Dzisiaj jest: 21 Kwiecień 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Bartosz, Feliks

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 941 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pichorowice 0Są jedną z najliczniejszych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie średzkim. Zawsze gotowi, by działać. Nie ustają w swoim dążeniu do doskonalenia i pozyskiwania nowego sprzętu.

 

W ramach naszego cyklu zapraszamy do spotkania z ochotnikami z Pichorowic. Energicznymi, prężnie działającymi i nieustającymi w swoim dążeniu do doposażania jednostki. W sobotni ranek spotkaliśmy się z sześcioma strażakami z OSP Pichorowice – Tomaszem Zawiszą, Agatą Jędrychowską, Konradem Sztymerem, Da-nielem Zawieruchą, Kamilem Lipcem i Wojciechem Płaziukiem, by porozmawiać o historii OSP, ich marzeniach i pasji. I choć jednostka miał swoje wzloty i upadki, w chwili obecnej jest jedną z najliczniejszych na terenie naszego powiatu, skupiając w swoich szeregach mężczyzn, dwie kobiety, a także młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Zaczęło się w 1946 roku

Początki jednostki, zgodnie z historią spisaną przez W. Płaziuka, sięgają roku 1946, kiedy na ziemie przybywają pierwsi mieszkańcy z terenów dawnej Polski wschodniej. Zawierucha Wincenty (pierwszy prezes), Maksylewicz Józef (komendant), Śmignowski Alojzy (sekretarz), a także Klepacki Tomasz (skarbnik) i Grzegorczyn Stanisław (gospodarz) w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powołali wówczas do życia OSP Pichorowice.

- Remiza znajdowała się w miejscu, w którym teraz mieszka pan Pacel. Na wyposażeniu jednostki, która borykała się z problemami finansowymi były: wąż, prądnica konna i wóz. Pierwszy pożar odnotowano u pana Gacka. Wówczas pan Sorokowski jadąc na rowerze przez wioskę przy pomocy trąbki wzywał do pożaru – opowiada wiceprezes OSP Pichorowice, Wojciech Płaziuk.

W późniejszym czasie alarm ogłaszany był poprzez bicie dzwonu kościelnego. W niedługim czasie jednostka pozyskuje od powiatu przyczepę. Zakupiono również syrenę ręczną.

- Z pierwszego sprawozdania z roku 1950 dowiadujemy się, że nasza jednostka dysponowała sprzętem: ,,martwym” - remizą i świetlicą oraz sprzętem ruchomym: siekierą ręczną, sikawką ręczną, dwoma wężami ssawnymi, 63 wężami tłocznymi parcianymi, dwoma bosakami, trzema toporkami, jednym wiadrem, dwiema łopatami, trzema lampkami elektrycznymi i syreną ręczna. Członkowie brali czynny udział przy remoncie remizy, uczestniczyli w pierwszym pożarze w Łagiewnikach. W późniejszym okresie nasza jednostka brała udział w pożarze w Sokolnikach gdzie paliła się stodoła, do tej akcji zadysponowano konny wóz strażacki i konie druha Kazimierza Busia - wyjaśnia strażak.

Reaktywacja OSP

Pod koniec lat 70 remiza została przeniesiona do budynku po dawnym skaerze. Strażacy pozyskują przyczepę strażacką i niezbędny sprzęt do akcji. W latach 2000 jednostka pozyskuje od OSP Lusina pierwszy wóz – żuka. Z czasem, ze względu na braki osobowe, OSP przeżywała trudne chwile. Pojawiły się pytania o dalsze jej losy.

- Podczas zebrania w 2011 roku podjęliśmy decyzję o reaktywacji naszej jednostki. We Wrocławiu złożono dokumenty założycielskie. Wybrano nowy zarząd, w skład którego weszli: Mateusz Miozga (prezes), Wojciech Płaziuk (wiceprezes) i Michał Grzegorczyn (skarbnik), a także członkowie wspierający – Franciszek Krzyszczuk i Antoni Hołojda – opowiada Wojciech Płaziuk.

Tuż po tym jednostka wzbogaca się o dwa samochody – ze środków z budżetu gminy Udanin zakupiono samochód ciężki Jelcz PO04. Drugi wóz pozyskano ze Swarzędza, jak mówią strażacy, za przysłowiową złotówkę. Kolejne lata, to kolejne nabytki - pilarka spalinowa do betonu, piła spalinowa, torba medyczna, motopompa, agregat prądotwórczy, sprzęt gaśniczy, a także deska ortopedyczna, sprzęt ochronny i umundurowanie.

Pozyskiwanie sponsorów i doposażenie jednostki

Jak sami podkreślają, każdy sprzęt się przyda, więc nie ustają w kolejnych akcjach i prośbach o wsparcie wysyłanych do firm. Jednostka wspomagana jest nie tylko przez gminę Udanin, ale również przez Nadleśnictwo z Miękini, Nadleśnictwo w Świdnicy i Nadleśnictwo w Jaworze.

- Zawsze możemy liczyć też na wsparcie wielu firm i instytucji, w tym – Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego, Saatbau, Dolnośląskie Młyny S.A., Kasja Samochodów, Dom Kultury w Środzie Śląskiej, Bank Spółdzielczy w Środzie Śl., Husqvarna, Mpat, KRUS, Gotec i SaMASZ, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Bez Waszego wsparcia nie udało by się nam tak wiele zdziałać – mówi Wojciech Płaziuk.

Na jednym z portali prowadzona jest również zbiórka na zakup aparatów ochrony układu oddechowego. Koszt jednego aparatu to 4 tys., a potrzebne są dwa. Dzięki sponsorom aparaty zostały już zamówione. Z okazji obchodów swojego 70-lecia jednostka otrzymała również dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 4 tys. złotych na organizację imprezy.

 

- Przygotowywaliśmy się dwa miesiące. Była to pierwsza impreza w gminie Udanin. 70-lecie zostało również docenione w plebiscycie jednej z gazet z terenu powiatu średzkiego, gdzie zdobyliśmy 1 miejsce. Podczas imprezy były występy Orkiestry Dętej z Oławy i wiele atrakcji przygotowanych dla dzieci – opowiadają strażacy.

Ostatnie lata to również praca w czynie społecznym przy odnawianiu remizy. Remont dachu, elewacji, wykonanie wylewki. 80% wszystkich działań strażacy wykonali samodzielnie.

Siła jednostki

W tej chwili Ochotniczą Straż Pożarną w Pichorowicach tworzy 25 strażaków z uprawnieniami, druhowie wspomagający i członkowie honorowi. Łącznie około 40 osób. W jednostce działają również trzy drużyny młodzieżowe i rosnąca grupa Florków, czyli najmłodszych strażaków, które nie tylko prezentują jednostkę na zawodach pożarniczych, ale także prowadzą działania pomocnicze na terenie remizy. Ochotnicy zapytani o to, skąd w ich życiu straż, zgodnie opowiadają o pasji i zamiłowaniu do OSP, podkreślając, że kiedy zawyje syrena rzucają wszystko, by ruszyć na pomoc potrzebującym.

- W moim przypadku zaczęło się od pradziadka. Kiedy byłam mała, patrzyłam, jak na akcje jedzie wujek czy dziadek. Uczestniczyłam też w szkolnych konkursach wiedzy pożarniczej. Po jakimś czasie zadzwonił do mnie nasz prezes Mateusz z zapytaniem, czy mam ochotę pójść na kurs. I spodobało mi się. Można się nauczyć wielu bardzo przydatnych umiejętności, jak chociażby pierwsza pomoc – mówi Agata Jędrychowska.

W rozmowie na temat najtrudniejszych akcji, w jakich przyszło im uczestniczyć wspominają o działaniach, które bezpośrednio ich dotyczą. Wówczas zamiast adrenaliny, która zazwyczaj towarzyszy strażakom podczas akcji, pojawia się strach i większa panika.

- Trudny był pożar w Kwietnie, gdzie działaliśmy przez osiem godzin i Michałów, gdzie spłonęła olbrzymia ilość słomy. Równie trudnym był jeden z wypadków na autostradzie, kiedy zabezpieczaliśmy teren przez jedenaście godzin. A także wypadek, w którym spłonęły dwie osoby – opowiadają strażacy.

- W moim przypadku trudnym był pożar, który miał u nas miejsce 15 lat temu w grudniu. Wówczas podczas pożaru dawnej plebanii spłonął cały budynek. Pozostały po nim jedynie ruiny. Na długo zapamiętam również podtopienia, kiedy w naszej wiosce woda sięgała metra – dodaje Wojciech Płaziuk.

Marzenia

Kiedy na zakończenie rozmowy pytamy o ich marzenia i plany, strażacy bez namysłu wymieniają nowy średni samochód gaśniczy, ponieważ oba, które mają na stanie są już mocno wysłużone. Średni samochód daje również strażakom możliwość uczestniczenia w działaniach technicznych prowadzonych na miejscach wypadków.

- Jesteśmy na etapie prób pozyskania wozu i mamy nadzieję, że z czasem uda się go pozyskać. Drugie nasze marzenie to, żebyśmy byli zdrowi, żebyśmy mogli pomagać tym, którzy potrzebują naszej pomocy - dodają.

Czego serdecznie życzymy.

Iza Szczygieł Fot. Wiktor Kalita

pichorowice

pichorowice 1

pichorowice 2

pichorowice 4

pichorowice 5

pichorowice 6

pichorowice 14

pichorowice 7

pichorowice 8

pichorowice 9

pichorowice 10

pichorowice 11

pichorowice 12

pichorowice 3

pichorowice 13

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Mariusz
  Szpital czeka na ciebie w Lubiążu miejsca wolne

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Augiasza!!!!!!!!!!poprawnie!!! !

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Audiasza heheh Komoruski gafeusz to wpisywal.....a może Audiasza!!!

  Czytaj więcej...

   
 • tony
  Ponawiam prośbę o wyniki Panie trenerze :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Tak
  Protokół? Jest nagranie. W protokole nie można zamieszczać takich bzdur jak żeście mu przygotowali. Udostenijcie ...

  Czytaj więcej...

   
 • wabik
  Czy ja dobrze rozpoznaję w pierwszym rzedzie Beatę z Malczyc? Co za metamorfoza!! łął, łął

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej Sukta
  Trzy zdania = same klamstwa i insynuacje. Protokol z sesji wyjasni co i jak bylo

  Czytaj więcej...

   
 • kierowca
  i tak jest szczególnie na zjeździe Kostomłoty dzwon za dzwonem po zmianie organizacji ruchu :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Oddajta Szpital †
  Tam w tej stajni Audiasza to nawet jak zastępy Niebieskie będą interweniowały to nie ogarną tego ...

  Czytaj więcej...

   
 • obserwator
  i to sie chwali razem - wspolpraca tak powinno byc panowie

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box