piątek 19.04.2024

Imieniny: Adolfa Tymona

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


Rekrutacja w HP 1-5 w Środzie Śląskiej

Skomentuj



Do OHP przyjmowane są przede wszystkim osoby wieku 15-18 lat. Nabór młodzieży do jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP odbywa się na podstawie określonych przepisów prawnych oraz procedur wewnętrznych Ochotniczych Hufców Pracy.



Rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy trwa od kwietnia do 30 września każdego roku, ale – w przypadku wolnych miejsc w danej jednostce – również od 1 października do 31 grudnia lub, incydentalnie, także w trakcie roku szkolnego.

Kandydaci na uczestników OHP mogą ubiegać się o przyjęcie do jednostki dochodzącej.

Zgodnie z zapisem Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu organizacji uzupełnienia wykształcenia ogólnego młodzieży OHP oraz zdobywania przez nią kwalifikacji zawodowych (Dz.U.04. 262.2604):

  • § 3. 1. Kształcenie uczestników OHP jest realizowane z uwzględnieniem jedności procesu dydaktycznego i wychowawczego oraz respektowania indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników.
  • § 3. 2. Dobór formy, kierunku i poziomu kształcenia uczestników OHP odbywa się z uwzględnieniem:
    1)  wieku, wykształcenia, cech psychofizycznych i zainteresowań uczestników OHP;
    2)  dostępnej oferty kształcenia i szkolenia;
    3)  szans na uzyskanie zatrudnienia po zakończeniu kształcenia.

Po wprowadzonych zmianach związanych z reformą ustroju szkolnego, w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020 uczestnicy OHP powinni realizować obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w następujących placówkach i formach kształcenia:

  • VII i VIII klasie szkoły podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do pracy lub szkoły podstawowej dla dorosłych;
  • szkole branżowej I stopnia z 3-letnim cyklem kształcenia we wszystkich zawodach ujętych w rozporządzeniu MEN w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;
  • rzemieślniczej nauce zawodu – jest to dopuszczona prawnie forma realizacji obowiązku nauki i nabywania kwalifikacji zawodowych polegająca na zdobywaniu teoretycznej wiedzy zawodowej w formie kursowej, a praktycznego przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem;
  • kwalifikacyjnych kursach zawodowych – jest to dopuszczona prawnie forma realizacji obowiązku nauki i nabywania kwalifikacji zawodowych realizowana w formie

Ponadto uczestnicy OHP mogą brać udział w innych formach pozaszkolnych, np. doskonalącym szkoleniu kursowym.

Wprowadzone przepisy oświatowe dopuszczają organizowanie w szkołach podstawowych oddziałów przysposabiających do pracy z realizacją dla uczniów/uczestników OHP przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

W przypadku organizacji kształcenia i przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu wprowadzone zmiany dotyczą likwidacji zasadniczych szkół zawodowych i przekształcenie ich w szkoły branżowe I stopnia.

Uczestnicy OHP corocznie odbywają kształcenie i przygotowanie zawodowe w ponad 60 zawodach. Są to zawody, na które występuje zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy.

Przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się metodą dualną – uczestnicy realizujący obowiązek szkolny i obowiązek nauki zdobywają wiedzę ogólną w placówkach podległych władzom samorządowym, a praktyczne przygotowanie zawodowe na stanowiskach pracy u pracodawców w toku jej wykonywania. W wyjątkowych przypadkach, gdy na danym terenie brakuje odpowiedniej placówki oświatowej prowadzonej przez samorząd, dopuszczalne jest zawarcie pisemnego porozumienia w sprawie kształcenia uczestników OHP z innym uprawnionym podmiotem.

Uczestnicy mają status pracownika młodocianego oraz indywidualną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. W trakcie nauki i przyuczenia do wykonywania określonej pracy uczestnik otrzymuje wynagrodzenie 3% średniej krajowej miesięcznie a w trakcie nauki zawodu 3, 4, 5 % średniej krajowej. Okres przebywania w OHP jest wliczany do stażu pracy.

CO DAJE NAUKA W OHP

1/ Zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do pracy w przypadku uczniów szkoły podstawowej lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w przypadku uczniów szkoły branżowej

2/ Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień- udział zajęciach świetlicowych, przedsięwzięciach kulturalno – oświatowych i rekreacyjno – sportowych.

3/ Świadectwo ukończenia szkoły- podstawowej , trzyletnie szkoły branżowej I stopnia lub formy kursowej, umożliwiającej podjęcie dalszej edukacji np. w szkole wyższego stopnia.

4/ Doświadczenie zawodowe - uczestnik OHP po zakończeniu nauki może wykazać się dwu- lub trzyletnim stażem pracy.

5/ Zdobywanie i rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych.

HP 1-5 w Środzie Śląskiej






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

warsztat 336224 px

taxi stas

ogrody pawlowski trawniki www