Dzisiaj jest: 16 Lipiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Maria, Stefan, Eustachy

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1432 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

szkwarek 0

Data publikacji: 2017-08-29 10:13:10

„Ta, która pisze wiersze” - to indiańskie imię nadane poetce ze Środy Śląskiej pani Marii, Jolancie Szkwarek 25 sierpnia w Pracowni Artystycznej na Piętrze. Pomysłodawczynią była globalna artystka i ambasadorka sztuki Małgorzta Bogucka - bijące źródło inicjatyw artystycznych i kulturalnych naszego miasta.

 

Wieczór poetycki, o którym mowa zamienił się w wykwintną duchowo - zmysłową ucztę. Na stół podano:

- wino słów z wybornych winnic talentu i wrażliwością,

- powszedni chleb prawdziwych uczuć i wzruszeń,

- ciasteczka dowcipu jeszcze ciepłe od autoironii,

- owoce dojrzałej refleksji nad sobą i światem,

- bombonierki zmysłowych niespodzianek.

Na koniec wszyscy upiekliśmy (wspólnotą umysłów, nie rąk) kolorowy tort z naszych dyskusji, przemyśleń, anegdot nasączony wysokoprocentową nalewką błyskotliwego humoru, okraszony słodką, gęstą śmietaną sensów i znaczeń. Zapłonęły świece roziskrzonych oczu. Wisienką na torcie była osoba poetki - łącząca koronkami słów różnych ludzi, odległe porządki i światy. Każdy z nas chciał przeczytać na głos choć jeden wiersz, odkryć go dla siebie. W tytułowych „Trybach czasu” paradoksalnie uwolniliśmy się z pęt codzienności, porwani w liryczny świat, w którym

„ Kochasz każdą sekundę…

Ma wagę złota”

Uwagę obecnych przykuł też obraz Małgorzaty Boguckiej zdobiący okładkę tomiku.

Już po raz trzeci obie artystki spotykają się w krainie, gdzie słowo zaślubia obraz - łącząc się w skrzący energią duet. Dzięki temu mariażowi sztuka znów przemówiła czystym, pełnym głosem. Celowo nie nazywam go doskonałym. W absolucie jest koniec i kropka. W twórczości zaś obu pań wrze od pomysłów, zmian akcji i dekoracji. To arcyciekawa zabawa pytajników, wykrzykników, wielokropków, myślników. Jak kropka to tylko nad „ i”- z lekkością maźnięta piórem lub pędzlem. Nasza „Mistrzyni” dzisiejszej ceremonii wzbrania się przed nazywaniem jej poetką, zostawiając to określenie swoim literackim mentorkom: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Małgorzacie Hillar, Annie Świrszczyńskiej.

Przyznaję, że mnie również to indiańskie imię idealnie przylega do osoby, pozbawionej pretensjonalności i narcyzmu. Jej poezja jest prosta, ale wyrafinowana. Łatwa, choć nie boi się trudów. Prawdziwa i wykreowana zarazem. Dusza w duszę, oko w oko, słowo w słowo. Nic na wyrost, nic nadprogramowo. Trzeba największego kunsztu, aby to co zawikłane, wielowymiarowe trafiało prosto w serce odbiorcy. Nasza dzisiejsza „ Muza” celuje w nie bezbłędnie. Jak w wierszu „Imię” :

„Na imię miała Głupia

wierzyła - że rządzi czerwienią

a to los dzierżył kolory.”

W świecie, często skompromitowanych religii ma odwagę przypomnieć:

„To, że wierzysz

nie zwalnia cię z katechezy

dla niewierzących

Ucz się niewiary

w blichtr i pozór

nie ufaj gorliwcowi

Unikaj fałszywego

Strzeż się pochlebcy

i zbyt łaskawego

Pamiętaj- najczęściej zdradza brat.”

„Ta, która pisze wiersze” jest kobietą totalną. Pomimo upływu lat, „ list obecności” , na których „ coraz więcej milczenia” potrafi odnaleźć niezniszczalne źródła mocy. Gdy rzeczy niszczeją i blakną, „zgarbione plecy i obwisłe piersi” ona promienieje na przekór losowi:

„Teoretycznie wiesz

że to wszystko jest bez sensu

marność nad marnościami

że się już dopełniają dni...

A jednak z uporem maniaka

afirmujesz życie

Jedną - jeszcze sprawną ręką

nakładasz na twarz

krem przeciw zmarszczkom

W swej nieustającej kobiecości

kpisz z przemijania”

Podróżując przez kolejne tomiki autorki - poczynając od „Apoteozy błękitu”, poprzez „Piękne imię nadał mi Pan” kończąc na „W trybach czasu” spotkamy całą gamę odcieni kobiecości, jej rozwój poprzez lato, wiosnę, jesień i zimę życia. W wierszach poczujemy „smak ognia” , uronimy „łzę ołowianą” , wygrzejemy się „w pieszczocie słońca” . Przejdą nas „gwieździste dreszcze”, spotkamy „ogrodniczki w krainie samotności”. Potkniemy się o „pokraczne kształty wymarłych motyli” i „ kamienne płatki róży”. Jednak „ Pieśń” autorki nie milknie nawet wtedy „kiedy już wiesz, że to z bitew ostatnia”. Kończę swą relację apelem pieśniarza i poety - Jonasza Kofty: „Pamiętajcie o ogrodach!”:

- Poezji (tym razem prawdziwie spotkali się w nich: burmistrz, artysta, ekonomista, matka, nauczyciel - nie jako role społeczne, ale poszukiwacze piękna),

- Natury (to tam, z dala od tłumu i zgiełku usłyszymy sami siebie i siebie nawzajem),

- Sztuki (jak gościnna „ Galeria na piętrze” Małgorzaty Boguckiej- serce naszego miasta),

- Cudów (jak ten tajemniczy pewnej Alicji w drugim sercu naszego miasta).

Bo jak śpiewa wizjonerka Kora „Trzeba mieć dwa serca - ukryte w piersi i na dłoni” nasze miasto szczęśliwie je ma. Dbajmy więc o Ogrodników naszych dusz i bujność ogrodów. Kto inny potrafi "łzy w rosę zamienić” „ i napoić motyle” ?

Bożena Boboń-Jastrzębska fot. bbj, ms

Cytaty pochodzą z tomu wierszy „W trybach czasu” pani Marii Jolanty Szkwarek

szkwarek

szkwarek 1

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box