czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 
    Dział: Sport wtorek, 02 lipiec 2019 13:43


Zawody warcabowe w banku w Środzie Śląskiej

1 Comment



26 czerwca w siedzibie Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej przy ul. Wrocławskiej 11a odbył się turniej w warcabach stupolowych pod nazwą "Dni Warcabowe Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej - edycja 2".



 W zawodach wzięło udział 20 zawodników z terenu gminy Środa Śl. i powiatu średzkiego oraz dwie osoby z Pajęczna (woj. łódzkie) reprezentujące Klub Jutrzenka w Częstochowie, dzięki ich obecności zmagania uzyskały rangę turnieju ogólnopolskiego. Wśród obecnych były osoby zdrowe, niepełnosprawni - w tym zawodnik całkowicie niewidomy oraz zawodniczka słabowidząca. Grały osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli, w niektórych przypadkach prawie całe rodziny - rodzice wraz ze swoimi pociechami. Około połowę stawki stanowili mieszkańcy wsi Jugowiec. Dla kilku osób były to pierwsze zawody w życiu, oby nie ostatnie.

Turniej rozpoczęto o godzinie 10.00 przywitaniem. Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej pan Dariusz Antoszczyszyn, skierował do obecnych wiele ciepłych słów, opowiedział historię narodzenia się idei gry w warcaby w siedzibie banku, poinformował o nagrodach a następnie przekazał głos sędziemu głównemu zawodów Robertowi Sobczykowi. Sędzia poinformował o regulaminie Kodeksu Warcabowego PZWarc i zasadach gry, sprawdził obecność i ogłosił start pierwszej rundy. Nie obyło się bez niespodzianek, niektórzy mniej doświadczeni zawodnicy potrafili pokonać na stu polach warcabnicy doświadczonych zawodników, jest to oznaka iż początkujący gracze rosną w siłę, rozwijają swe talenty, nabierają doświadczenia, wyciągają wnioski z partii przegranych.

Zawody zorganizowane zostały przez Dyrektora Santander Bank Polska w Środzie Śląskiej pana Dariusza Antoszczyszyna i jego współpracowników, współorganizatorem było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Klub Jutrzenka z Częstochowy. Wśród osób grających obecni byli Wiceprezes Zarządu Klubu Jutrzenka Wojciech Woźniak z małżonką Jolantą. Stoły dla grających wyposażone były w warcabnice oraz zegary.

Turniej rozegrano za pomocą programu ChessArbiter Pro systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 15 minut na zawodnika. Podczas zawodów osiągnięto zamierzone cele: popularyzacja sportu warcabowego, podniesienie umiejętności gry w warcaby, integracja pomiędzy osobami z różnych środowisk i grup wiekowych. Zmagania stały na bardzo wysokim poziomie, rywalizacja była czysta, cechowała się wspaniałą sportową postawą biorących udział w zawodach, atmosfera również była wzorcowa. Ci, którzy przegrywali poszczególne partie gratulowali zwycięzcom zmysłowości podczas gry, robili to z uśmiechem na swych twarzach - przegraną potraktowali jako naukę, dobrą lekcję na przyszłość.

Podczas zmagań klienci przychodzący załatwić swe sprawy w banku mieli okazję zobaczyć jak wygląda turniej, podziwiali grę wszystkich, i młodszych i starszych, szczególną uwagę poświęcili grze osób z dysfunkcją wzroku grających na swych drewnianych specjalnie zrobionych warcabnicach. Gra osoby niewidomej odbywa się poprzez dotyk pionków które są wkołkowane za pomocą nóżek (kołeczków) do otworków wywierconych na polach aktywnych warcabnicy, nie ma wtedy obawy że wypadną. Ciekawostką jest że zawodnicy grający na normalnych planszach nie mogą dotykać pionków - dotknięcie pionka stanowi wykonanie ruchu, natomiast zawodnicy z wadami wzroku grający na swych deskach mogą dotykać pionki - ruch stanowi wykołkowanie pionka a kończy zakołkowanie. 

Panujące na zewnątrz upały nie sprawiły żadnego problemu zawodnikom, pan Dyrektor oraz pracownicy banku zapewnili nam klimatyzowane pomieszczenia. Każdy biorący udział w zmaganiach miał zapewniony poczęstunek: woda mineralna pod dostatkiem (gazowana i niegazowana), ciasto, paluszki, ciastka, na zakończenie również pizzę. Pełne wyniki dostępne są na stronie www.warcaby.pl/wyniki.

Podsumowanie

Zawody przebiegły sprawnie, wspaniała atmosfera i czysta sportowa rywalizacja skłaniają organizatorów do dalszej pracy w przyszłości. Czas wolny spędzony w miłym towarzystwie, oderwanie się od szarej rzeczywistości, wzbogacenie wiedzy i podwyższenie umiejętności, rozwój intelektualny i ćwiczenie pamięci wskazują na potrzebę organizacji takich przedsięwzięć.

Turniej wygrał całkowicie niewidomy zawodnik z Jutrzenki Częstochowa Wojciech Woźniak który na swym koncie zgromadził komplet możliwych punktów do zdobycia - 14, nie miał sobie równych, nie przegrał ani jednej partii, został nie tylko zwycięzcą turnieju - zdobył tytuł Najlepszy Mężczyzna Turnieju oraz Najlepszy Niepełnosprawny Zawodnik Turnieju. Na drugim stopniu podium stanął Andrzej Hubiak - zwycięzca ubiegłorocznej pierwszej edycji (jeszcze jako DNI WARCABOWE BZWBK), pan Andrzej zgromadził 11 punktów, przegrał tylko z Wojciechem Woźniakiem i zremisował z trzecim zawodnikiem zmagań Edmundem Plutą. Pan Edmund wywalczył 9 punktów. Co ciekawe, czwarte miejsce zajął Janusz Więsyk który również uzyskał 9 punktów, jakby tego było mało obaj panowie mieli tę sama ilość małych punktów - po 43, trzecie wartościowanie też nic nie dało, nadal idą równo, dopiero czwarte wartościowanie (lepszy wynik z wyżej sklasyfikowanym) sprawiło, iż pan Edmund okazał się lepszy od pana Janusza w końcowej klasyfikacji. Dalej było jeszcze ciaśniej, aż pięciu zawodników uzyskało po 8 dużych punktów. Co z tego wynika? walka o miejsca od 5 do 9 była zacięta i wyrównana. Między 7 a 8 miejscem również zadecydowało dopiero dalsze, trzecie wartościowanie. Piąte miejsce zajął Adam Dul, który uzyskał tytuł Najlepszy Chłopiec Turnieju. Tuż za Adamem zameldowała się pani Maria Złotek debiutująca w takich zawodach która zdobyła tytuł Najlepszej Kobiety Turnieju. Siódme miejsce zajął Szymon Sulicz który podczas jednej z partii sprawił miłą niespodziankę pokonując doświadczoną zawodniczkę, wielkie brawa dla Szymka. Miejsce ósme przypadło w udziale Jolancie Woźniak z Jutrzenki Częstochowa, pani Jola zdobyła tytuł Najlepszej Niepełnosprawnej Kobiety Turnieju. Tuż za nią na dziewiątej pozycji również z ośmioma punktami uplasowała się Nikola Borkowska zdobywając drugi raz z rzędu tytuł Najlepsza Dziewczynka Turnieju. Czołową dziesiątkę zamknęła debiutująca w zawodach pani Anna Juraszek. Zawodnicy z drugiej dziesiątki również osiągnęli wspaniałe wyniki, pokazuje to obraz punktów, tam też było ciasno, walka toczyła się do samego końca. Drugą dziesiątkę otworzył Piotr Antoszczyszyn z siedmioma punktami, tyle samo punktów uzyskał następny Gracjan Myszkowski. Po 6 punktów uzyskali: Natalia Bohorodycz, Cyprian Borkowski i Zdzisław Duma. Wśród tej trójki była zacięta rywalizacja i o kolejności miejsc ponownie zadecydowało wartościowanie. Na pozostałych miejscach zameldowali się: Krzysztof Niedziocha, Ewa Borkowska, Ewa Sulicz, Zuzanna Szlanta i Marcjan Myszkowski.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, bony do sieci EMPIK i inne upominki. Zwycięzcy oraz zdobywcy tytułów otrzymali dodatkowe nagrody rzeczowe. Podczas zakończenia pan Dyrektor pogratulował wszystkim sportowej rywalizacji, podziękował wszystkim biorącym udział w zawodach za wspaniałą zabawę oraz sędziemu głównemu. Szczególnie podziękował osobom niepełnosprawnym i skierował do nich bardzo ciepłe, miłe i motywujące do dalszej pracy słowa. W międzyczasie wszyscy delektowali się smakiem pizzy, było jej dużo i nikt nie wyszedł głodny po zawodach. Następnie zostało zrobione wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Tuż po zakończeniu rund i po zjedzeniu pizzy pani Redaktor z Roland Gazeta przeprowadziła wywiad ze zwycięzcą turnieju Wojciechem Woźniakiem, który zostanie opublikowany niebawem. Obecność Roland Gazety bardzo wszystkich ucieszyła, Redaktorzy zawsze są obecni na zawodach warcabowych.

Podziękowania

Dariuszowi Antoszczyszynowi

za wspaniałą organizację i oprawę zawodów, za zapewnienie super warunków, za miłą i przecudowna atmosferę, za poczęstunek i nagrody

Joannie Sofińskiej-Niedzielskiej

 pracownik banku Santander za upieczone ciasta

Domowi Kultury w Środzie Śląskiej

 za projekt graficzny dyplomów i ich wydrukowanie

Edmundowi Plucie
za dostarczenie zegarów

Roland Gazecie

 za objęcie imprezy Patronatem Medialnym.

Wszystkim zawodnikom za wspaniałą sportową rywalizację i miłą atmosferę.

Wszystkim tym, którzy w większym lub mniejszym stopniu przyczynili się do organizacji zawodów i zaangażowali się w ich przygotowanie.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy uzyskanych wyników. Zapraszamy na nasze następne turnieje. Najbliższym turniejem który już niebawem się rozpocznie będzie "III ZŁOTA KORONA ŚREDZKA O PUCHAR BURMISTRZA ŚRODY ŚLĄSKIEJ" rozgrywana w dniach 19-22.07.2019, zanosi się na to iż będzie to rekordowy turniej w którym być może wystąpi około 80 zawodników z całej Polski.

Ze sportowym pozdrowieniem

Robert Sobczyk






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

gora011

taxi stas