Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Łucja, Otylia, Eugeniusz

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1138 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sesja 0Radni Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej spotkali się 7 listopada br. na wniosek burmistrza, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady, by głosować m.in. nad stawkami podatków i opłat lokalnych na 2018 r., przejazdami kolejowymi w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz uchwałami intencyjnymi ws. inwestycji gminnych na 2018 r.

 

 

Wpływ z podatku – dla dużych rodzin

Podczas dyskusji nad wymiarem podatku od nieruchomości wiceprzewodniczący Jerzy Kryciński złożył wniosek w imieniu Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej. Zakłada on nieznaczne – o 35 gr – podniesienie wysokości podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Intencją zmiany jest uzyskanie funduszy, które od 2018 r. będą przeznaczone na utworzenie w Gminie Środa Śląska Karty Dużej Rodziny. - Chcemy, żeby duże rodziny miały wsparcie i znaczące ulgi przy wejściach np. na basen, do Domu Kultury, czy w komunikacji gminnej – argumentował przewodniczący Klubu, Jerzy Kryciński. Wniosek do przyszłorocznego budżetu Gminy o utworzenie Karty Dużej Rodziny złożył radny Mieczysław Łabatczyk, który podczas sesji przybliżył radnym swój pomysł: - do tej pory wśród naszych wniosków dominowały wnioski inwestycyjne, ja teraz złożyłem wniosek o utworzenie karty, z której będą mogły korzystać rodziny z terenu całej gminy, każdego sołectwa, każdego z naszych okręgów. Wniosek Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej po kilkudziesięciominutowej dyskusji został przyjęty jednogłośnie. Nowa stawka podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 22,95 zł/m2 i będzie niższa od stawki maksymalnej, która wg rozporządzenia Rady Ministrów wynosi 23,10 zł/m2. Gmina uzyska w ten sposób ok. 125 tys. zł dodatkowych środków z przeznaczeniem na wdrożenie gminnej Karty Dużej rodziny w 2018 r., jeżeli radni przyjmą ten projekt na sesji grudniowej lub styczniowej.

Uchwały intencyjne

Podczas nadzwyczajnej sesji radni podjęli również szereg tzw. uchwał intencyjnych. Umożliwiają one Burmistrzowi Środy Śląskiej podjęcie zobowiązań finansowych wykraczających poza bieżący rok budżetowy. W praktyce oznacza to, że jeszcze w IV kw. 2017 r. magistrat ogłosi przetargi na zadania, których realizacja odbędzie się w 2018 r. – Dziękuję Panom Radnym za podjęcie tych uchwał. Z pewnością przyśpieszy to realizację zaplanowanych inwestycji na 2018 rok, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli – komentował Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej. Uchwały intencyjne dotyczyły takich inwestycji jak m.in.: przebudowa dróg w Chwalimierzu i ul. Słonecznej w Ciechowie, rozbudowa przedszkola w Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie, adaptacja pomieszczenia na poddaszu Przedszkola Publicznego nr 1 w Środzie Śląskiej, naprawa i zabezpieczenie murawy boiska w Ciechowie, budowa podjazdu do świetlicy we Wrocisławicach, czy rewitalizacja terenu przy świetlicy wiejskiej w Krynicznie.

Więcej połączeń kolejowych

Radni wyrazili również zgodę na przekazanie dotacji celowej dla Województwa Dolnośląskiego na zwiększenie oferty przewozów kolejowych w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest to efekt porozumienia 20 podwrocławskich gmin i miast oraz miasta Wrocław z Marszałkiem Województwa, podpisanego pod koniec maja br. Dzięki przekazanym na ten cel 25 tys. zł z budżetu Gminy, Województwo Dolnośląskie zobowiązało się do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w relacji Środa Śląska – Wrocław o godz.4:57 oraz Wrocław - Środa Śląska o godz. 7:22 (dalej kurs do Legnicy). Uruchomienie dodatkowych połączeń nastąpi z dniem 10 grudnia 2017 i będzie obowiązywało do dnia 08.12.2018 r.

(um) fot. wk

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  Z taką ekipą przy władzy mogli nie ruszać starego rynku. Powinni powiedzieć kto zawinił i dlaczego, a ...

  Czytaj więcej...

   
 • Waldi
  Na szczescie za rok zmienimy ten wyzszy poziom rozwoju na normalny i rzeczowy poziom

  Czytaj więcej...

   
 • Średzianin
  Pan Artur na pewno jest usatysfakcjonowany rzeczowe i wyczerpujące odpowiedzi widać że burmistrz miał ...

  Czytaj więcej...

   
 • Rachciach
  A Ksiądz Proboszcz jeździ najnowszym BWM,a będzie mówił, że żyrandol w Kościele kosztuje 40 tys zł i ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mietek
  Tyle czasu to robic a przeciez ktos kiedys powiedzial ze rynek ma byc gotowy na Swieto Wina. Chyba ...

  Czytaj więcej...

   
 • brukarz
  A może wójt ujawni jaką swoją kwotą z prywatnego portfela wsparł ten wspaniały pomysł oraz kwoty ...

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  Gratulacje dla zawodników i trenera. :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • stan
  a ile kosztuje wpisowe na taki turniej ?

  Czytaj więcej...

   
 • Joanna Bal
  CIEKAWA JESTEM CO NA KONIEC POWIEDZĄ ZNAM NIE TYLKO ZWYKŁYCH Z CHODNIKA LUDZI ALE WYŻEJ POSTAWIONYCH ...

  Czytaj więcej...

   
 • TAK
  tak i będa tam przywiązywac w upały hejterów - pewne info!

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box