Dzisiaj jest: 20 Sierpień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Sabina, Sobiesław, Bernard

Odwiedza nas 1183 gości oraz 0 użytkowników.

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU BUDOWLANEGO I…

Wypożyczamy koparki, ładowarki, zagęszczarki, podnośniki i wiele innych sprzętów... Oferujemy... Czytaj więcej

KOSMETYKA, ENDERMOLOGIA - WSZYSTKO…

Salon Kosmetyki i Wizażu B&A przy ul. Kolejowej w Środzie... Czytaj więcej

BUDŻET OBYWATELSKI 2018 W…

Mieszkasz w Środzie Śląskiej? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kakol 0Wygrywają w konkursach wojewódzkich i powiatowych. Od lat biorą udział w meczach matematycznych i konkursie uniwersyteckim KOMA. Jak mówią nauka matematyki, to dla nich przyjemność.

Od lat w gimnazjum im. Jana Pawła II w Środzie Śląskiej działa koło matematyczne prowadzone przez dwóch nauczycieli: Ewę Gacek i Andrzeja Kąkola. To nie pierwsze nasze spotkanie z nauczycielami i ich uczniami. Za każdym razem wrażenia są takie same. Liczące blisko trzydzieści osób koło matematyczne, to zgrana grupa, paczka przyjaciół, gdzie każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, ma swoje miejsce.

- Jeszcze nigdy żadnemu uczniowi nie powiedzieliśmy, że na nasze koło się nie nadaje. Bardzo często osoby, które są słabsze z matematyki, uczęszczając na koło i przebywając ze starszymi kolegami, podciągają się, zaczynają coraz więcej rozumieć z matematyki. I nawet jeśli przy tablicy ktoś się pomyli lub czegoś nie wie, starsi uczniowie starają się pomóc, bo przyjazna atmosfera jest bardzo ważna - mówi Andrzej Kąkol.

Jak podkreśla nauczyciel, zarówno dla niego, jak i dla Ewy Gacek każdy uczeń jest ważny.

- O każdego ucznia dbamy i o każdego walczymy. To dla nas ważne, żeby przekonał się do matematyki, żeby uwierzył, że może więcej niż mu się wydaje – opowiada nauczyciel.

Słowa nauczyciela, który od lat pro-wadzi koło matematyczne potwierdzają w rozmowie z nami sami uczniowie podkreślając świetną atmosferę, brak rywalizacji i naukę poprzez zabawę.

jakub- Na kółku jestem od tego roku, w poprzednim chodziłem jedynie przez chwilę. W tym roku uczęszczam już regularnie. Nie spodziewałem się, że atmosfera może być tak fajna w gronie osób, których tak naprawdę nie znałem dotąd. Okazało się, że wszyscy są mili, dużo się nauczyłem – mówi Jakub Hamkało, który w tegorocznym Powiatowym Konkursie Matematycznym zajął trzecie miejsce.

Mecze matematyczne

Jak co roku, również i w roku bieżącym reprezentacja koła wzięła udział w meczach matematycznych. Tym razem średzkiej drużynie przyszło zmierzyć się z dwoma silnymi drużynami wrocławskimi. Jeden mecz zakończył się wynikiem korzystnym dla naszej drużyny, drugi przegraną. To spowodowało, że w tym roku drużyna nie doszła do etapu finałowego. Jednak wiedza i umiejętności, jakie podczas przeprowadzonych spotkań zyskali młodzi matematycy jest bezcenna, a każde doświadczenie przynosi nową wiedzę.

- Co ważne, uczniowie mają możliwość obserwowania innych również uzdolnionych matematyków z innych szkół. Mogą popatrzeć, jak pracują, jak formułowane są odpowiedzi, czy jak wygląda prezentacja zadania – wyjaśnia Ewa Gacek. - W przypadku meczy matematycznych nasza drużyna to monolit. Pewna całość. Oczywiście, że ważny jest kapitan, ale wszyscy członkowie drużyny są równie ważni – mówi nauczycielka podkreślając wagę uczniów, którzy w ścisłej drużynie miejsca nie mają.

- Na etapie przygotowań do meczów, ich pomoc i wkład jest bezcenna. I każdy z uczniów przychodzący na koła matematyczne, odgrywa ważną rolę w późniejszych sukcesach naszej drużyny. Każdy jest ważny – dodaje.

Wyniki nie są najważniejsze

Podczas rozmowy z uczniami pojawiają się informacje na temat osiągnięć, jakie zdobyli poszczególni uczniowie uczęszczający na koło matematyczne. A te są naprawdę imponujące. Kilkoro uczniów doszło do finału wojewódzkiego uniwersyteckiego konkursu KOMA. Z powodzeniem brali również udział w konkursach matematycznych, zarówno gminnych, jak i powiatowych.  

- W Konkursie Zdolny Ślązak Mateusz Pełechaty doszedł do finału wojewódzkiego. Jest w ścisłej grupie pięćdziesięciu najlepszych matematyków z Dolnego Śląska. Zabrakło mu zaledwie jednego punktu, by znalazł się w gronie ścisłych laureatów konkursu – mówi Andrzej Kąkol.

Jednak, jak podkreśla nauczyciel, to nie wyniki są ważne, ale chęć, pasja i atmosfera, w jakiej pracują. Dzięki udziałowi w kole, dzięki rozwijaniu i poszerzaniu swoich umiejętności matematycznych, uczniowie wiele zyskują.

- Oczywiście sukcesy i zwycięstwa cieszą, ale przed każdym meczem czy konkursem powtarzamy, że najważniejsze jest to, czego się uczą, o co będą mądrzejsi i bogatsi w wiedzę. Chodzi o to, żeby matematyka była czymś miłym, a nie czymś co napawa grozą – podkreśla Andrzej Kąkol.

Co ważne, przy okazji zajęć z matematyki uczniowie poznają się, zawiązują przyjaźnie, zaczynają tworzyć sympatyczną grupę. O sukcesie, jaki odnieśli nauczyciele i wyjątkowości zajęć świadczyć może również fakt, że niektórzy z uczniów na koło uczęszczają regularnie od pierwszej klasy, ale i fakt, że grono uczestników koła stale się powiększa.

Iza Szczygieł fot. isz

kakol

Andrzej Kąkol podczas konkursu matematycznego zorganizowanego w maju
w średzkim gimnazjum.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
8
9
10
11
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • des
  To cofnij się do socjalizmu

  Czytaj więcej...

   
 • des
  Polbus firma z Wrocławia która dba tylko o zyski, nie o mieszkańcom, Polbusowi już dziękujemy.

  Czytaj więcej...

   
 • lump
  W sprawie szpitala to tzreba do starosty bo on sprzedał szpital z cala radą i teraz szukaj wiatru ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Zauważ, że SM ma swoje biuro w poczekalni, i akurat w godzinach kiedy szkoła kończy lekcje to oni tam ...

  Czytaj więcej...

   
 • straznik
  Co robi straz miejska. W paeku co dziennie pija te same luje a potwm sie klada po trawie. Obok jest plac ...

  Czytaj więcej...

   
 • brak słów
  ale sie znalazł krytyk muzyczny dajcie spokój

  Czytaj więcej...

   
 • Kala
  wstyd mi za to że burmistrz mojego Miasta promuje takie dźwięki bo muzyką tego nazwac nie można !!!

  Czytaj więcej...

   
 • Gienka
  Pomoz mi torby targać do załatwię :D

  Czytaj więcej...

   
 • Comastrii
  Czyz by mowa o tym bandycie (...) i braciach z ryneczku sredzkiego- (...) .....

  Czytaj więcej...

   
 • Ted
  Po pierwsze za organizację ruchu na terenie miasta odpowiada zarządca drogi, tj. gmina. Po drugie ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box