Dzisiaj jest: 18 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Aniela, Klaudyna, Roman

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1227 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

FKL 2017 0Na terenie zielonym przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej w minioną niedzielę (23 lipca) zabrzmiała muzyka z 4 stron świata. 6 Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej, który integruje tradycje ludowe, folkowe z lokalnym społeczeństwem, już po raz szósty odbył się w Mieście Skarbów.

 

Warunki atmosferyczne nieco pokrzyżowały szyki i ostatecznie festiwal rozpoczął się o godzinie 16:00 występem zespołu Smolniczanie. Następnie na scenie pojawili się Polanie, Kulinianie oraz świętujący swoje 40-lecie istnienia zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Były kwiaty, życzenia, tort i prezenty oraz specjalnie na tę okoliczność napisane utwory. Burmistrz Adam Ruciński wraz członkami prezydium Rady Miejskiej Kazimierzem Grabowieckim i Jerzym Finkiem wręczyli jubilatom kwiaty, tort oraz podziękowanie.

- Od wielu lat jestem pod wrażeniem tego, co robią Dolnoślązacy. Ten piękny jubileusz to dowód na to, że pomysł był wspaniały, a jego realizacja przez 40 lat wyjątkowo ambitna i radosna. Chciałbym pogratulować Wam Drodzy Dolnoślązacy tego wszystkiego co zrobiliście przez te dziesiątki lat, krzewiąc tradycje kultury ludowej, rozwijając ją na terenie naszej gminy, powiatu, całego Dolnego Śląska, a także poza nim. Na kolejne lata chciałbym Wam życzyć zdrowia i dalszej takiej aktywności artystycznej, aby te pasje i pozytywne emocje dalej grały Wam w duszach – mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Marianna Galas, jedna z najstarszych stażem członkiń zespołu nie kryła wzruszenia odbierając kolejne życzenia i prezenty od muzycznych przyjaciół i władz gminy Środa Śląska.

Wśród kapel ludowych spoza naszego regionu podczas festiwalu pojawili się – Kapela Maliszów - rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, Kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tegoroczny FLK to także występy gwiazd zagranicznych. Mieliśmy okazję gościć na scenie Harmalek Orchestr – czeską orkiestrę dętą inspirowaną bałkańskimi rytmami.

Festiwal zakończył i jednocześnie uwieńczył wieczorny występ zespołu MiraMundo. Grupa, zrodziła się w Barcelonie z ciekawości świata i pragnienia łączenia kultur i niestrudzenie tworzy repertuar oryginalnych pieśni, które łączą schedę kulturalną jej muzyków połączoną z mieszanką owoców dojrzewających w tym regionie. Brazylijskie pieśni przyprawione śródziemnomorską solą, przygotowane w Barcelonie – tak w jednym zdaniu można określić twórczość zespołu MiraMundo, mającego również w swoim składzie artystkę z Meksyku.

Na terenie imprezy dostępne były atrakcje dla dzieci, a o podniebienia uczestników zadbały panie z kół gospodyń i stowarzyszeń z terenu gminy Środa Śląska w pięknie przygotowanych stoiskach. Sponsorami wydarzenia byli: CeDo Sp. z o.o. i Schumacher Packaging. Festiwal Kultury Ludowej to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarium naszego miasta. Daje dowód na to, że kultura ludowa i folkowa jest wciąż aktualna w świadomości mieszkańców naszej gminy.

Dolnoślązacy

Historia zespołu wiąże się z Zakładem Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechowie, przy którym powstał zespół ludowy. Zakładali go Tadeusz Leszczyński i Marian Pasieka. Dziś zespół tworzy grupa 6 śpiewających pań, którym przygrywa 5 osobowa kapela. Kierownikiem zespołu jest Zbigniew Nowak. Obecnie "Dolnoślązacy" to: Zbigniew Nowak (kierownik zespołu) – (bęben), Andrzej Pęcak (akordeon), Zbigniew Hellon (kontrabas), Kazimierz Dąbrowski (saksofon), Jan Porucznik (klarnet), Marianna Galas (śpiew), Beata Milejska (śpiew), Alicja Mokrzycka (śpiew), Wanda Nowak (śpiew), Elżbieta Skuła (śpiew), Elżbieta Wasilewska (śpiew). W swoim dorobku zespół posiada znaczące dokonania artystyczne: liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, nagrania radiowe i telewizyjne, wyjazdy zagraniczne, udział w wielu imprezach folklorystycznych na terenie całego kraju. Występ na tegorocznym 6. Festiwalu Kultury Ludowej był 601 w ich karierze.

(um) fot. um, dk

Galerie zdjęć TUTAJ i TUTAJ

FKL 2017 1

Jubileusz 40-lecia zespołu Dolnoślązacy nie mógł odbyć się bez podziękowań i upominków.

FKL 2017 2

Koncert zespołu MiraMundo uwieńczył tegoroczny Festiwal Kultury Ludowej.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Ela
  Wspaniała,mądra,ciepła Kobieta.Wielka szkoda.Wyrazy współczucia dla najbliższych.

  Czytaj więcej...

   
 • Piotr
  A drogi redaktor nie pisze co dzisiaj na miescie cala sredzka Policja szukala.wszedzie bylo pelno ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Kto ja ? to nie ja haha

  Czytaj więcej...

   
 • a coz zapytac
  nalezy niewatpliwie pchwalic sukces stolecznej sredzkiej Policji bandytow w pasiaki i basta w co drogi ...

  Czytaj więcej...

   
 • Siwy
  Jak te światła powstaną to każdego dnia w godzinach 7:45-8:30 będą jeszcze większe korki od strony ...

  Czytaj więcej...

   
 • Radek
  Czy redakcja mogłaby ustalic gdzie były zadysponowane obie karetki i jak długo wykonywały interwencje.

  Czytaj więcej...

   
 • Radek
  I znowu same miejscowe płaczki. Naście lat nikt nic nie dał rady zrobic, wszyscy tylko dużo gadali. Teraz ...

  Czytaj więcej...

   
 • njua
  oj dokładnie powiedziane " odwala robotę" na szczęscie pacjent nie zszedł tym razem

  Czytaj więcej...

   
 • rabin
  a tan ksiądz to prawosławny czy protestant?

  Czytaj więcej...

   
 • Nico
  A jak kiedyś straż nie zdąży bo akurat gasi pożar to będą winne karetki czy osoby które zdecydowały o ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box