Wydrukuj tę stronę


"Powiedział mojej babci, że jest policjantem. Okazał się oszustem..."

Skomentuj



- W godzinach popołudniowych na numer stacjonarny mojej babci, która mieszka w Środzie Śląskiej,  zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Twierdził, że jej syn, a mój tato, w drodze od lekarza spowodował wypadek, w którym potracił kobietę... - twierdzi mieszkanka Wrocławia.



- Aby został uniewinniony i wypuszczony na wolność, babcia musi przekazać kwotę 25 000 tys. złotych. Gdyby tego było mało, rozżalonym głosem do słuchawki odzywał się niby mój tato, który przez łzy prosił o pomoc i przekazanie pieniędzy. Kiedy babcia odparła, że nie posiada takiej kwoty,  zapytał ile jest w stanie przekazać? Podała bardzo mało kwotę i prawdopodobnie dlatego więcej już nie zadzwonił - opowiada kobieta.

Po tej rozmowie wystraszona babcia zadzwoniła, aby przekazać wnuczce treść rozmowy. W wiadomości było wiele szczegółów, które potwierdzały co tego dnia robił jej tato. Oszuści wiedzieli skąd wracał oraz co mogło spowodować rozkojarzenie za kierownicą.

- Na początku sama przez moment w to uwierzyłam, ale chwilę później podjęłam próbę kontaktu z ojcem, który odebrał telefon uświadamiając mi, że jest to nieprawdą. Sprawa została zgłoszona na policję. Na szczęście mojej babci udało się uniknąć wyłudzenia pieniędzy - podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak poinformowała nas asp. szt. Marta Stefanowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, takich zgłoszeń od około 2 tygodni było więcej na naszym terenie. Doszło już do kilu, na szczęście nieudanych prób oszustwa.

- W ostatnich dniach na terenie powiatu średzkiego miały miejsce próby wyłudzenia przez oszustów od starszych mieszkańców znacznych kwot pieniędzy. Przestępcy posługując się metodą „na wnuczka” i „na policjanta” usiłowali przekonać średzkich seniorów, że ich krewni znaleźli się w poważnych tarapatach. Chcieli tym samym skłonić ich do przekazania znacznych kwot pieniężnych celem wybawienia bliskiej im osoby z kłopotów. Na szczęście dzięki czujności mieszkańców powiatu średzkiego żadna z prób nie okazała się skuteczna - informuje policjantka.

POLICJA APELUJE!

Średzcy policjanci, mając na uwadze wszystkie tego typu zdarzenia oraz w trosce o bezpieczeństwo seniorów, apelują o rozsądek i rozwagę. Ważne jest, aby osoby starsze miały nie tylko świadomość zagrożeń ze strony oszustów, ale również wiedzę, jak postąpić w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich „fałszywy wnuczek”, czy oszust podający się za policjanta.

Nieocenione jest również wsparcie ze strony najbliższych, młodszych członków rodziny, których seniorzy darzą zaufaniem i których posłuchają, kiedy będą ich ostrzegać przed niebezpieczeństwem i instruować, jak postąpić.

Funkcjonariusze apelują też czujność, w szczególności do pracowników różnego rodzaju instytucji finansowych, aby zwracali uwagę na starszych klientów, zdenerwowanych, przejętych wypłacających nagle znaczne kwoty pieniędzy, aby skutecznie uniemożliwiać działalność oszustom.

PRZYPOMINAMY

Oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” (np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

Wmawiają też seniorowi, że jego pieniądze ulokowane na koncie w banku są zagrożone i aby je ochronić musi je jak najszybciej wybrać, a następnie przekazać osobie podając się za policjanta prowadzącego akcję zmierzającą do zatrzymania oszustów.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

CO ROBIĆ – JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM?

Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.

Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

(kb/ms) / fot. zdj. ilustracyjne






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )