Dzisiaj jest: 25 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Wiktor, Cezary, Zygfryd

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1639 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

powodz mal 0Wydarzenia z 1997 roku odbiły swoje piętno lokalnie na każdej z miejscowości naszego powiatu leżącej w obszarze oddziaływania Odry, jak i gospodarczo w perspektywie całego kraju.

 

Dokładnie 20 lat temu byliśmy świadkami jednej z największych katastrof, jakie nawiedziły nasz kraj. Fala powodziowa 6 lipca przeszła przez miejscowość Głuchołazy na Opolszczyźnie, aby 12 lipca dotrzeć do Wrocławia i kolejno przelać się przez Rzeczycę, Chomiążę, Malczyce. W pamięci mieszkańców Malczyc szczególnie zapadła obrona wodociągów, natomiast największe szkody odczuli mieszkańców Chomiąży.

- 1997 rok jest ważny dla naszego regionu jeszcze  z innego powodu. Rozpoczęto budowę stopnia wodnego  Malczyce. Przedsięwzięcie bardzo istotne, zarówno z powodu przeciwpowodziowego, jak i gospodarczego - mówił podczas uroczystości Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce. - Myślę jednak, że dzisiejszy dzień powinien zostać zapamiętany jako hołd mieszkańcom i osobom zaangażowanym w walkę z powodzią i jej skutkami. Bo kiedy zawodzą systemy i procedury sami mieszkańcy biorą na swoje barki ciężar walki z żywiołem i stają się naszymi lokalnymi bohaterami. I to właśnie dla nich i na pamiątkę ich heroicznej pracy odsłonięta została ta tablica.

W lipcu 1997 roku do Polski dotarła woda, która pochłonęła 56 ofiar śmiertelnych. W wyniku tzw. powodzi tysiąclecia zalanych zostało tysiące miejscowości. Szczególnie ucierpiała południowa i zachodnia część naszego kraju, ale i również wschodnie  Niemcy, Czechy, zachodnia część Słowacji oraz wschód Austrii.

Starty materialne oszacowano na kwotę blisko 12 mld zł., dach nad głową straciło 7000 ludzi, a około 40.000 straciło dobytek całego życia. Kataklizm dotknął łącznie 25 ówczesnych  województw. Ewakuowano blisko 200 tys. osób.

(gmal)

powodz mal 1

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  A co z planem podłączenia północy Środy Śląskiej do sieci gazowej ?

  Czytaj więcej...

   
 • borek
  Jaka ta drużyna średzka słaba - jak kawa z dolewki.

  Czytaj więcej...

   
 • Nowy
  I bardzo dobrze ! Naturalna selekcja tych co mają za "ciężką nogę". Przynajmniej nauczy się taki ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jaro
  A to nie jest auto ktorym jezdzil piroman z Kryniczna

  Czytaj więcej...

   
 • Czarek
  Będą w weekend od 30 lutego .

  Czytaj więcej...

   
 • obywatel
  Wełlug ciebie wszystkiemu winne są Bobry,ale powiedz mi gdzie podziała się woda którą te Bobry ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kitka
  Czyżby Jadzia i Madzia?

  Czytaj więcej...

   
 • Wiesia
  Oświetlenie przy stacji....a co z oswietleniem drogii do stacji PKP....

  Czytaj więcej...

   
 • MarTa
  Wielka szkoda, że autobusy nie kursują w weekendy. Dla mmieszkańców wiosek byłoby to ogromne ...

  Czytaj więcej...

   
 • Shely
  Bobra nie Bobra - Wy***ał i dobra :cry:

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box