Dzisiaj jest: 18 Sierpień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Helena, Ilona, Bogusław

Odwiedza nas 884 gości oraz 0 użytkowników.

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU BUDOWLANEGO I…

Wypożyczamy koparki, ładowarki, zagęszczarki, podnośniki i wiele innych sprzętów... Oferujemy... Czytaj więcej

KOSMETYKA, ENDERMOLOGIA - WSZYSTKO…

Salon Kosmetyki i Wizażu B&A przy ul. Kolejowej w Środzie... Czytaj więcej

BUDŻET OBYWATELSKI 2018 W…

Mieszkasz w Środzie Śląskiej? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

osp chomiaza 0W Chomiąży (w gm. Malczyce) już od 69 lat działa Ochotnicza Straż Pożarna. Zaangażowani strażacy prowadzą liczne działania na rzecz lokalnej społeczności. O czym marzą i czym jest dla nich służba w OSP?

 

Tuż przed rozpoczęciem pierwszego spotkania, w ramach prowadzonego przez nich projektu Działaj Lokalnie “Jestem Super strażakiem – Działam”, przed remizą spotykamy się z ochotnikami z Chomiąży. Zaangażowani w działanie na rzecz lokalnej społeczności strażacy szykują się do rozmów z najmłodszymi o zasadach udzielenia pierwszej pomocy.

Podczas naszej rozmowy z prezesem jednostki Tomaszem Pasiutem, naczelnikiem Janem Rydzaniczem, Krzysztofem Wróblewskim, Tomaszem Drobnicą i Mateuszem Drobnicą, a także Krzysztofem Krakowiakiem zauważyć można ich ogromną chęć i potrzebę działania. Choć, jak sami podkreślają, z powodu finansów i braków w wyposażeniu są mocno ograniczeni.

- Posiadamy na stanie średni wóz gaśniczo-pożarniczy, a także m.in. stary, zabytkowy już wóz konny, agregat i pompę - wylicza Krzysztof Krakowiak.

Jednak wciąż brakuje sprzętu umożliwiającego udział w akcjach ratownictwa technicznego – nożyce, rozpieraki, to tylko część wyposażenia, jakie w przyszłości chcieliby pozyskać.

- Przeszliśmy odpowiednie szkolenia, ale nie mamy sprzętu odpowiedniego do działań technicznych. Wóz, który mamy na stanie posiada jedynie podstawowe wyposażenie przystosowane do działań gaśniczych – dodaje Mateusz Drobnica, z-ca dowódcy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Pierwsze zalążki jednostki

W posiadaniu jednostki jest również zabytkowy już wóz konny pozyskany od OSP Wilczków. Takimi wozami w początkach funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Chomiąży wyruszano do akcji gaśniczych. Powstała w 1948 roku jednostka funkcjonowała przy małej poniemieckiej remizie i spinalni węży, działającej do roku 1993. W ówczesnych czasach konie do pożarów wypożyczane były przez gospodarzy wiejskich - m.in. Klemensa Ristwieja i Mieczysława Sikorskiego.

Z czasem wozy gaśnicze doczepiane były do ciągników użyczanych przez Grzegorza Bakę, Mieczysława Sikorskiego i Klemensa Ristwieja.

- Z zebranych środków, jakie posiadały rady sołeckie, budżetu gminy Malczyce oraz czynu społecznego mieszkańców, w roku 1990 rozpoczęto budowę nowej remizy. Zakończenie robót odbyło się w 1993 roku, a oficjalne otwarcie w maju 1994. Wtedy to jednostka pozyskała nowoczesne wyposażenie oraz wóz pożarniczy Żuk z OSP Lutynia – relacjonuje początki jednostki Adam Haładus w Zeszycie II.

Z rozebranej spinalni węży przeniesiono syrenę alarmową, którą zamontowano na słupie przy nowej remizie. Nad wejściem umieszczono z kolei figurę św. Floriana. W chwili obecnej dzięki wytrwałości i zaangażowaniu ochotników, remiza jest w trakcie remontu.

- Otrzymaliśmy środki na materiał w wysokości 5 tys. złotych z programu „Kreatywni w gminie Malczyce” dzięki mieszkańcom naszej miejscowości. Z otrzymanej dotacji doprowadzona zostanie kanalizacja do wewnątrz budynku, wykonana zostanie również elewacja, a budynek zostanie wymalowany zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Prace przy remizie obejmują również położenie kostki brukowej, którą pozyskaliśmy bezpłatnie ze starostwa dzięki sołtysowi, a także wymianę papy na dachu – mówi Tomasz Drobnica, skarbnik jednostki. - W przyszłości chcielibyśmy wymienić również drzwi na nowocześniejsze – dodaje.

Aktywni i zdeterminowani

Obecnie w jednostce w Chomiąży działa 49 członków, z czego jednostka operacyjno-techniczna liczy 14 osób, w tym trzech kierowców i dwóch ratowników. Z kolei drużyna młodzieżowa liczy 10 osób.

Zarząd jednostki tworzą: prezes – Tomasz Pasiut, honorowy prezes – Adam Haładus, naczelnik – Jan Rydzanicz, z-ca naczelnika – Jerzy Krzywdziński, sekretarz – Krzysztof Wróblewski, skarbnik – Tomasz Drobnica, gospodarz – Krzysztof Krakowiak, dowódca MDP – Mateusz Żmudczyński, zastępca dowódcy MDP – Mateusz Drobnica.

Jak podkreślają w rozmowie, cały czas się szkolą, podnosząc swoje umiejętności i kwalifikacje. Aktywnie prowadzą również nabory do drużyny młodzieżowej i drużyny florków, czyli najmłodszych strażaków. Wspierają uroczystości państwowe, kościelne i środowiskowe, biorą udział w pielgrzymce strażaków, służą przy bożym grobie, uczestniczą w festynach, pokazach dla dzieci i pogadankach z najmłodszymi. Poczet sztandarowy OSP Chomiąża od lat czynnie uczestniczy również w wydarzeniach organizowanych w Legnicy.

- Kilka lat temu pojechaliśmy do Legnicy na zaproszenie Tadeusza Samborskiego, który nas zapamiętał. Stwierdził wówczas, że zawsze jesteśmy i można na nas liczyć. Nasza obecność w Legnicy, to również zasługa druha Adam Haładusa, honorowego strażaka naszej jednostki – opowiada naczelnik Jan Rydzanicz.

Dzięki udziałowi w projekcie i wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, a także Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Krainy Łęgów Odrzańskich” strażakom udało się pozyskać torbę PSP1.

- Jest to torba pierwszej pomocy przedmedycznej wyposażona m.in. w opatrunki, różnego rodzaju hydrożele, a także deskę, gorsety, szyny Kramera oraz inny sprzęt do udzielania pomocy – opowiada Tomasz Drobnica. - Do końca roku pozyskamy również dwa aparaty ochrony układu oddechowego niezbędne przy akcjach gaśniczych, w których uczestniczymy – dodaje.

W ramach przygotowanego projektu, w ciągu czterech miesięcy ochotnicy przeprowadzą cykl czterech spotkań warsztatowych dla dzieci i młodzieży.

- Napisaliśmy projekt “Jestem Super strażakiem - Działam “, aby zaangażować dzieci, by pokazać, że można komuś uratować życie – mówi prezes jednostki Tomasz Pasiut. - Chcielibyśmy poprzez warsztaty pokazać zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom starszym, w jaki sposób prawidłowo reagować na sytuacje zagrożenia życia i zdrowia, a także jakie czynności należy podjąć – dodaje Mateusz Drobnica.

OSP to pasja i obowiązek

Zapytani o to czym dla nich jest działanie w Ochotniczej Straży Pożarnej, bez namysłu każdy z nich po kolei mówi o pasji. Niektórzy z ochotników, jak Krzysztof Krakowiak, w strukturach OSP Chomiąża działa już od 25 lat. Mateusz Drobnica, swoją przygodę ze strażą zaczął mając kilka lat, kiedy w 2004 roku przystąpił do drużyny florków. Podobnie, jak dla wielu chłopców, jego największym marzeniem było zostać strażakiem.

- Nasze działania traktujemy jako pasję, zabawę, ale i obowiązek. Tym bardziej, że spoczywa na nas coraz więcej obowiązków. Ochotnicy muszą przejść odpowiednie badania lekarskie i kurs podstawowy – mówi Tomasz Drobnica.

Podobnie, jak koledzy z innych jednostek, wspominają również o ubezpieczeniach i kursach podnoszących kwalifikacje. Zapytani o czym marzą jako jednostka, która już za rok obchodzić będzie swoje 70-lecie, bez namysłu, zgodnym głosem wspominają o nowym wozie.

- Nie musi być nowy, bo taki kosztuje blisko 800 tysięcy złotych – mówią. - Nasz ma już ponad trzydzieści lat i jest już mocno wysłużony. Marzy się nam średni wóz. Poza tym chcielibyśmy cały czas się rozwijać. Iść dalej do przodu. Pozyskiwać nowe środki i sprzęt. Stawiać na młodzież i zachęcić do wspólnego działania – dodają ochotnicy.

I tego strażakom życzymy.

Iza Szczygieł fot. wk, isz

osp chomiaza 1

osp chomiaza 2

osp chomiaza 3

osp chomiaza 4

osp chomiaza 5

osp chomiaza 6

osp chomiaza 7

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
8
9
10
11
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • mieszkaniec Rzeczycy
  mam tylko dwa słowa na temat Burmistrza DOBRY GOSPODARZ tak trzymac,,,

  Czytaj więcej...

   
 • sąsiednia gmina
  w końcu cos sie dzieje poprzednicy chyba bali sie starac o tak powazne dotacje brawo panie wójcie aby ...

  Czytaj więcej...

   
 • lump
  Przetarg?? Po roku zerwą kontrakt i zostaniemy tak jak zostaliśmy bez szpitala powiatowego. Nie ma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ojej ojej
  Uczmy się od najlepszych nie twórzmy nowego PKS-u z ciepłymi posadkami za 1,5mln rocznej dotacji.

  Czytaj więcej...

   
 • reks
  Mi się bardzo podoba, Nowoczesna gmina, zapyziały powiat

  Czytaj więcej...

   
 • kręgielnia
  Chyba w budynku starostwa by funkcjonował szpital, bo powiat sprzedał szpital i nie ma gdzie go z ...

  Czytaj więcej...

   
 • ToJa
  ludzie musza czyms jezdzic nie kazdy ma auto. Zrozumcie innych!!!!!

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Dużo? Faktycznie ale czy dobrze? Każdy ma swoje zdanie

  Czytaj więcej...

   
 • Michal
  Za te 8 mln to szpital przez rok by funkcjonował ta miejska komunikacja dla osób starszych to ...

  Czytaj więcej...

   
 • ojej
  wam to nikt nie dogodzi. lepiej z buta??

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box