lekarza.

RÓŻNICE MIĘDZY KOLIZJĄ, A WYPADKIEM DROGOWYM

Jeżeli sprawa zostanie zakwalifikowana jako kolizja, to stanowi ona jedynie wykroczenie. Sprawca zdarzenia będzie odpowiadał wtedy zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń oraz zgodnie z procedurą opisaną w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Wiele spraw tego typu, czyli głównie drobnych stłuczek, kończy się już na miejscu zdarzenia, gdzie policja karze mandatem karnym sprawcę wypadku. Jeżeli sprawca kolizji nie chce przyjąć mandatu, Policja kieruje do właściwego Sądu Rejonowego wniosek o ukaranie przeciwko sprawcy kolizji.

Jeżeli jednak przynajmniej jeden z uczestników doznał poważniejszych obrażeń, jak np. złamanie kości, urazy wewnętrzne ciała, wtedy sprawca danego wypadku popełnia przestępstwo i podlega przepisom kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. Wtedy sprawa może zakończyć się nawet skierowaniem do właściwego sądu aktu oskarżenia przeciwko sprawcy zdarzenia. Zgodnie z kodeksem karnym spowodowanie wypadku drogowego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast za spowodowanie wypadku drogowego w wyniku, którego inna osoba ponosi śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SPOWODOWANIE WYPADKU

Żeby przypisać komuś winę za spowodowanie wypadku drogowego należy wykazać, że naruszył on zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tzn. np. poruszał się z prędkością większą niż administracyjnie dopuszczalna na danym odcinku drogi, nie zachował szczególnej ostrożności i niedostatecznie obserwował przedpole jazdy zbliżając się do przejścia dla pieszych oraz że jego nieprawidłowa jazda spowodowała u innej osoby obrażenia ciała, które zaburzyły jego normalne funkcjonowanie na okres dłuższy niż 7 dni, a zatem że między jednym i drugim istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

W praktyce ruchu drogowego, wbrew pozorom, rzadko zdarzają się sytuację, w których tylko jeden z uczestników wypadku ponosi winę za jego zaistnienie. Najczęściej każdy z uczestników wypadku w jakiś sposób naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przykład: Kierowca prowadzący Opla Astrę jechał wprawdzie 70km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jednak drugi kierujący samochodem Audi A3 wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił mu pierwszeństwa i doszło do zderzenia obu pojazdów.

Wtedy do organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze tj. policji, bądź prokuratury należy przeprowadzenie postępowania dowodowego i zbadanie, zachowanie którego z uczestników zdarzenia było bezpośrednią i główną przyczyną wypadku. Często policja i prokuratura w tego typu sprawach posiłkują się opiniami biegłych z zakresu ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych, którzy poprzez analizę śladów z miejsca zdarzenia, jak również uszkodzeń pojazdów, dokonując stosownych obliczeń przy wykorzystaniu specjalistycznych programów komputerowych, próbują odtworzyć przebieg wypadku, jak również prędkość pojazdów, tor ruchu, wzajemne ich usytuowanie w chwili wypadku.

Niezależnie od tego czy zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa, czy jako wypadek drogowy, osoba poszkodowana, bądź też w przypadku wypadków śmiertelnych, rodzina osoby poszkodowanej, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy zdarzenia.

Radca prawny Paweł Śmiałkowski

Adwokat Adam Gregorczyk

SGK Kancelarie we Wrocławiu

MASZ PYTANIE DO PRAWNIKA? ODPOWIE CI NA NASZYCH ŁAMACH!

Państwa pytania mogą dotyczyć przedstawionego tematu i wszelkich innych kwestii. Prosimy je kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub redakcji: pl. Wolności 38/40/8, 55-300 Środa Śląska (wiadomość prosimy zatytułować: PYTANIE DO PRAWNIKA).  

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
5
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Adrzej
  Proponuję aby odpowiednie urzędy przeprowadzić kontrolę domów w pobliżu SUWu którzy zamiast wynajmować ...

  Czytaj więcej...

   
 • Łukasz
  Faktycznie potrzebne wzmocnienia, tym składem to i tak sukces 5 miejsce. Klasą był Krzysiu Naskręt ...

  Czytaj więcej...

   
 • marysia
  Byłam tam we wtorek z dzieckiem przyjęła nas taka lekarka że się płakać chce. Z jednej strony dobrze ...

  Czytaj więcej...

   
 • E.Gierek
  Jak bym pracował w takim miejscu to też bym pił :D

  Czytaj więcej...

   
 • Edzio Malina
  jaki szpital taki personel brawo starosta !! widac dba Nasz reprezentant o Nasze zdrowie

  Czytaj więcej...

   
 • Kamila
  Normalnie dziewczyny ubrane jak na studniówkę. Ile to się zmieniło przez tyle lat :-)

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł
  A na uruchomienie fontann czekam jesień ? Chyba, że są już niepotrzebna to zdemontować.

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł
  Lepszy pijany lekarz niż żaden. Wybrzydzajcie dalej to nikt was nie przyjmie :)

  Czytaj więcej...

   
 • nina
  Szkoła sobie robi, to niech robi, widac im potrzebna. Lepiej, żeby młodzież jeże podpalała, czy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Lucjusz
  Ta epopeja o tym Szpitalu naszym powinna mieć tytuł " Straszny Dwór" . Nie dość że straszy w nim, to ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box