Dzisiaj jest: 22 Czerwiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Paulina, Jan, Tomasz

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1212 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

FKL 2017 0Na terenie zielonym przy akwenie Kajaki w Środzie Śląskiej w minioną niedzielę (23 lipca) zabrzmiała muzyka z 4 stron świata. 6 Międzynarodowy Festiwal Kultury Ludowej, który integruje tradycje ludowe, folkowe z lokalnym społeczeństwem, już po raz szósty odbył się w Mieście Skarbów.

 

Warunki atmosferyczne nieco pokrzyżowały szyki i ostatecznie festiwal rozpoczął się o godzinie 16:00 występem zespołu Smolniczanie. Następnie na scenie pojawili się Polanie, Kulinianie oraz świętujący swoje 40-lecie istnienia zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Były kwiaty, życzenia, tort i prezenty oraz specjalnie na tę okoliczność napisane utwory. Burmistrz Adam Ruciński wraz członkami prezydium Rady Miejskiej Kazimierzem Grabowieckim i Jerzym Finkiem wręczyli jubilatom kwiaty, tort oraz podziękowanie.

- Od wielu lat jestem pod wrażeniem tego, co robią Dolnoślązacy. Ten piękny jubileusz to dowód na to, że pomysł był wspaniały, a jego realizacja przez 40 lat wyjątkowo ambitna i radosna. Chciałbym pogratulować Wam Drodzy Dolnoślązacy tego wszystkiego co zrobiliście przez te dziesiątki lat, krzewiąc tradycje kultury ludowej, rozwijając ją na terenie naszej gminy, powiatu, całego Dolnego Śląska, a także poza nim. Na kolejne lata chciałbym Wam życzyć zdrowia i dalszej takiej aktywności artystycznej, aby te pasje i pozytywne emocje dalej grały Wam w duszach – mówił Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Marianna Galas, jedna z najstarszych stażem członkiń zespołu nie kryła wzruszenia odbierając kolejne życzenia i prezenty od muzycznych przyjaciół i władz gminy Środa Śląska.

Wśród kapel ludowych spoza naszego regionu podczas festiwalu pojawili się – Kapela Maliszów - rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, Kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tegoroczny FLK to także występy gwiazd zagranicznych. Mieliśmy okazję gościć na scenie Harmalek Orchestr – czeską orkiestrę dętą inspirowaną bałkańskimi rytmami.

Festiwal zakończył i jednocześnie uwieńczył wieczorny występ zespołu MiraMundo. Grupa, zrodziła się w Barcelonie z ciekawości świata i pragnienia łączenia kultur i niestrudzenie tworzy repertuar oryginalnych pieśni, które łączą schedę kulturalną jej muzyków połączoną z mieszanką owoców dojrzewających w tym regionie. Brazylijskie pieśni przyprawione śródziemnomorską solą, przygotowane w Barcelonie – tak w jednym zdaniu można określić twórczość zespołu MiraMundo, mającego również w swoim składzie artystkę z Meksyku.

Na terenie imprezy dostępne były atrakcje dla dzieci, a o podniebienia uczestników zadbały panie z kół gospodyń i stowarzyszeń z terenu gminy Środa Śląska w pięknie przygotowanych stoiskach. Sponsorami wydarzenia byli: CeDo Sp. z o.o. i Schumacher Packaging. Festiwal Kultury Ludowej to impreza, która na dobre wpisała się w kalendarium naszego miasta. Daje dowód na to, że kultura ludowa i folkowa jest wciąż aktualna w świadomości mieszkańców naszej gminy.

Dolnoślązacy

Historia zespołu wiąże się z Zakładem Porcelany Elektrotechnicznej w Ciechowie, przy którym powstał zespół ludowy. Zakładali go Tadeusz Leszczyński i Marian Pasieka. Dziś zespół tworzy grupa 6 śpiewających pań, którym przygrywa 5 osobowa kapela. Kierownikiem zespołu jest Zbigniew Nowak. Obecnie "Dolnoślązacy" to: Zbigniew Nowak (kierownik zespołu) – (bęben), Andrzej Pęcak (akordeon), Zbigniew Hellon (kontrabas), Kazimierz Dąbrowski (saksofon), Jan Porucznik (klarnet), Marianna Galas (śpiew), Beata Milejska (śpiew), Alicja Mokrzycka (śpiew), Wanda Nowak (śpiew), Elżbieta Skuła (śpiew), Elżbieta Wasilewska (śpiew). W swoim dorobku zespół posiada znaczące dokonania artystyczne: liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, nagrania radiowe i telewizyjne, wyjazdy zagraniczne, udział w wielu imprezach folklorystycznych na terenie całego kraju. Występ na tegorocznym 6. Festiwalu Kultury Ludowej był 601 w ich karierze.

(um) fot. um, dk

Galerie zdjęć TUTAJ i TUTAJ

FKL 2017 1

Jubileusz 40-lecia zespołu Dolnoślązacy nie mógł odbyć się bez podziękowań i upominków.

FKL 2017 2

Koncert zespołu MiraMundo uwieńczył tegoroczny Festiwal Kultury Ludowej.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • kibic
  Ooo w końcu Szczepanów wygra :lol: :D ;-) :-*

  Czytaj więcej...

   
 • Draco
  Niech doczytają jakie mają uprawnienia i dokładnie czemu mają służyć, a nie komandosów z Siebie robią.

  Czytaj więcej...

   
 • Slobo
  Ta dyk gadzio. :-* xdlol

  Czytaj więcej...

   
 • Anka
  Faktycznie - konsultacje w tak strategicznej kwestii muszą być... Przecież to jest bardzo ważna decyzja ...

  Czytaj więcej...

   
 • Danielwromo
  kamagra price buy kamagra 100 mg kamagra forum gdzie kupic buy kamagra 100mg kamagra kopen rotterdam ...

  Czytaj więcej...

   
 • Oli
  A na co to to wspierać?

  Czytaj więcej...

   
 • mieszkanka
  Od x lat jest mozna tam kupić pyszny ser, mleko. A Ty urodzony w XXI wieku nie masz nawet o tym ...

  Czytaj więcej...

   
 • do jednej z gminy
  Ponowne kłamstwa naszego Kima. Kiedy to ostatnio jedna z mieszkanek naszej gminy kupiła na tym placu ...

  Czytaj więcej...

   
 • rozrzutnosć
  Dzisiaj jadę przez Udanin a tu ekipa na skwerach ronda olkiewiczowej wyrywa suche klomby... Kto to ...

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  No bo to takie ORMO rybackie. Ale coś się nie zgadza bo u nas rybaków nie ma tylko wędkarze.

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box