czwartek 25.04.2024

Imieniny: Marka Jarosława

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 
    Dział: Historia piątek, 03 listopad 2023 23:00


Korona Piastów (ciekawostka historyczna)

33 Comments



W okresie bezkrólewia, władca Polski książę Władysław III zwany też Wielkim lub Laskonogim, walczył o silną i wielką Polskę w Europie.



Na czterdziestu jeden władców polskich, dwudziestu sześciu koronowało się na królów Polski, ale tylko czterech z nich nie ma swojego grobu z doczesnymi szczątkami. To Bolesław II Szczodry, Władysław II Wygnaniec, Władysław III Laskonogi (który został zamordowany w naszym mieście) i Władysław III Warneńczyk.

Wśród królów polskich Polaków było niewielu. Warto wymienić tu: Litwina, Francuza, księcia Siedmiogrodu, trzech Szwedów. Dwóch władców rodem z Saksonii, Jedenastu królów elekcyjnych (aż siedmiu było obcokrajowcami). Dlatego Polak z Dynastii Piastów zasługuje na naszą uwagę i uczczenie.

W XIX wieku zniewolona Polska miała trzech królów z Dynastii Romanowów czyli Rosjan. Dlatego proponuję uczcić pobyt i tragiczną śmierć Władysława III Laskonogiego stosowną tablicą dla potomnych, że Polacy nie gęsi i swoich władców też mieli i mają.

Władysław III Laskonogi, syn Mieszka III Starego i Eudoksji księżniczki kijowskiej, w przekazach historycznych postrzegany jest jako władca na przemian łagodny i surowy. Wierzył we wszelkiego rodzaju wróżby, przepowiednie i siły magiczne.

Ale zacznijmy od początku. Roku Pańskiego 1138 zmarł Bolesław Krzywousty, książę Polski z Dynastii Piastów. Mocą ustawy sukcesyjnej nastąpił podział państwa na blisko 200 lat. Fakt ten znany jest w historii jako rozbicie dzielnicowe. W ówczesnej Europie to zjawisko typowe.

Władysław Laskonogi zwany z racji ogromnego wzrostu Wielkim, urodził się w 1161 roku. Trzykrotnie zasiadał na tronie w Krakowie – jako zwierzchnik pozostałych księstw. Na te czasy, był niekoronowanym królem, albo jak inni chcą – władcą ziem polskich. Wybrany za zgodą Leszka Białego – panował krótko, 1202, 1227 – 1228 i 1230 r.

Starania Władysława III o szeroki dostęp Polski do morza i czasowe za jego panowania, władanie Pomorzem Gdańskim, można uznać za sukces tego władcy. Nie mogąc odzyskać Wielkopolski, osiadł na wygnaniu w Środzie. Osamotniony, ale jeszcze w pełni sił, mógł być zagrożeniem dla konkurentów do polskiego tronu.

3 listopada 1231 r. zginął w tajemniczych okolicznościach w okolicy Bramy Legnickiej w Środzie Śląskiej. Wrogowie chcąc zniesławić pamięć Władysława III rozpowszechnili plotkę, jakoby siłą chciał zniewolić młodą kobietę ponosząc śmierć z jej ręki. Laskonogi nie był aniołem, jak większość władców europejskich w tamtych czasach, ale był księciem polskim, który dążył do utworzenia silnego i sprawnego Królestwa Polskiego.

Woytek Kopacz






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

hydrotech do gazety nowa reklama

ekogroszek baner