Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1228 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

burdzyPrzywrócenie świadczeń medycznych w szpitalu w Środzie Śląskiej to priorytet. Rozmowa ze starostą powiatu Sebastianem Burdzym.

 

 

 

- 30 czerwca Polski Holding Medyczny zakończył działalność i zaprzestał udzielania świadczeń medyczne w budynku szpitala w Środzie Śląskiej. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Faktycznie spełnił się czarny scenariusz, którego zawsze się obawiałem, jako starosta, i do którego starałem się nie dopuścić.

Sytuacja średzkiego szpitala w ostatnich miesiącach była bardzo dynamiczna a kulminacyjny okazał się czerwiec. To właśnie do końca czerwca PCZ zobowiązało się świadczyć usługi medyczne w naszym szpitalu. Powody tej decyzji są niemal wszystkim znane i są związane z upadłością PCZ, co z kolei wiąże się z działalnością przestępczą zarządu tej spółki.

Od 2015 roku zaobserwować można było trudne do zrozumienia kroki władz spółki będącej właścicielem średzkiego szpitala, które objawiły się zamknięciem trzech podstawowych oddziałów szpitalnych – wewnętrznego, chirurgii i ginekologii oraz systematycznym wygaszaniem działalności medycznej. Dla zobrazowania zjawiska podam wartości kontraktu PCZ Sp. z o.o wynikające z działalności prowadzonej w Środzie Śląskiej. W 2014 roku kontrakt z NFZ opiewał na kwotę ponad 10 mln zł natomiast w 2016 roku już tylko 2,5 mln zł. Tak drastyczne zmniejszenie kontraktu z NFZ nie mogło się dobrze skończyć.

- To były przyczyny i przypomnienie historii, a jak wygląda obecna sytuacja?

W czerwcu sąd uznał za bezskuteczną sprzedaż budynku szpitala przeprowadzoną przez PCZ tuż przed ogłoszeniem upadłości. W ten sposób pojawiła się realna szansa, że budynek szpitala wróci do masy upadłościowej zarządzanej przez syndyka. To pozwala optymistyczniej patrzeć w przyszłość, jednak wszystkie procedury związane z włączeniem szpitala do masy upadłościowej przeciągają się w czasie i utrudniają nam dalsze działania.

Tak też się stało pod koniec czerwca, kiedy wspólnie z syndykiem staraliśmy się znaleźć firmę, która przejęła by działalność medyczną w średzkim szpitalu i kontynuowała świadczenie usług medycznych. Taki scenariusz był możliwy przy dobrej woli i zaangażowaniu dyrektora Dolnośląskiego Oddziału NFZ pana Andrzeja Oćwieji. Niestety brak prawa do dysponowania do nieruchomości, a także brak zdecydowanych działań w kontaktach z NFZ podmiotów zainteresowanych przejęciem działalności szpitala, zaowocowały tym co mamy, a więc całkowitym zamknięciem szpitala, likwidacją oddziału pediatrycznego oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej.

- Dokąd teraz muszą udać się pacjenci szpitala w Środzie Śląskiej żeby otrzymać pierwszą pomoc medyczną?

Mieszkańcy powiatu po pierwszą pomoc doraźną w nocy i święta oraz w nagłych przypadkach, decyzją dyrektora NFZ, muszą udać się do pogotowia ratunkowego w Sobótce. Taka sytuacja jest oczywistym nieporozumieniem i wynikiem presji czasu oraz braku komunikacji ze strony NFZ z lokalnymi podmiotami świadczącymi usługi medyczne. Aby poprawić zaistniała sytuację znaleźliśmy podmiot medyczny z naszego terenu zainteresowany udzielaniem świadczeń medycznych z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej. To SPZOZ Malczyce. W odpowiedzi na konkurs opublikowany przez NFZ przygotowana została oferta z wykazem sprzętu i personelu oraz wpisem do rejestru prowadzonego przez Wojewodę Dolnośląskiego. Niestety ogłoszony konkurs na nocną i świąteczną opiekę medyczną został odwołany przez NFZ ze względu na wejście w życie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego sieci szpitali.

- Czyli pomimo starań nie udało się złożyć oferty i przejąć kontraktu?

Nie udało i w związku z tym zwróciliśmy się do dyrektora NFZ Andrzeja Oćwieji z prośbą o podjęcie nadzwyczajnych kroków i środków w celu zmiany miejsca świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej. Niestety cały splot zdarzeń jakie miały miejsce w naszym szpitalu, a więc zamknięcie oddziałów a w konsekwencji zamknięci całego szpitala, odbywał się w cieniu bardzo dużych i istotnych zmian w polskiej służbie zdrowia. Mam tu na myśli tworzoną właśnie sieci szpitali, która rewolucjonizuje polską służbę zdrowia. W obliczu problemów średzkiego szpitala nastąpiły bardzo niekorzystne zmiany.

- A co z oddziałem pediatrycznym, który funkcjonował do końca i zabezpieczał nie tylko powiat średzki ale również sąsiadujący powiat wołowski?

Niestety na dzień dzisiejszy oddział ten został zamknięty, a jego kontrakt przejęty przez inne podmioty świadczące tego typu usługi, pomimo wystąpienia zarządu powiatu do NFZ-tu z wnioskiem o wstrzymanie przeniesienia kontraktu i powierzenie prowadzenia oddziału pediatrycznego w Środzie Śląskiej innemu podmiotowi.

- Czyli NFZ w przypadku oddziału pediatrycznego nie ogłosił konkursu jak w przypadku nocnej i świątecznej opieki medycznej?

Niestety nie i wygląda na to, że w tym roku już tego nie zrobi. Liczę jednak, że jak uda nam się uregulować sprawę własności budynku szpitala oraz znaleźć podmiot godny zaufania i chcący świadczyć usługi medyczne polegające na reaktywacji oddziału pediatrycznego. Wierzę też w porozumienie z NFZ-tem.

- Co jeszcze ma istotne znaczenie dla przywrócenia minimalnego poziomu świadczeń medycznych mieszkańcom naszego powiatu?

Bardzo ważny w tym wszystkim jest aspekt polityczny, i to zarówno ten na płaszczyźnie lokalnej jak i wyższej. Mam nieodparte wrażenie, że moi przeciwnicy polityczni robią wszystko, aby mówiąc kolokwialnie - dokopać mi i w jakiś sposób im się to udaje. Niestety zapominają przy tym o najważniejszym - mieszkańcach oraz ich bezpieczeństwie i zdrowiu. To oni wybrali nas, podkreślę słowo - nas, na różne stanowiska i ich interes musimy chronić.

Bez dobrej woli i współpracy polityków na różnych szczeblach, nie uda nam się wiele zrobić, a winą za to zostanie obarczona moja osoba. Mogę jednak obiecać, że wówczas ze szczegółami opiszę role poszczególnych decydentów w procesie niszczenia średzkiej służby zdrowia! Nie chcę się wybielać i jestem świadomy odpowiedzialności jaka spoczywa na mojej osobie, jednak mieszkańcy nie są świadomi, że nie wszystko zależny tylko i wyłącznie od starosty.

W obecnej sytuacji musimy zapomnieć o podziałach politycznych i zrobić wszystko aby szpital znów zaczął funkcjonować. Bardzo ważną rolę będzie odgrywać tu wola współpracy i chęć partnerstwa ze strony lokalnych samorządów. Bez wsparcia gmin powiat nie udźwignie takiego ciężaru. Widzę jednak zrozumienie ze strony włodarzy gmin. Przykładem może być wójt Malczyc, który wyszedł z inicjatywą, aby nocna i świąteczna opieka medyczna była świadczona przez podległy mu podmiot czyli SPOZO Malczyce.

Teraz, w obliczu sytuacji jaką mamy, niezmiernie ważne jest podjęcie wspólnych działań i wypracowanie algorytmu partycypacji w kosztach wznowienia działalności w średzkim szpitalu. Nasze samorządy funkcjonują po to, aby zaspokajać najważniejsze potrzeby swoich mieszkańców, a potrzeba zdrowia i dostępu do opieki medycznej jest jedną z tych najważniejszych, jeśli nie najważniejszą. Nie możemy nawzajem zwalać na siebie winy! Dlatego w najbliższym czasie planuję spotkanie, na które zaproszę włodarzy gmin, samorządowców oraz osoby decyzyjne jak dyrektor NFZ we Wrocławiu.

- Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia…

Nie dziękuję, aby nie za zapeszać, ale chciałbym w tym miejscu zapewnić, że podniosłem rękawice i tak łatwo się nie poddam.

(rfp) fot. rfp

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • kris
  no coz jaka wladza takie drogi.skoro nikt nie wymaga i nie naciska tak tez sa sprawowane obowiazki.przykre ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Oraz lans zapomniałeś napisać no bo trzeba się jeszcze utrzymać tak jak mawiał Nikodem Dyzma wytrzyma ...

  Czytaj więcej...

   
 • ep
  Bo kto to widział, żeby zima trwała dwa tygodnie ( w tym dwa dni opadów śniegu). Przecież żadna firma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  To jest droga wojewódzka, więc loozik :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • reklama google
  reklamy wyświetlają się z ciasteczek, historii wyszukiwania czy przeglądania stron 8) może Ty lepiej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  Proponuje zadzwonić do telewizji i powiedzieć ze jest zima

  Czytaj więcej...

   
 • aaham
  siedźcie w domu jak widzicie że pi*dzi, biedronki i tak dzisiaj nie zaliczycie

  Czytaj więcej...

   
 • Russelces
  Всем привет! Нашел интересные новости на этом сайте: http://watafak.ru ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box