Dzisiaj jest: 18 Listopad 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Aniela, Klaudyna, Roman

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1061 gości oraz 0 użytkowników.

PRACA DLA OPERATORA WÓZKA…

Firma SCHÜRHOLZ POLSKA w związku z rozbudową zakładu w Komornikach... Czytaj więcej

PRACA NA PRODUKCJI W…

Firma Schürholz Polska w Komornikach niedaleko Środy Śląskiej zajmująca się... Czytaj więcej

OSIEDLE ŚREDZKIE - IDEALNE…

"Osiedle Średzkie" ma Państwu do zaoferowania projekt osiedla domów z... Czytaj więcej

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

prezes 0Nie mają podłączonej kanalizacji. Ich budynek jako jedyny w gminie ma pokrycie dachowe z azbestu. Mieszkańcy ulicy Dworcowej 14 w Malczycach, bo o nich mowa, są już zmęczeni licząc, że w końcu ktoś zajmie się warunkami, w jakich przyszło im żyć.

 

Niedawno na łamach naszego portalu prezentowaliśmy list przesłany przez mieszkańców ulicy Dworcowej 14 w Malczycach, w którym zdesperowani i zmęczeni trudną sytuacją proszą o pomoc.

W sprawie sytuacji mieszkańców, szansy na nowe pokrycie dachowe i kanalizację spotkaliśmy się z Krystianem Żygadło, prezesem Malczyckich Usług Komunalnych.

Podczas naszej poprzedniej rozmowy wspominał Pan, że w przypadku budynku przy ulicy Dworcowej 14 sytuacja jest bardziej skomplikowana. Z czego wynikają komplikacje?

Wszystkie lokale w budynku przy ulicy Dworcowej 14 objęte są umową najmu. Wszystkie też mają zadłużenie. Na siedmiu mieszkaniach znajdujących się w budynku ciąży zadłużenie przekraczające ponad 76 tys. Największe zadłużenie w jednym lokalu, to kwota rzędu ponad 30 tys. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że stan budynku wymaga remontu. Jako spółka już w 2013 roku zwracaliśmy uwagę na fakt, że powinien być uwzględniony w wieloletnim Planie Remontów Lokali Gminnych. I został w nim umieszczony jako budynek w złym stanie. Problemem jednak jest bardzo duże zadłużenie, które wstrzymuje kwestię przyznania środków na remont. Mamy w gminie rodziny wielodzietne, które borykają się z problemami finansowymi jednak dajemy szansę i możliwość odpracowania długu.

Czy mieszkańcy z nich korzystają?

Program Rozliczeń Świadczeń Wzajemnych działa na terenie gminy Malczyce od 2016 roku, dając mieszkańcom możliwość odpracowania długu poprzez prace na rzecz spółki. W ramach prowadzonych działań spółka odzyskała już kilkadziesiąt tysięcy złotych. Początkowo dług na lokalach z ulicy Dworcowej 14 wynosił 100 tys. złotych. W tej chwili jest to kwota 70 tys. Zwracam jednocześnie uwagę na jeden fakt. Gdybyśmy działali “ostro”, to praktycznie wszyscy mieszkańcy kwalifikowaliby się do eksmisji, ale uważamy, że nie tędy droga. Prowadzone przez nas działania mają na celu umożliwienie mieszkańcom poradzenie sobie z zadłużeniem. Uważamy, że praca to sposób na to, by mogli się podźwignąć, uwierzyć w swoje możliwości. Często jest tak, że po pracach wykonywanych u nas, otrzymują zatrudnienie w innym miejscu i mają szansę na to, by się odnaleźć.

Skoro pojawiły się wpłaty, część kwoty została odpracowana, można powiedzieć, że wola ze strony mieszkańców jest. Czy można zatem powiedzieć, że otwiera się furtka do tego by jednak prace przy cieknącym dachu zostały wykonane?

Prace remontowe są ujęte w harmonogramie. Nie jest jednak tak, że na sygnał ekipa remontowa podejmuje prace. Obecnie budynek jest przeznaczony do zabezpieczenia w kilku miejscach. Naprawie zostaną poddane te, w których są ubytki. Tak by przed zimą budynek został odpowiednio zabezpieczony. Prawda jest taka, że dach jest w fatalnym stanie, kwalifikującym go do wymiany. Będziemy starali się, aby możliwym było sporządzenie kosztorysu i przeprowadzenie działań mających na celu usunięcie eternitu, a tym samym połączenie programu utylizacji azbestu na tym dachu z kwestią wymiany jego pokrycia.

Jednak limity na ten rok zostały już wyczerpane, a program utylizacji azbestu ruszy dopiero w nowym roku. Możemy zatem rozumieć, że dopiero w 2018 roku azbest zostanie usunięty, a tym samym dach zostanie wyremontowany?

Tak dokładnie. Wydaje mi się, że innej możliwości nie ma. Chyba, że odpady eternitu zostaną zdemontowane i złożone w innym miejscu, ale w lokalach są małe dzieci, a z tego co wiemy, eternit jest niebezpieczny, kiedy pyli. Prace przy nim powinny być wykonywane pod nadzorem, przez wyspecjalizowane firmy. Chcemy doprowadzić do tego, by w momencie usunięcia eternitu wymieniono pokrycie dachowe. Środki na ten cel są zadysponowane w wieloletnim planie remontów.

Możemy zatem uspokoić mieszkańców?

Dach zostanie zabezpieczony. Jest to stary dach i krucha konstrukcja, więc zdajemy sobie sprawę, że po zabezpieczeniu z czasem jego stan może ulec zmianie, a zabezpieczenia będą niewystarczające. Postaramy się to zrobić w taki sposób, by przez zimę zabezpieczenia funkcjonowały. Dochowamy należytej staranności przy wykonywanych pracach. Mamy świadomość, że musimy wykonać je bardzo ostrożnie ze względu na fakt, że eternit jest już popękany, więc wejście na dach może spowodować jeszcze większe uszkodzenia. Być może ze względu na stan dachu zabezpieczenie zostanie ograniczone do nałożenia plandeki z zewnątrz po to, by po dachu nie chodzić.

Poza kwestią dachu od dawna poruszany jest temat braku kanalizacji. W budynku mieszkają małe dzieci, osoby starsze. Mamy XXI wiek, a mieszkańcy nadal korzystają z toalety na zewnątrz. Mowa jest również o ściekach płynących w rowach i unoszącym się na ulicy 1 Maja fetorze.

Na dzień dzisiejszy temat kanalizacji wygląda tak: były założenia, że sama ulica Dworcowa miała być włączona do ulicy 1 Maja. Problemy instalacyjno-inżynierskie spowodowały jednak, że podczas weryfikacji projektu okazało się, że wycena oszacowana pierwotnie na około 200 tys. złotych, jest kwotą niewystarczającą. Przeprowadzenie prac inwentaryzacyjnych na starej poniemieckiej sieci doprowadziło do tego, że w chwili obecnej projekt budowlany z wytycznymi opiewa na kwotę ponad dwa miliony złotych.

Jak zatem wygląda teraz kwestia wykonania kanalizacji na ulicy Dworcowej i 1 Maja?

Temat włączenia ulicy Dworcowej do kanalizacji pojawił się już półtora roku temu. W tej chwili z powodu wysokich kosztów inwestycji, prowadzone będą poszukiwania odpowiedniego programu, który pozwoli na częściowe jej sfinansowanie.

Iza Szczygieł fot. isz

dworcowa

dworcowa 1

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
12
13
14
15
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30

Najnowsze komentarze

 • Jess
  Lame game. And thats from a closing fantasy fan!. My web-site final fantasy xv a new empire hack ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ela
  Wspaniała,mądra,ciepła Kobieta.Wielka szkoda.Wyrazy współczucia dla najbliższych.

  Czytaj więcej...

   
 • Piotr
  A drogi redaktor nie pisze co dzisiaj na miescie cala sredzka Policja szukala.wszedzie bylo pelno ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Kto ja ? to nie ja haha

  Czytaj więcej...

   
 • a coz zapytac
  nalezy niewatpliwie pchwalic sukces stolecznej sredzkiej Policji bandytow w pasiaki i basta w co drogi ...

  Czytaj więcej...

   
 • Siwy
  Jak te światła powstaną to każdego dnia w godzinach 7:45-8:30 będą jeszcze większe korki od strony ...

  Czytaj więcej...

   
 • Radek
  Czy redakcja mogłaby ustalic gdzie były zadysponowane obie karetki i jak długo wykonywały interwencje.

  Czytaj więcej...

   
 • Radek
  I znowu same miejscowe płaczki. Naście lat nikt nic nie dał rady zrobic, wszyscy tylko dużo gadali. Teraz ...

  Czytaj więcej...

   
 • njua
  oj dokładnie powiedziane " odwala robotę" na szczęscie pacjent nie zszedł tym razem

  Czytaj więcej...

   
 • rabin
  a tan ksiądz to prawosławny czy protestant?

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box