Dzisiaj jest: 20 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1452 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

4 sybiracy0Data publikacji: 2017-09-21 14:16:00

19 września pod tablicą Zesłańców Sybiru w Środzie Śląskiej odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 78. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

 

Równo o godzinie 12, po mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Środzie Śląskiej, na Skwerze Zesłańców Sybiru odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 78. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Obchody z okazji Dnia Sybiraka były nie tylko okazją do wspomnień ciężkich chwil zapisanych w historii narodu polskiego, ale również okazją do udekorowania sztandaru Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej honorową odznaką "Zasłużony dla Związku Sybiraków".

- Nie po raz pierwszy dekoruję sztandary szkolne i i przyznam się, że zawsze robię to z wielkim wzruszeniem. Bo jest to podniosła uroczystość, a dekoracja szkół ma dla nas, sybiraków szczególne znaczenie. My sybiracy mamy statutowy obowiązek mówić o historii, o tym, co przeżyliśmy na nieludzkiej ziemi. Przez długie lata zabrano nam możliwość mówienia, ale w wolnej Polsce mogliśmy bywać w szkołach, mówić o tym, co przeżyliśmy - mówił podczas uroczystości Włodzimierz Kowalczyk, członek zarządu wrocławskiego oddziału Związku Sybiraków. – Nasi rodzice walczyli z bronią w ręku, jedni w Armii Andersa, inni w II Armii Wojska Polskiego. My jako młodsze pokolenie walczyliśmy z głodem, chorobami i upokorzeniem. Walczyliśmy, żeby przeżyć i móc wrócić do ojczyzny. Sztandar, który nosi nasz znak pamięci jest ważny dla szkoły, jak i dla nas. Jesteśmy pewni, że zarówno dla szkół, które noszą imię Zesłańców Sybiru, jak i szkół, na sztandarach których znajduje się nasz znak będą wspominać nas, będą mówić młodzieży o tym, kim byli Zesłańcy Sybiru. I mamy nadzieję, że pamięć o nas nie zaniknie – dodał Włodzimierz Kowalczyk.

Poza dekoracją sztandaru, pod tablicą Zesłańców Sybiru przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych i instytucji złożyli kwiaty. Drugą część uroczystości uświetnił występ Marianny Galas, uczniów Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Rakoszycach i uczennicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W uroczystościach uczestniczyła również reprezentacja dowództwa X Wrocławskiego Pułku Dowodzenia i żołnierze średzkiego batalionu dowodzenia.

Gospodarzami uroczystości był burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński i Ryszard Ćwikliński prezes średzkiego koła sybiraków.

(isz), Fot. isz

1 sybiracy 001

1 sybiracy7

2 sybiracy5

2 sybiracy8

3 sybiracy3

5 sybiracy2

6 sybiracy9

7 sybiracy6

8 sybiracy4

9 sybiracy1

Więcej zdjęć TUTAJ

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • M
  Nawet się nie przyznawaj że to twój wychowawca, pisząc MUJ -analfabetko - najwyraźniej więcej czasu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Uczennica
  Żegnaj drogi nauczycielu , kolego, przyjacielu . Widocznie Bóg potrzebuje takich ludzi jak Ty..

  Czytaj więcej...

   
 • Ivory
  Hi everyone, it's my first pay a visit at this web site, and piece of writing is genuinely fruitful in ...

  Czytaj więcej...

   
 • Isaura
  .... Nie umiera ten, kto trwa w pamięć I zywych... .... Pozostawiasz Janusz cieplo I trwaly slad w ...

  Czytaj więcej...

   
 • Benny
  Sweet blog! I found itt while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Szacun dla Ciebie Januszu i kto teraz pociagnie za Ciebie te imprezy sportowe.Odpoczywaj w spokoju

  Czytaj więcej...

   
 • smutne
  mój też jaieś 30 lat temu...

  Czytaj więcej...

   
 • Biała
  Boźe to muj były wychowawca niech mu lekka ziemia będzie :zzz był dobrym i wspaniałym nauczycielem

  Czytaj więcej...

   
 • lolo
  Po ostatnim meczu z Polonii, który komentowałeś zapraszałeś na kolejny i powiedziałeś,...... "jak Wy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Damian
  Bardzo fajne te festiwale szczególnie ten tego roczny . Powinny byc co roku a nie co 2 lata za ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box