Dzisiaj jest: 17 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Zbigniew, Julian, Łukasz

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1991 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

krzyzanowski 0Od sześciu lat jest prezesem OSP Miękinia. Od pięciu pracuje w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej. Człowiek z zasadami, odpowiedzialny i zdyscyplinowany.

 

W naszym cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi z powiatu średzkiego zapraszamy tym razem na rozmowę z Adamem Krzyżanowskim, strażakiem, ochotnikiem i paralotniarzem. Człowiekiem, który z pasją i z powodzeniem pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękini. Od niedawna na znanym portalu społecznościowym możemy również podziwiać jego przepiękne zdjęcia robione podczas lotów paralotnią. Zdyscyplinowany, konkretny, dążący do wytyczonych celów. O czym marzy? Dlaczego został strażakiem i skąd w jego życiu paralotniarstwo?

Czym jest dla Ciebie straż. Czy to tylko praca? A może misja? Powołanie?

W moim przypadku praca łączy się z pasją i to tak dosłownie. Jestem czynnym członkiem OSP w Miękini. Działanie w strukturach OSP to wolontariat. Podobnie, jak pozostali druhowie z mojej jednostki działamy za darmo, często kosztem wolnego czasu i wyrzeczeń. Z kolei jako funkcjonariusz KP PSP w Środzie Śląskiej otrzymuję wynagrodzenie, z którego się utrzymuję. Praca zarówno w PSP, jak i w OSP związana jest z ryzykiem.

Czy w którymś momencie pojawiły się wątpliwości albo obawy związane z wykonywaną pracą? Jak na nią reaguje rodzina?

Jestem dyżurnym na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego. Do moich zadań należy przyjmowanie zgłoszeń, dysponowanie sił i środków do zdarzeń oraz koordynowanie działań ratowniczych. Jako ochotnik wyjeżdżam do działań ratowniczo-gaśniczych. W pierwszym przypadku pracuję pod dużą presją, ponieważ trzeba prawidłowo przyjąć i obsłużyć zgłoszenie. Jadąc do pożaru czy wypadku, jak każdy strażak niezależnie od formacji, w jakiej działam, narażam swoje zdrowie i życie. Obawy pojawiają się często. To normalne, że człowiek boi się. Jednak wątpliwości czy chcę robić to dalej, nie pojawiają się wcale. Rodzina oswoiła się z zagrożeniami, jakie występują w mojej profesji. Czasem obrywam jedynie za to, że często nie ma mnie w domu.

Dlaczego straż? Czy zawsze chciałeś zostać strażakiem czy pomysł pojawił się z czasem?

Mieszkam w małej miejscowości. W czasie, kiedy dorastałem nie było u nas za wiele atrakcji. OSP było od zawsze, więc wpadałem do remizy i tak zostało do dziś. W 2012 pojawiła się szansa pracy w PSP. Ogłoszono wówczas nabór w KP PSP w Środzie Śląskiej, więc spróbowałem i udało mi się przejść wszystkie etapy rekrutacji.

Czy pamiętasz szczególnie trudne akcje?

W lipcu 2015 roku podczas mojej służby, nad naszym powiatem przeszła nawałnica. Zgłoszenia spływały wówczas jedno po drugim. Telefon nie przestawał dzwonić do rana. Zdarzeń losowych było wówczas tak dużo, że strażacy jeszcze przez ponad tydzień usuwali skutki wichury. Jeśli chodzi o wyjazdy, to z pewnością do najtrudniejszych należą te, w których występuje ofiara śmiertelna. Wtedy człowiek zdaje sobie sprawę, jak kruche jest życie ludzkie.

Poza działaniem w szeregach OSP zajmujesz się również paralotniarstwem. Skąd wzięła się Twoja pasja i jakie były jej początki?

Od dziecka interesowałem się lotnictwem i marzyłem o lataniu. Sklejałem modele z plastiku i papieru. W końcu nadszedł czas na spełnienie marzenia. Ze względu na koszty i wolność, jaką dają loty na paralotni wybrałem motoparalotniarstwo. Kompletny sprzęt wraz z wyszkoleniem możemy nabyć już za kilkanaście tysięcy złotych. Podczas lotów możemy latać praktycznie wszędzie. Omijamy jedynie lotniska, gdzie znajdują się strefy CTR i TMA. Wystarczy trochę otwartej przestrzeni bez drzew i drutów wysokiego napięcia, by wzbić się w powietrze. W 2011 ukończyłem szkolenie do lotów swobodnych na lotnisku w Mirosławicach. Rok później, w 2012 roku uzyskałem świadectwo kwalifikacji pilota paralotni. Następnie kupiłem pierwszy sprzęt i uzyskałem uprawnienia do lotów z napędem (PPG). Nie ma tańszego i prostszego sposobu na to, aby się oderwać od ziemi.

Co daje Ci latanie paralotnią?

Po pierwsze, to odskocznia od trudów dnia codziennego, sposób na odstresowanie, a przy tym daje poczucie wolności i niesamowite widoki. Kiedy mam trochę wolnego czasu i wiem, że pogoda dopisze, przygotowuję sprzęt i pakuję do auta. Całość spokojnie mieszczę do osobowego kombi. Jadę na łąkę, rozkładam sprzęt, ubieram kombinezon, zapinam uprząż, odpalam napęd i startuję.

Jakie masz marzenia i plany?

Za jakiś czas będę chciał zdobyć uprawnienia do lotów z pasażerem, a także wymienić sprzęt, dzięki któremu będę mógł pokazać najbliższym ziemię z innej perspektywy.

Rozmawiała Iza Szczygieł

fot. ze zbiorów A. Krzyżanowskiego

 DSC0033

20131023 094223

DSCF1334

fot2

IMG 0939

IMG 1341

IMG 1667

IMG 2104

IMG 3837

IMG 9113

IMG 2120

IMG 7947

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • ze Środy
  Lepiej zajmijcie się Rucińskim, który wydaje publiczne pieniądze na jakieś chore publikacje, a nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • wyborca
  Tak sobie oglądam i dochodzę do wniosku, że są ludzie myślący w gminie Malczyce. Może dać szanse " ...

  Czytaj więcej...

   
 • kaśka
  no nie wierze - mamy cenzurę! redakcjo usuwać powinniście wulgaryzmy, a nie zwykłą opinie mieszkańca.

  Czytaj więcej...

   
 • ccc
  Niby nic, ale widac kto co może w tym kraju! Chodnik zniszczony, budynek nabiera wilgoci, "orła" można ...

  Czytaj więcej...

   
 • Chong
  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality sites on the internet. I will ...

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej
  Drodzy Państwo Prosimy o to aby nie mieszać z błotem nauczycielki bo to tak naprawdę to nie ona jest ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kuba
  Ale śmieszne. Weźcie się za poważne sprawy, a nie wypisujecie takie pierdoły. Już nie macie czego się ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Jakis tuman sie nachlal i uciekł , a pewnie tez 60 tka nie jechał

  Czytaj więcej...

   
 • Katarzyna
  Ten samochód leżał w rowie już w piątek ok.23.30

  Czytaj więcej...

   
 • gosc
  Tyle dróg i oświetlenia co w naszej gminie jest zrobionych i powstaje nadal to sąsiednie gminy mogą nam ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box