piątek 19.04.2024

Imieniny: Adolfa Tymona

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 
    Dział: Kostomłoty poniedziałek, 17 czerwiec 2019 12:04


Dzienny Dom „Senior+” powstanie w Osieku

4 Comments



Na kolejnej sesji Rady Gminy Kostomłoty radni podejmą uchwałę o wprowadzeniu do budżetu gminy zadania polegającego na budowie Dziennego Domu Seniora w Osieku.



Gmina Kostomłoty otrzymała dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2019. Jest to jednorazowe wsparcie finansowe na przebudowę obiektu i wyposażenie pomieszczeń zgodnie z wytycznymi programu. Wniosek złożony w dniu 9 kwietnia 2019r. w ramach konkursu dodatkowego. Wartość całkowita projektu wynosi 752.511,47 zł., w tym przyznana dotacja opiewa na kwotę 300.000,00zł. Realizację zadania zaplanowano w 2019r.

W ramach zadania zostanie utworzony i wyposażony Dzienny Dom „Senior+” w Osieku, który będzie funkcjonować jako ośrodek wsparcia osób starszych - osób nieaktywnych zawodowo 60+. W wyniku realizacji zadania powstanie infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie czasu wolnego przez osoby starsze. W domu „Senior +” realizowane będą różne formy aktywności: ruchowe, usprawniające umysł oraz zajęcia o charakterze kulturalno-oświatowym, które pozwolą na zaktywizowanie seniorów. Budynek przygotowany będzie do przyjęcia 20 seniorów w wieku 60+. Uczestnicy projektu zostaną zrekrutowani przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostomłotach. Przy wyborze uczestników brana będzie pod uwagę sytuacja życiowa i dochodowość kandydatów. Obecnie na terenie gminy Kostomłoty nie funkcjonuje żaden obiekt zapewniający opiekę dla osób starszych.

Adaptacja budynku na cele Dziennego Domu Pobytu „Senior+” w Osieku obejmie wykonanie nowych posadzek, tynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie pomieszczeń, roboty instalacyjne w zakresie wykonania nowych instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania (powietrzna pompa ciepła). W ramach zadania przebudowane zostaną schody zewnętrzne i wykonana pochylnia dla osób niepełnosprawnych.  Obiekt będzie spełniać wszystkie standardy wymagane w programie „Senior+” i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach placówki wydzielone będą następujące pomieszczenia: kuchnia, pokój aktywności ruchowej, pomieszczenie klubowe, pomieszczenie ogólnodostępne, szatnia, łazienka, pokój zabiegowo – pielęgniarski, pokój do odpoczynku, pokój do terapii indywidualnej.

Program umożliwi udzielenie wsparcia seniorom (nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) spełniającym warunki ustalone na podstawie art. 97 ust. 1 i 5 ustawy o pomocy społecznej.

Minimalny standard placówki oraz poziom zatrudnienia pracowników określa program wieloletni „Senior+” na lata 2015-2020. Zasady funkcjonowania placówek oraz tryb kwalifikowania osób do uczestnictwa w działaniach realizowanych przez placówkę są oparte o przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior+” polegać będzie na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego, oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Placówka działająca w formie Dziennego Domu „Senior+” powinna zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” może obejmować w szczególności usługi:

  • socjalne, w tym posiłek,
  • edukacyjne,
  • kulturalno-oświatowe,
  • aktywności ruchowej lub kinezyterapii,
  • sportowo-rekreacyjne,
  • aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy),
  • terapii zajęciowej.

Placówka Dzienny Dom „Senior+”, we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, może rozszerzyć ofertę na usługi świadczone poza swoją siedzibą.

Minimalny standard zatrudnienia w Dziennym Domu „Senior+” to co najmniej 1 pracownik na 15 seniorów oraz fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy lub instruktor terapii lub pielęgniarka lub ratownik medyczny w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, w placówce może być zatrudniony inny specjalista w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. W przypadku placówek o liczbie miejsc większej niż 15, a mniejszej niż 30, jednostka samorządu we współpracy z urzędem pracy może zaangażować stażystę.

Kwalifikacje pracowników i współpracowników realizujących oferty usług w ramach Dziennego Domu „Senior+” określa jednostka samorządu, na terenie której działa placówka.

W związku w planowanym funkcjonowaniem placówki od stycznia 2020 r. Gmina Kostomłoty będzie występować do instytucji zewnętrznych  z wnioskiem o dofinansowanie kosztów bieżącej działalności.

(gk) / fot. wk






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

komnet internet

warsztat 336224 px

bus baner