Wydrukuj tę stronę


Uważajcie! W Środzie Śląskiej oszukują metodą „na policjanta”

3 Comments



Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej prowadzi postępowanie sprawdzające dot. zgłoszeń usiłowania doprowadzenia dwóch osób – mieszkanek Środy Śl. do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem metodą „na policjanta”.



Sprawca lub sprawcy, w obu przypadkach, podawali się za funkcjonariusza policji i próbowali przekonać swoje rozmówczynie, że pieniądze znajdujące się na ich kontach bankowych mogą być zagrożone.

- W związku ze zdarzeniami policjanci przyjęli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W żadnym ze zdarzeń osoby nie straciły żadnych pieniędzy. Warto podkreślić, że pokrzywdzone zorientowały się, że mogą to być próby oszustwa i powiadomiły policję. Funkcjonariusze, w wyniku podjętych czynności, zastali jedną z kobiet w placówce bankowej na terenie miasta. Jednocześnie również pracownicy banku, widząc zdenerwowanie seniorki, właściwie zareagowali i powiadomili policję o tym, że jedna z ich klientek może być narażona na próbę oszustwa – informuje asp. szt. Marta Stefanowska, oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej.

17 grudnia 2019 r. o godzinie 10:00 w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbędzie się debata społeczna, na której wyjaśnione zostaną zagadnienia dot. bezpieczeństwa seniorów. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

(kb) / fot. policja

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników  instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:

  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.
  • rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.

Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia.

Policjanci apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.

asp. szt. Monika Kaleta

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )