czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 


Średzki Budżet Obywatelski 2020

8 Comments



Mieszkasz w Gminie Środa Śląska? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze miasto? Przygotuj projekt i zgłoś go do 19 sierpnia w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego.



Jak to działa?

Najważniejszy jest pomysł na to, jak zmienić lub poprawić coś w mieście. Taki pomysł, w formie projektu, może zgłosić do programu każdy mieszkaniec miasta Środa Śląska, który mieszka w mieście i ukończył 16 lat. Pomysłodawca musi zebrać minimum 15 podpisów osób popierających jego projekt. Projekt składać można w wersji elektronicznej lub papierowej w dniach 19 sierpnia – 30 sierpnia br. Następnie dokument przechodzi etap weryfikacji – komisja sprawdza, czy zadanie spełnia wymogi określone w regulaminie. Projekty, które pomyślnie przejdą etap weryfikacji, zostaną poddane pod głosowanie. Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Gminy Środa Śląska w terminie od 27.09 do 07.10.2019 roku. Wygrają te pomysły, które otrzymają największą ilość punktów, a zwycięstwo będzie oznaczać wpisanie zadania do budżetu Gminy Środa Śląska na 2020 r. W praktyce pomysłodawca nie otrzyma „do ręki” kwoty, o którą wnioskował, to Gmina odpowiedzialna będzie za realizację zadania od początku do końca. Pomysłodawca będzie jednak mógł uczestniczyć w realizacji projektu jako główny doradca ds. realizacji zadania.

Zasady Budżetu Obywatelskiego 2020

Koszt projektu w ramach BO2020 nie może przekroczyć wartości 100 tys. zł, a zadania mogą być realizowane tylko na gruncie gminnym, bądź użyczonym gminie nieodpłatnie. Zadania mogą mieć charakter inwestycyjny lub remontowy i muszą być możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego (nie mogą być etapowane). Do projektu należy dołączyć rzetelny i aktualny kosztorys – szacunkowe koszty brutto zadania: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, sprzętu, robocizny, podatku VAT, itp. Kosztorys można przygotować samodzielnie, przy pomocy orientacyjnego cennika lub z pomocą urzędników UM w Środzie Śląskiej. Będzie on weryfikowany przez specjalistów ds. budowlanych. Jest to kosztorys wstępny, o którego ostatecznym kształcie decyduje Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego oceniający wniosek. Wyniki głosowania znane będą 11 października.

Co się zmieniło w BO2020 względem BO 2019?

Do 2020 roku mocno premiowane są projekty spełniające dodatkowe wymogi. W przypadku projektów zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020, projekty które będą spełniać poniższe kryteria będą otrzymywać mnożniki, które zwiększają ich pozycję w rankingu:

  • Mała wartość projektu (mnożnik od 1,0 do 2,0)
  • Projekt nie wymaga pozwolenia na budowę/zgłoszenia robót budowlanych/innych pozwoleń (mnożnik od 1,0 do 2,0)
  • Projekt dotyczy remontu istniejącej infrastruktury miejskiej/wiejskiej (mnożnik od 1,0 do 1,75)
  • Projekt dotyczy kontynuacji wybranych do realizacji projektów we wcześniejszych edycjach BO (mnożnik od 1,0 do 1,5)

Każdy głos oddany na dany projekt będzie przemnażany przez mnożniki, które dany projekt uzyska, a w przypadku miejscowości wiejskich jeszcze o wagę głosu.  Tym samym 1 głos oddany może maksymalnie stanowić wartość  (2,0 x 2,0 x 1,75 x 1,5) 10,5 punktu!

Zatem warto zgłaszać projekty o małej wartości, dot. istniejącej infrastruktury, nie wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych oraz dotyczące kontynuacji zadań wcześniej zrealizowanych w ramach Budżetów Obywatelskich 2018 i 2019, gdyż podwyższają one szanse na jego zrealizowanie.

Wszystkich zainteresowanych tematem Burmistrz Adam Ruciński zaprasza na konsultacje dotyczące prawidłowego składania wniosków do budżetu obywatelskiego. Konsultacje prowadzone są w godzinach otwarcia Urzędu Miejskiego przy pl. Wolności 5 w Środzie Śląskiej. Konsultacji udziela Rafał Ratuszniak – koordynator ds. Budżetu Obywatelskiego. Szczegółowe zasady programu, przykładowy cennik oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można również na stronie internetowej: www.srodaslaska.budzet-obywatelski.org.

Gmina Środa Śląska

Wydział Rozwoju Przedsiębiorczości
i współpracy z NGO

 






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...