Dzisiaj jest: 20 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1479 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

wypadek udanin5

Data publikacji: 2017-09-20 15:19:00

18 września ok. godz. 11:38 na drodze z Udanina do Łagiewnik Śr. doszło do tragicznego wypadku. Kierujący samochodem ciężarowym TIR z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na prawe pobocze drogi, a następnie na lewe i zderzył się z samochodem osobowym, w którym podróżowały dwie osoby.

W wyniku wypadku doszło do przewrócenia na bok samochodu ciężarowego TIR i wysypania się przewożonego zboża oraz do zniszczenia przodu samochodu, przedziałów kierowcy i pasażerów w samochodzie osobowym. Zniekształcone elementy karoserii samochodu osobowego uwięziły kierowcę oraz podróżującą na przednim siedzeniu kobietę.

Po ogłoszeniu alarmu dla jednostki OSP Udanin i otrzymaniu informacji z Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl. podjęto decyzję (z uwagi na chwilowy brak kierowcy na średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA) o odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń. Troje strażaków-ratowników z jednostki OSP Udanin zabierając ze sobą zestaw ratownictwa medycznego PSP R1 oraz Defibrylator AED Philips, udali się prywatnymi samochodami na miejsce wypadku (ok. 500 m od remizy strażackiej). Zabrany sprzęt umożliwiał strażakom udzielanie pierwszej kwalifikowanej pomocy poszkodowanym na miejscu zdarzenia, według procedur ratowniczych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia jedno z priorytetowych działań strażaków polegało na niezwłocznym przekazaniu informacji zwrotnej z miejsca wypadku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. W ten sposób umożliwiono weryfikacje otrzymanego zgłoszenia oraz na dysponowanie na miejsce wypadku dodatkowych sił i środków.

Wykonanie dostępu do poszkodowanej

Po dokonaniu oceny sytuacji, strażacy podjęli decyzję utworzenia pierwszego dostępu do poszkodowanych przez odgarnięcie zalegającego zboża wokół samochodu, usunięciu przez otwarte drzwi od strony pasażera elementów karoserii i deski rozdzielczej samochodu oraz elementów wyposażenia przedziału pasażerskiego (kabiny). Na podstawie przeprowadzonej oceny stanu poszkodowanej podjęto działania polegające na udrożnieniu dróg oddechowych, stabilizacji kręgosłupa w odcinku szyi. Po przeprowadzonej stabilizacji osobę poszkodowaną ewakuowano z pojazdu. Dalsze działania ratownicze polegały na wdrożeniu procedury „Tlenoterapia / wentylacja 100% O2 kontrola drożności dróg oddechowych”. Obrażenia kończyny górnej (złamanie otwarte prawej ręki kości nadgarstka) zabezpieczono poprzez stabilizację w pozycji zbliżonej do fizjologicznej.

Zabezpieczenie miejsca

W drugiej fazie działania ratownicze wspomagały przybyłe na miejsce zdarzenia siły i środki: zastęp OSP z Ujazdu Górnego, jednostki JRG PSP w Środzie Śląskiej, zespoły ratownictwa medycznego w tym śmigłowiec LPR, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego i chemicznego z Wrocławia, Policja i Prokurator oraz zastęp OSP z Udanina. Działania służb polegały miedzy innymi na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy medycznej osobie poszkodowanej. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego i wykonaniu pełnego dostępu przeprowadzono ewakuację kierowcy z pojazdu. Z uwagi na ciężki stan, będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon kierującego samochodem osobowym. Dalsze działania ratownicze miedzy innymi polegały na: uszczelnieniu wycieku paliwa oraz częściowym wypompowaniu paliwa z zbiornika samochodu TIR. Przy użyciu ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego postawiono na koła samochód TIR. Zebrano i załadowano rozsypane zboże na samochód zastępczy oraz oczyszczano drogę z pozostałości po wypadku drogowym.

W akcji ratowniczej udział brały ponadto służby pomocy drogowej, sprzęt i pracownicy ze strony przewoźnika realizującego transport zboża. Na miejscu zdarzenia był i kierował działaniami ratowniczymi zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Środzie ŚL. i dowódca JRG PSP w Środzie Śl. Pprzybyła również Pani wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz oraz wicestarosta Powiatu Średzkiego Grzegorz Pierzchalski.

OSP KSRG Udanin, Fot. OSP KSRG Udanin

wypadek udanin 4

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • M
  Nawet się nie przyznawaj że to twój wychowawca, pisząc MUJ -analfabetko - najwyraźniej więcej czasu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Uczennica
  Żegnaj drogi nauczycielu , kolego, przyjacielu . Widocznie Bóg potrzebuje takich ludzi jak Ty..

  Czytaj więcej...

   
 • Ivory
  Hi everyone, it's my first pay a visit at this web site, and piece of writing is genuinely fruitful in ...

  Czytaj więcej...

   
 • Isaura
  .... Nie umiera ten, kto trwa w pamięć I zywych... .... Pozostawiasz Janusz cieplo I trwaly slad w ...

  Czytaj więcej...

   
 • Benny
  Sweet blog! I found itt while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Szacun dla Ciebie Januszu i kto teraz pociagnie za Ciebie te imprezy sportowe.Odpoczywaj w spokoju

  Czytaj więcej...

   
 • smutne
  mój też jaieś 30 lat temu...

  Czytaj więcej...

   
 • Biała
  Boźe to muj były wychowawca niech mu lekka ziemia będzie :zzz był dobrym i wspaniałym nauczycielem

  Czytaj więcej...

   
 • lolo
  Po ostatnim meczu z Polonii, który komentowałeś zapraszałeś na kolejny i powiedziałeś,...... "jak Wy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Damian
  Bardzo fajne te festiwale szczególnie ten tego roczny . Powinny byc co roku a nie co 2 lata za ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box