Dzisiaj jest: 18 Sierpień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Helena, Ilona, Bogusław

Odwiedza nas 974 gości oraz 0 użytkowników.

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU BUDOWLANEGO I…

Wypożyczamy koparki, ładowarki, zagęszczarki, podnośniki i wiele innych sprzętów... Oferujemy... Czytaj więcej

KOSMETYKA, ENDERMOLOGIA - WSZYSTKO…

Salon Kosmetyki i Wizażu B&A przy ul. Kolejowej w Środzie... Czytaj więcej

BUDŻET OBYWATELSKI 2018 W…

Mieszkasz w Środzie Śląskiej? Masz ciekawy pomysł jak uatrakcyjnić nasze... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

FKL 2017 0Na terenie zielonym przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej w minioną niedzielę (23 lipca) zabrzmiała muzyka z 4 stron świata. 6 Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej, który integruje tradycje ludowe, folkowe z lokalnym społeczeństwem, już po raz szósty odbył się w Mieście Skarbów.

 

Warunki atmosferyczne nieco pokrzyżowały szyki i ostatecznie festiwal rozpoczął się o godzinie 16:00 występem zespołu Smolniczanie. Następnie na scenie pojawili się Polanie, Kulinianie oraz świętujący swoje 40-lecie istnienia zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Były kwiaty, życzenia, tort i prezenty oraz specjalnie na tę okoliczność napisane utwory. Burmistrz Adam Ruciński wraz członkami prezydium Rady Miejskiej Kazimierzem Grabowieckim i Jerzym Finkiem wręczyli jubilatom kwiaty, tort oraz podziękowanie.

- Od wielu lat jestem pod wrażeniem tego, co robią Dolnoślązacy. Ten piękny jubileusz to dowód na to, że pomysł był wspaniały, a jego realizacja przez 40 lat wyjątkowo ambitna i radosna. Chciałbym pogratulować Wam Drodzy Dolnoślązacy tego wszystkiego co zrobiliście przez te dziesiątki lat, krzewiąc tradycje kultury ludowej, rozwijając ją na terenie naszej gminy, powiatu, całego Dolnego Śląska, a także poza nim. Na kolejne lata chciałbym Wam życzyć zdrowia i dalszej takiej aktywności artystycznej, aby te pasje i pozytywne emocje dalej grały Wam w duszach – mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Marianna Galas, jedna z najstarszych stażem członkiń zespołu nie kryła wzruszenia odbierając kolejne życzenia i prezenty od muzycznych przyjaciół i władz gminy Środa Śląska.

Wśród kapel ludowych spoza naszego regionu podczas festiwalu pojawili się – Kapela Maliszów - rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, Kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tegoroczny FLK to także występy gwiazd zagranicznych. Mieliśmy okazję gościć na scenie Harmalek Orchestr – czeską orkiestrę dętą inspirowaną bałkańskimi rytmami.

Festiwal zakończył i jednocześnie uwieńczył wieczorny występ zespołu MiraMundo. Grupa, zrodziła się w Barcelonie z ciekawości świata i pragnienia łączenia kultur i niestrudzenie tworzy repertuar oryginalnych pieśni, które łączą schedę kulturalną jej muzyków połączoną z mieszanką owoców dojrzewających w tym regionie. Brazylijskie pieśni przyprawione śródziemnomorską solą, przygotowane w Barcelonie – tak w jednym zdaniu można określić twórczość zespołu MiraMundo, mającego również w swoim składzie artystkę z Meksyku.

Na terenie imprezy dostępne były atrakcje dla dzieci, a o podniebienia uczestników zadbały panie z kół gospodyń i stowarzyszeń z terenu gminy Środa Śląska w pięknie przygotowanych stoiskach. Sponsorami wydarzenia byli: CeDo Sp. z o.o. i Schumacher Packaging. Festiwal Kultury Ludowej to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarium naszego miasta. Daje dowód na to, że kultura ludowa i folkowa jest wciąż aktualna w świadomości mieszkańców naszej gminy.

Dolnoślązacy

Historia zespołu wiąże się z Zakładem Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechowie, przy którym powstał zespół ludowy. Zakładali go Tadeusz Leszczyński i Marian Pasieka. Dziś zespół tworzy grupa 6 śpiewających pań, którym przygrywa 5 osobowa kapela. Kierownikiem zespołu jest Zbigniew Nowak. Obecnie "Dolnoślązacy" to: Zbigniew Nowak (kierownik zespołu) – (bęben), Andrzej Pęcak (akordeon), Zbigniew Hellon (kontrabas), Kazimierz Dąbrowski (saksofon), Jan Porucznik (klarnet), Marianna Galas (śpiew), Beata Milejska (śpiew), Alicja Mokrzycka (śpiew), Wanda Nowak (śpiew), Elżbieta Skuła (śpiew), Elżbieta Wasilewska (śpiew). W swoim dorobku zespół posiada znaczące dokonania artystyczne: liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, nagrania radiowe i telewizyjne, wyjazdy zagraniczne, udział w wielu imprezach folklorystycznych na terenie całego kraju. Występ na tegorocznym 6. Festiwalu Kultury Ludowej był 601 w ich karierze.

(um) fot. um, dk

Galerie zdjęć TUTAJ i TUTAJ

FKL 2017 1

Jubileusz 40-lecia zespołu Dolnoślązacy nie mógł odbyć się bez podziękowań i upominków.

FKL 2017 2

Koncert zespołu MiraMundo uwieńczył tegoroczny Festiwal Kultury Ludowej.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
8
9
10
11
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • mieszkaniec Rzeczycy
  mam tylko dwa słowa na temat Burmistrza DOBRY GOSPODARZ tak trzymac,,,

  Czytaj więcej...

   
 • sąsiednia gmina
  w końcu cos sie dzieje poprzednicy chyba bali sie starac o tak powazne dotacje brawo panie wójcie aby ...

  Czytaj więcej...

   
 • lump
  Przetarg?? Po roku zerwą kontrakt i zostaniemy tak jak zostaliśmy bez szpitala powiatowego. Nie ma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ojej ojej
  Uczmy się od najlepszych nie twórzmy nowego PKS-u z ciepłymi posadkami za 1,5mln rocznej dotacji.

  Czytaj więcej...

   
 • reks
  Mi się bardzo podoba, Nowoczesna gmina, zapyziały powiat

  Czytaj więcej...

   
 • kręgielnia
  Chyba w budynku starostwa by funkcjonował szpital, bo powiat sprzedał szpital i nie ma gdzie go z ...

  Czytaj więcej...

   
 • ToJa
  ludzie musza czyms jezdzic nie kazdy ma auto. Zrozumcie innych!!!!!

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Dużo? Faktycznie ale czy dobrze? Każdy ma swoje zdanie

  Czytaj więcej...

   
 • Michal
  Za te 8 mln to szpital przez rok by funkcjonował ta miejska komunikacja dla osób starszych to ...

  Czytaj więcej...

   
 • ojej
  wam to nikt nie dogodzi. lepiej z buta??

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box