Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1477 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

FKL 2017 0Na terenie zielonym przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej w minioną niedzielę (23 lipca) zabrzmiała muzyka z 4 stron świata. 6 Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej, który integruje tradycje ludowe, folkowe z lokalnym społeczeństwem, już po raz szósty odbył się w Mieście Skarbów.

 

Warunki atmosferyczne nieco pokrzyżowały szyki i ostatecznie festiwal rozpoczął się o godzinie 16:00 występem zespołu Smolniczanie. Następnie na scenie pojawili się Polanie, Kulinianie oraz świętujący swoje 40-lecie istnienia zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Były kwiaty, życzenia, tort i prezenty oraz specjalnie na tę okoliczność napisane utwory. Burmistrz Adam Ruciński wraz członkami prezydium Rady Miejskiej Kazimierzem Grabowieckim i Jerzym Finkiem wręczyli jubilatom kwiaty, tort oraz podziękowanie.

- Od wielu lat jestem pod wrażeniem tego, co robią Dolnoślązacy. Ten piękny jubileusz to dowód na to, że pomysł był wspaniały, a jego realizacja przez 40 lat wyjątkowo ambitna i radosna. Chciałbym pogratulować Wam Drodzy Dolnoślązacy tego wszystkiego co zrobiliście przez te dziesiątki lat, krzewiąc tradycje kultury ludowej, rozwijając ją na terenie naszej gminy, powiatu, całego Dolnego Śląska, a także poza nim. Na kolejne lata chciałbym Wam życzyć zdrowia i dalszej takiej aktywności artystycznej, aby te pasje i pozytywne emocje dalej grały Wam w duszach – mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Marianna Galas, jedna z najstarszych stażem członkiń zespołu nie kryła wzruszenia odbierając kolejne życzenia i prezenty od muzycznych przyjaciół i władz gminy Środa Śląska.

Wśród kapel ludowych spoza naszego regionu podczas festiwalu pojawili się – Kapela Maliszów - rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, Kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tegoroczny FLK to także występy gwiazd zagranicznych. Mieliśmy okazję gościć na scenie Harmalek Orchestr – czeską orkiestrę dętą inspirowaną bałkańskimi rytmami.

Festiwal zakończył i jednocześnie uwieńczył wieczorny występ zespołu MiraMundo. Grupa, zrodziła się w Barcelonie z ciekawości świata i pragnienia łączenia kultur i niestrudzenie tworzy repertuar oryginalnych pieśni, które łączą schedę kulturalną jej muzyków połączoną z mieszanką owoców dojrzewających w tym regionie. Brazylijskie pieśni przyprawione śródziemnomorską solą, przygotowane w Barcelonie – tak w jednym zdaniu można określić twórczość zespołu MiraMundo, mającego również w swoim składzie artystkę z Meksyku.

Na terenie imprezy dostępne były atrakcje dla dzieci, a o podniebienia uczestników zadbały panie z kół gospodyń i stowarzyszeń z terenu gminy Środa Śląska w pięknie przygotowanych stoiskach. Sponsorami wydarzenia byli: CeDo Sp. z o.o. i Schumacher Packaging. Festiwal Kultury Ludowej to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarium naszego miasta. Daje dowód na to, że kultura ludowa i folkowa jest wciąż aktualna w świadomości mieszkańców naszej gminy.

Dolnoślązacy

Historia zespołu wiąże się z Zakładem Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechowie, przy którym powstał zespół ludowy. Zakładali go Tadeusz Leszczyński i Marian Pasieka. Dziś zespół tworzy grupa 6 śpiewających pań, którym przygrywa 5 osobowa kapela. Kierownikiem zespołu jest Zbigniew Nowak. Obecnie "Dolnoślązacy" to: Zbigniew Nowak (kierownik zespołu) – (bęben), Andrzej Pęcak (akordeon), Zbigniew Hellon (kontrabas), Kazimierz Dąbrowski (saksofon), Jan Porucznik (klarnet), Marianna Galas (śpiew), Beata Milejska (śpiew), Alicja Mokrzycka (śpiew), Wanda Nowak (śpiew), Elżbieta Skuła (śpiew), Elżbieta Wasilewska (śpiew). W swoim dorobku zespół posiada znaczące dokonania artystyczne: liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, nagrania radiowe i telewizyjne, wyjazdy zagraniczne, udział w wielu imprezach folklorystycznych na terenie całego kraju. Występ na tegorocznym 6. Festiwalu Kultury Ludowej był 601 w ich karierze.

(um) fot. um, dk

Galerie zdjęć TUTAJ i TUTAJ

FKL 2017 1

Jubileusz 40-lecia zespołu Dolnoślązacy nie mógł odbyć się bez podziękowań i upominków.

FKL 2017 2

Koncert zespołu MiraMundo uwieńczył tegoroczny Festiwal Kultury Ludowej.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • edek
  A miał kto pojechac - no przeciez wszystkie jednostki byly w Konarach.

  Czytaj więcej...

   
 • edek
  To jest jakiś absurd , kto tym zarzadza. Tyle jednostek wysłac co za głupota

  Czytaj więcej...

   
 • kris
  no coz jaka wladza takie drogi.skoro nikt nie wymaga i nie naciska tak tez sa sprawowane obowiazki.przykre ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Oraz lans zapomniałeś napisać no bo trzeba się jeszcze utrzymać tak jak mawiał Nikodem Dyzma wytrzyma ...

  Czytaj więcej...

   
 • ep
  Bo kto to widział, żeby zima trwała dwa tygodnie ( w tym dwa dni opadów śniegu). Przecież żadna firma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  To jest droga wojewódzka, więc loozik :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • reklama google
  reklamy wyświetlają się z ciasteczek, historii wyszukiwania czy przeglądania stron 8) może Ty lepiej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  Proponuje zadzwonić do telewizji i powiedzieć ze jest zima

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box