Dzisiaj jest: 20 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1489 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sesja 0Radni Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej spotkali się 7 listopada br. na wniosek burmistrza, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady, by głosować m.in. nad stawkami podatków i opłat lokalnych na 2018 r., przejazdami kolejowymi w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz uchwałami intencyjnymi ws. inwestycji gminnych na 2018 r.

 

 

Wpływ z podatku – dla dużych rodzin

Podczas dyskusji nad wymiarem podatku od nieruchomości wiceprzewodniczący Jerzy Kryciński złożył wniosek w imieniu Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej. Zakłada on nieznaczne – o 35 gr – podniesienie wysokości podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Intencją zmiany jest uzyskanie funduszy, które od 2018 r. będą przeznaczone na utworzenie w Gminie Środa Śląska Karty Dużej Rodziny. - Chcemy, żeby duże rodziny miały wsparcie i znaczące ulgi przy wejściach np. na basen, do Domu Kultury, czy w komunikacji gminnej – argumentował przewodniczący Klubu, Jerzy Kryciński. Wniosek do przyszłorocznego budżetu Gminy o utworzenie Karty Dużej Rodziny złożył radny Mieczysław Łabatczyk, który podczas sesji przybliżył radnym swój pomysł: - do tej pory wśród naszych wniosków dominowały wnioski inwestycyjne, ja teraz złożyłem wniosek o utworzenie karty, z której będą mogły korzystać rodziny z terenu całej gminy, każdego sołectwa, każdego z naszych okręgów. Wniosek Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej po kilkudziesięciominutowej dyskusji został przyjęty jednogłośnie. Nowa stawka podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 22,95 zł/m2 i będzie niższa od stawki maksymalnej, która wg rozporządzenia Rady Ministrów wynosi 23,10 zł/m2. Gmina uzyska w ten sposób ok. 125 tys. zł dodatkowych środków z przeznaczeniem na wdrożenie gminnej Karty Dużej rodziny w 2018 r., jeżeli radni przyjmą ten projekt na sesji grudniowej lub styczniowej.

Uchwały intencyjne

Podczas nadzwyczajnej sesji radni podjęli również szereg tzw. uchwał intencyjnych. Umożliwiają one Burmistrzowi Środy Śląskiej podjęcie zobowiązań finansowych wykraczających poza bieżący rok budżetowy. W praktyce oznacza to, że jeszcze w IV kw. 2017 r. magistrat ogłosi przetargi na zadania, których realizacja odbędzie się w 2018 r. – Dziękuję Panom Radnym za podjęcie tych uchwał. Z pewnością przyśpieszy to realizację zaplanowanych inwestycji na 2018 rok, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli – komentował Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej. Uchwały intencyjne dotyczyły takich inwestycji jak m.in.: przebudowa dróg w Chwalimierzu i ul. Słonecznej w Ciechowie, rozbudowa przedszkola w Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie, adaptacja pomieszczenia na poddaszu Przedszkola Publicznego nr 1 w Środzie Śląskiej, naprawa i zabezpieczenie murawy boiska w Ciechowie, budowa podjazdu do świetlicy we Wrocisławicach, czy rewitalizacja terenu przy świetlicy wiejskiej w Krynicznie.

Więcej połączeń kolejowych

Radni wyrazili również zgodę na przekazanie dotacji celowej dla Województwa Dolnośląskiego na zwiększenie oferty przewozów kolejowych w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest to efekt porozumienia 20 podwrocławskich gmin i miast oraz miasta Wrocław z Marszałkiem Województwa, podpisanego pod koniec maja br. Dzięki przekazanym na ten cel 25 tys. zł z budżetu Gminy, Województwo Dolnośląskie zobowiązało się do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w relacji Środa Śląska – Wrocław o godz.4:57 oraz Wrocław - Środa Śląska o godz. 7:22 (dalej kurs do Legnicy). Uruchomienie dodatkowych połączeń nastąpi z dniem 10 grudnia 2017 i będzie obowiązywało do dnia 08.12.2018 r.

(um) fot. wk

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Kourtney
  This information is priceless. How can I find out more? Feel free to surf to my weblog; Grow faster ...

  Czytaj więcej...

   
 • Biała
  Boźe to muj były wychowawca niech mu lekka ziemia będzie :zzz był dobrym i wspaniałym nauczycielem

  Czytaj więcej...

   
 • lolo
  Po ostatnim meczu z Polonii, który komentowałeś zapraszałeś na kolejny i powiedziałeś,...... "jak Wy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Damian
  Bardzo fajne te festiwale szczególnie ten tego roczny . Powinny byc co roku a nie co 2 lata za ...

  Czytaj więcej...

   
 • Hlaski
  Pokój jego duszy....+

  Czytaj więcej...

   
 • DSR
  Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził... pomyślunku, wyobraźni i życzliwości ...

  Czytaj więcej...

   
 • Freddy
  This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Kudos!

  Czytaj więcej...

   
 • Tressa
  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off ...

  Czytaj więcej...

   
 • Addie
  Your means of explaining everything in this piece of writing is really good, every one can without ...

  Czytaj więcej...

   
 • Damon
  Rigfht here is the right site foor anyone who wants tto understand this topic. You understand a whole ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box