Dzisiaj jest: 16 Lipiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Maria, Stefan, Eustachy

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1405 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

ekolodzy 0

Data publikacji: 2017-08-23 11:59:31

Szanowni Państwo! Przemiany ustrojowe, jakie w naszym kraju miały swój początek w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, przyczyniły się do szeregu zmian gospodarczych i społecznych.

Z rejonu typowo rolniczego obszar naszej gminy stał się terenem intensywnego rozwoju gospodarczego. W szczególności wyjątkowo intensywny charakter ma obecnie rozwój zakładów przemysłowych. W miarę upływu czasu społeczność lokalna zaczyna dostrzegać również i negatywne skutki zmian gospodarczych. Sielski dotychczas krajobraz zdominowany został przez wielkie budowle i kominy. Drogi, mimo znaczącej poprawy ich stanu technicznego, nie zapewniają już możliwości szybkiego przemieszczania się, wobec znacznie nasilonego ruchu pojazdów. Mnożą się wypadki drogowe, nasila hałas, w powietrzu daje się wyczuć zapachy chemikaliów i pył.

Środa Śląska i w ogóle powiat średzki to obszar migracji wrocławian. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska szukają tu miejsca do zamieszkania i wypoczynku od zgiełku i wielkomiejskiej atmosfery. Paradoks polega na tym, że zgiełk i atmosfera wydają się podążać za nimi.

Lokalne władze stają się adresatami próśb i żądań mieszkańców dotyczących zapobieganiu niekorzystnym zmianom środowiskowym. Same nie dysponując możliwościami technicznymi oceny tego stanu zwracają się, jak dotąd bezskutecznie, do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o zainstalowanie na terenie naszego powiatu mobilnej stacji monitoringu powietrza. WIOŚ, zasłaniając się permanentnie brakiem środków, do oceny zanieczyszczenia powietrza stosuje metodę modelowania statystycznego.

Modelowanie statystyczne, jako sposób oceny jakości powietrza nie jest metodą w pełni miarodajną. Jak mówi przysłowie, są różne kategorie kłamstw - małe, średnie, duże i… statystyka. Trudno się zatem dziwić, że odczuwając na sobie niekorzystne skutki rozwoju gospodarczego z ogromnym sceptycyzmem przyjmujemy informację, że statystycznie jest dobrze.

Nasze stowarzyszenie powstało w społecznym geście sprzeciwu wobec naruszania przez władze konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju, przez nadanie absolutnego prymatu rozwojowi gospodarczemu z zaniechaniem dbałości o ochronę środowiska. Warto przypomnieć, że podmioty gospodarcze, korzystając ze środowiska, oddziałują też bezpośrednio na zdrowie ludzi.

Brak możliwości rzetelnej oceny tego oddziaływania powoduje - z jednej strony, przekonanie o marginalnym wpływie na środowisko, jakie generują zakłady przemysłowe - z drugiej zaś, o tragicznych jego skutkach dla zdrowia obecnego i przyszłych pokoleń. Ten pogłębiający się rozziew poglądów może wkrótce zaowocować większymi protestami społecznymi, wobec dalszego spadku zaufania do władz.

Mając świadomość negatywnych konsekwencji przedłużania się obecnego stanu, zwracamy się do Państwa z apelem o partycypację w zakupie i wyposażeniu stacji monitoringu powietrza.

Działając na rzecz szeroko rozumianego interesu społecznego, zwracamy się o Państwa deklaracje wpłat na cel opisany wyżej. Adresatem naszego apelu są wszystkie podmioty gospodarcze, choć nie ukrywamy, że oczekujemy, iż apel nasz z największym, pozytywnym odzewem spotka się wśród podmiotów, posadowionych na terenie stref ekonomicznych działających na terenie powiatu oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Skoro nikt sam nie jest w stanie zapewnić nam prawdziwej informacji o stanie powietrza, którym oddychamy, spróbujmy połączyć nasze wysiłki i uczyńmy to wspólnie, dla dobra nas wszystkich.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś fot. wk

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box