Dzisiaj jest: 20 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1381 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

umowa 0Od kilku lat przedsiębiorcy na terenie całego kraju padają ofiarami pułapek zastawionych przez firmę oferującą usługi reklamowe. Proceder, o jakim słyszymy od dawna, dotarł na Dolny Śląsk. Pierwsze przypadki odnotowano już w Środzie Śląskiej, Jaworze, Polkowicach czy w Brzegu Dolnym.

 

- Chciałabym przestrzec innych przedsiębiorców przed praktyką stosowaną przez firmę TeleOpieka24. - Zwróciła się do nas jedna z mieszkanek Dolnego Śląska, której mama została oszukana przez firmę, o której mowa. Już ponad 140 przedsiębiorców, podobnie, jak mama naszej rozmówczyni czy przedsiębiorcy z terenu naszego miasta zostało oszukanych. I choć o firmie i jej praktykach od dawna jest głośno, codziennie kolejni przedsiębiorcy nieświadomie podpisują niekorzystne dla siebie umowy.

Ankieta do celów naukowych

Na Dolnym Śląsku, jak mówią osoby oszukane przez firmy, przypadki zawarcia niekorzystnych umów odnotowano w Polkowicach, Jaworze, Jeleniej Górze, Brzegu Dolnym i w Środzie Śląskiej. Jak się okazuje kolejni zwiedzeni właściciele firm pojawiają się w Szczecinie czy Warszawie. Schemat najczęściej jest podobny.

Wzbudzający zaufanie student próbuje przeprowadzić ankietę dla celów naukowych lub pojawiają się studentki proszące o pomoc w zebraniu informacji do pracy na studia. Za każdym razem młodzi ludzie swoim wyglądem i przyjemną aparycją szybko wzbudzają zaufanie, sprytnie pozyskując dane firmy i podpisy przedsiębiorców. Podobnie wizyta wyglądała u mamy naszej rozmówczyni.

- Do mojej mamy prowadzącej mały zakład krawiecki zgłosił się mężczyzna podający się za studenta. Mówił, że przeprowadza ankiety dla celów naukowych na temat tego, jak małe i średnie firmy radzą sobie z marketingiem na rynku lokalnym. Mężczyzna zadał kilka pytań i poprosił o podpis, żeby uwierzytelnić ankietę. Poprosił również o pesel lub nip i numer dowodu osobistego – opowiada.

Po dwóch dniach zaniepokojona 77-letnia właścicielka zakładu zawiadamia policję. Razem z córką odnalazły w Internecie komentarze. Oszukani przedsiębiorcy ostrzegają w nich innych przed firmą TeleOpieka 24, która w ten sposób pozyskuje intratne umowy. Potwierdziły się ich największe obawy. Nie było żadnej ankiety, a dokument, który podpisała mama kobiety, jak się okazało podczas rozmowy z konsultantem firmy, to umowa o świadczenie usług reklamowych. W mieście poszkodowanych zostało jeszcze trzech właścicieli firm.

Brak umowy i likwidacja działalności

Mężczyzna nie zostawił kobiecie żadnego dokumentu, żadnej umowy. Tymczasem jak się okazało, w umowie są zapisy, że pierwsza faktura opiewa na kwotę 1,23 zł brutto, jednak pod warunkiem, że umowa zamiast na dwa lata zostaje przedłużona na okres 30 m-cy.

- Zadzwoniłam na infolinię firmy. Podczas rozmowy konsultant, pan Błażej powiedział mi, że ręczy za swoich przedstawicieli, że zawsze zostawiają umowy i nie ma możliwości, żeby mama rozwiązała umowę. Nie pomogło tłumaczenie, że została oszukana, że przecież ma 77 lat, stąd nie potrzebuje marketingu i została wprowadzona celowo w błąd – opowiada córka pokrzywdzonej.

Podczas rozmowy kobieta sugeruje również konsultantowi, że wobec tego zakład zostanie zlikwidowany. I tak też robią kilka dni później

- Wykreślono z PKD działalność, na którą podpisana została umowa. O likwidacji punktu poinformowałyśmy telefonicznie firmę TeleOpieka24, bo przecież nie można reklamować czegoś, czego nie ma, a zakład krawiecki został wykreślony. Jednak konsultant powiedział, że jest zobowiązany do dalszego reklamowania firmy, zgodnie z umową – opowiada kobieta.

Do właścicieli zakładu krawieckiego, jak i pozostałych przedsiębiorców wpłynęły już trzy faktury – pierwsza na kwotę 1,23 brutto, druga i trzecia na kwotę 515 zł brutto. Na pytanie o rozwiązanie umowy, kobiety dowiedziały się o karze w wysokości około 7 tys. złotych.

- Najgorsze jest słowo przeciwko słowu. Chciałabym przestrzec innych przedsiębiorców przed firmą i osobami, które podają się za studentów i chcą przeprowadzić ankiety. To może być pułapka – apeluje do przedsiębiorców córka oszukanej kobiety.

Dwie sympatyczne studentki i prośba o pomoc

26 czerwca do jednej z kwiaciarni na terenie Środy Śląskiej przyszły dwie młode kobiety. Poprosiły o pomoc.

- Studentki powiedziały mi, że odwiedzają firmy i potrzebują dane do swojej pracy, bo taki mają temat na studiach dyplomowych. Zgodziłam się. Chciałam pomóc dziewczynom. Spisały dane z pieczątki. Na koniec poprosiły o przybicie pieczątki na potwierdzenie, że odwiedziły mój zakład. Przybiłam, dziewczyny pożegnały się i wyszły – relacjonuje wizytę przedstawicielek firmy TeleOpieka 24 właścicielka kwiaciarni.

Jak opowiada kobieta cała wizyta trwała może pięć minut. Na zakończenie zostawiły

dokument. - Myślałam, że to potwierdzenie tego, że były, że odbyły u mnie wizytę. Dobrze, że papieru nie wyrzuciłam. Jak się później okazało nieświadomie podpisałam umowę – mówi rozżalona.

Nasza czytelniczka, podobnie jak właścicielka zakładu krawieckiego z Jawora, dzwoni na infolinię, by wyjaśnić sytuację. Po kilkugodzinnych próbach w końcu udaje się jej porozmawiać z konsultantem. Podczas rozmowy dowiaduje się, że podpisała umowę na 30 m-cy. Pierwsza faktura podobnie, jak w innych przypadkach płatna w kwocie 1,23 brutto, pozostałe mają opiewać na kwotę 615 zł .

- Mało tego, na umowie jest adnotacja, że kwota nie jest stała. Za chwilę, w kolejnym miesiącu może się okazać, że będzie już tysiąc złotych – mówi zdenerwowana kobieta. - W lipcu otrzymałam fakturę na 1,23 zł brutto, bo miesiąc jest za darmo, a teraz na 615 zł, płatną przez 30 m-cy za roznoszenie ulotek, kampanię mobilną i telefoniczną. Kampanie nie odbyły się jednak, ponieważ nie dokonałam wpłaty. Kto może zrobić dla mnie ulotki, jeśli nie wie, jaka treść ma być na ulotkach. Nikt nie przedstawił mi produktu przychodząc do mnie - dodaje.

Obawa o przyszłość

Podobnie, jak przedsiębiorcy, którzy w podstępny sposób zostali nakłonieni do podpisania niekorzystnej umowy, również i nasze rozmówczynie martwią się o przyszłość. Jak zerwać umowę podpisaną nieświadomie? Jak poradzić sobie z kolejnymi fakturami opiewającymi na kolosalne sumy za usługi?

- Co będzie dalej, nie wiem, bo jak zaczną naliczać procenty, dojdą koszty komornicze. Jakie będą konsekwencje sytuacji, nie wiem – mówi właścicielka kwiaciarni.

Razem z innym przedsiębiorcą ze Środy Śląskiej szukają innych podmiotów, które w podobny sposób zostały nakłonione do nieświadomego podpisania umowy. Wierzą, że razem mogą zdziałać więcej. Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratora i rzecznika praw konsumentów.

Bezsenne noce i ograniczone zaufanie

Właścicielka średzkiej firmy twierdzi, że podczas podpisywania dokumentów przez moment „zaświeciło się światełko”, jednak nie było czasu. W punkcie od rana był ruch. Zabrakło chwili, by na spokojnie przeanalizować sytuację. Teraz, jak mówi, jest już za późno.

- Wyczytaliśmy na stronie internetowej, że firma działa na kilka sposobów – na studenta, na EKG (jeśli chodzi o starsze osoby) i na liczniki gazowe – wyjaśnia. I właśnie ten ostatni sposób został wykorzystany przez dwójkę młodych ludzi, którzy miesiąc temu zawitali do jednego ze średzkich optyków. Jak mówili właściciele, do zakładu przyszła dwójka młodych ludzi – elegancki mężczyzna i kobieta. Zaproponowali tańszą ofertę gazu. Od razu też poprosili o przedstawienie rachunków.

Na szczęście zły początek rozmowy ze strony młodych ludzi wzbudził czujność i podejrzliwość właścicielki, co ciekawe, poza dwójką młodych ludzi, do zakładu przyszły jeszcze dwie dziewczyny z zapytaniem o małe firmy, do których mogłyby podejść z atrakcyjną ofertą.

Zostałeś oszukany – skontaktuj się z nami

Teraz średzcy przedsiębiorcy poszukują osób, które podobnie, jak one wpadły w pułapkę zastawioną przez firmę TeleOpieka 24 i Polską Inicjatywę Działalności Gospodarczej.

Jeśli zaliczasz się do grupy osób oszukanych, prosimy o kontakt z redakcją lub pod numerem telefonu 71 317 28 02.

Do sprawy wrócimy.

(isz) fot. mpr

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Średzianin
  Smutna wiadomość . Bardzo znana postać - utożsamiana od zawsze z naszym miastem Żegnaj Panie Januszu ...

  Czytaj więcej...

   
 • wioskowi
  Do bloków we wrocisławicach to przecież droga powiatowa i chodnik powiatowy wiec chyba to zadanie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Na świecie nie ma nic za darmo, dlatego nie każdy jest zachwycony że za moje [ także ] pieniądze ...

  Czytaj więcej...

   
 • observer
  ty wez sie lepiej podpisz"burdzanin' a nie sredzianin i wyjedz do emiratow-tam zamiast drog bedziesz ...

  Czytaj więcej...

   
 • 123
  Starosta z całym tym śmiesznym zarządem do wymiany. Zamiast szpitala proponują nam zakład opiekuńczy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Średzianin
  Nie ma z czego się cieszyć. Koncert był słaby i kosztował ze 100 tys. zł. a busy za darmo to kolejny ...

  Czytaj więcej...

   
 • hurra
  wczoraj na dode, dzisiaj na orkiestry dęte, pewnie w sierpniu na dożynki a we wrześniu na wino. może ...

  Czytaj więcej...

   
 • orlątko
  Więcej kontroli, więcej! Yanosik w dłoń i mogę wam pomachać

  Czytaj więcej...

   
 • goliat
  Kochani moi besos!!!

  Czytaj więcej...

   
 • Mariusz
  autobusy za free to kiełbasa wyborcza słupki w dol lecą adasiowi

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box