czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 
    Dział: Kostomłoty poniedziałek, 17 czerwiec 2019 12:04


Dzienny Dom „Senior+” powstanie w Osieku

4 Comments



Na kolejnej sesji Rady Gminy Kostomłoty radni podejmą uchwałę o wprowadzeniu do budżetu gminy zadania polegającego na budowie Dziennego Domu Seniora w Osieku.



Gmina Kostomłoty otrzymała dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2019. Jest to jednorazowe wsparcie finansowe na przebudowę obiektu i wyposażenie pomieszczeń zgodnie z wytycznymi programu. Wniosek złożony w dniu 9 kwietnia 2019r. w ramach konkursu dodatkowego. Wartość całkowita projektu wynosi 752.511,47 zł., w tym przyznana dotacja opiewa na kwotę 300.000,00zł. Realizację zadania zaplanowano w 2019r.

W ramach zadania zostanie utworzony i wyposażony Dzienny Dom „Senior+” w Osieku, który będzie funkcjonować jako ośrodek wsparcia osób starszych - osób nieaktywnych zawodowo 60+. W wyniku realizacji zadania powstanie infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie czasu wolnego przez osoby starsze. W domu „Senior +” realizowane będą różne formy aktywności: ruchowe, usprawniające umysł oraz zajęcia o charakterze kulturalno-oświatowym, które pozwolą na zaktywizowanie seniorów. Budynek przygotowany będzie do przyjęcia 20 seniorów w wieku 60+. Uczestnicy projektu zostaną zrekrutowani przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kostomłotach. Przy wyborze uczestników brana będzie pod uwagę sytuacja życiowa i dochodowość kandydatów. Obecnie na terenie gminy Kostomłoty nie funkcjonuje żaden obiekt zapewniający opiekę dla osób starszych.

Adaptacja budynku na cele Dziennego Domu Pobytu „Senior+” w Osieku obejmie wykonanie nowych posadzek, tynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie pomieszczeń, roboty instalacyjne w zakresie wykonania nowych instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania (powietrzna pompa ciepła). W ramach zadania przebudowane zostaną schody zewnętrzne i wykonana pochylnia dla osób niepełnosprawnych.  Obiekt będzie spełniać wszystkie standardy wymagane w programie „Senior+” i będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach placówki wydzielone będą następujące pomieszczenia: kuchnia, pokój aktywności ruchowej, pomieszczenie klubowe, pomieszczenie ogólnodostępne, szatnia, łazienka, pokój zabiegowo – pielęgniarski, pokój do odpoczynku, pokój do terapii indywidualnej.

Program umożliwi udzielenie wsparcia seniorom (nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) spełniającym warunki ustalone na podstawie art. 97 ust. 1 i 5 ustawy o pomocy społecznej.

Minimalny standard placówki oraz poziom zatrudnienia pracowników określa program wieloletni „Senior+” na lata 2015-2020. Zasady funkcjonowania placówek oraz tryb kwalifikowania osób do uczestnictwa w działaniach realizowanych przez placówkę są oparte o przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Działalność bieżąca Dziennego Domu „Senior+” polegać będzie na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego, oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Placówka działająca w formie Dziennego Domu „Senior+” powinna zapewniać co najmniej 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” może obejmować w szczególności usługi:

  • socjalne, w tym posiłek,
  • edukacyjne,
  • kulturalno-oświatowe,
  • aktywności ruchowej lub kinezyterapii,
  • sportowo-rekreacyjne,
  • aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy),
  • terapii zajęciowej.

Placówka Dzienny Dom „Senior+”, we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami, może rozszerzyć ofertę na usługi świadczone poza swoją siedzibą.

Minimalny standard zatrudnienia w Dziennym Domu „Senior+” to co najmniej 1 pracownik na 15 seniorów oraz fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy lub instruktor terapii lub pielęgniarka lub ratownik medyczny w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, w placówce może być zatrudniony inny specjalista w wymiarze czasu odpowiednim do potrzeb placówki. W przypadku placówek o liczbie miejsc większej niż 15, a mniejszej niż 30, jednostka samorządu we współpracy z urzędem pracy może zaangażować stażystę.

Kwalifikacje pracowników i współpracowników realizujących oferty usług w ramach Dziennego Domu „Senior+” określa jednostka samorządu, na terenie której działa placówka.

W związku w planowanym funkcjonowaniem placówki od stycznia 2020 r. Gmina Kostomłoty będzie występować do instytucji zewnętrznych  z wnioskiem o dofinansowanie kosztów bieżącej działalności.

(gk) / fot. wk






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

taxi stas

ekogroszek baner

wojciech m