Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Konstancja, Maksym, Bernadeta

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1687 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sesja 0Radni Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej spotkali się 7 listopada br. na wniosek burmistrza, na nadzwyczajnym posiedzeniu rady, by głosować m.in. nad stawkami podatków i opłat lokalnych na 2018 r., przejazdami kolejowymi w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz uchwałami intencyjnymi ws. inwestycji gminnych na 2018 r.

 

 

Wpływ z podatku – dla dużych rodzin

Podczas dyskusji nad wymiarem podatku od nieruchomości wiceprzewodniczący Jerzy Kryciński złożył wniosek w imieniu Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej. Zakłada on nieznaczne – o 35 gr – podniesienie wysokości podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Intencją zmiany jest uzyskanie funduszy, które od 2018 r. będą przeznaczone na utworzenie w Gminie Środa Śląska Karty Dużej Rodziny. - Chcemy, żeby duże rodziny miały wsparcie i znaczące ulgi przy wejściach np. na basen, do Domu Kultury, czy w komunikacji gminnej – argumentował przewodniczący Klubu, Jerzy Kryciński. Wniosek do przyszłorocznego budżetu Gminy o utworzenie Karty Dużej Rodziny złożył radny Mieczysław Łabatczyk, który podczas sesji przybliżył radnym swój pomysł: - do tej pory wśród naszych wniosków dominowały wnioski inwestycyjne, ja teraz złożyłem wniosek o utworzenie karty, z której będą mogły korzystać rodziny z terenu całej gminy, każdego sołectwa, każdego z naszych okręgów. Wniosek Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej po kilkudziesięciominutowej dyskusji został przyjęty jednogłośnie. Nowa stawka podatku od nieruchomości wnoszonego od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wyniesie 22,95 zł/m2 i będzie niższa od stawki maksymalnej, która wg rozporządzenia Rady Ministrów wynosi 23,10 zł/m2. Gmina uzyska w ten sposób ok. 125 tys. zł dodatkowych środków z przeznaczeniem na wdrożenie gminnej Karty Dużej rodziny w 2018 r., jeżeli radni przyjmą ten projekt na sesji grudniowej lub styczniowej.

Uchwały intencyjne

Podczas nadzwyczajnej sesji radni podjęli również szereg tzw. uchwał intencyjnych. Umożliwiają one Burmistrzowi Środy Śląskiej podjęcie zobowiązań finansowych wykraczających poza bieżący rok budżetowy. W praktyce oznacza to, że jeszcze w IV kw. 2017 r. magistrat ogłosi przetargi na zadania, których realizacja odbędzie się w 2018 r. – Dziękuję Panom Radnym za podjęcie tych uchwał. Z pewnością przyśpieszy to realizację zaplanowanych inwestycji na 2018 rok, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli – komentował Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej. Uchwały intencyjne dotyczyły takich inwestycji jak m.in.: przebudowa dróg w Chwalimierzu i ul. Słonecznej w Ciechowie, rozbudowa przedszkola w Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie, adaptacja pomieszczenia na poddaszu Przedszkola Publicznego nr 1 w Środzie Śląskiej, naprawa i zabezpieczenie murawy boiska w Ciechowie, budowa podjazdu do świetlicy we Wrocisławicach, czy rewitalizacja terenu przy świetlicy wiejskiej w Krynicznie.

Więcej połączeń kolejowych

Radni wyrazili również zgodę na przekazanie dotacji celowej dla Województwa Dolnośląskiego na zwiększenie oferty przewozów kolejowych w ramach Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jest to efekt porozumienia 20 podwrocławskich gmin i miast oraz miasta Wrocław z Marszałkiem Województwa, podpisanego pod koniec maja br. Dzięki przekazanym na ten cel 25 tys. zł z budżetu Gminy, Województwo Dolnośląskie zobowiązało się do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w relacji Środa Śląska – Wrocław o godz.4:57 oraz Wrocław - Środa Śląska o godz. 7:22 (dalej kurs do Legnicy). Uruchomienie dodatkowych połączeń nastąpi z dniem 10 grudnia 2017 i będzie obowiązywało do dnia 08.12.2018 r.

(um) fot. wk

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Arkadiusz
  Teraz ja panu coś napisze .Co roku w naszej rodzinie robimy se badania i gwarantuje panu że mojej ...

  Czytaj więcej...

   
 • MPK ŚŚ
  Szczepanów - Środa Śląska to strefa 1

  Czytaj więcej...

   
 • Wańdzia Nierusz
  no ba ... my od rana na bani. . . ciągniemy równo, aż pape nam z dachu na komórce pozrywało

  Czytaj więcej...

   
 • gratki
  aż miło że takie młode chłopaki już mają ambicje - tak trzymaj!!! powodzenia

  Czytaj więcej...

   
 • Inga
  Środa Śląska- Szczepanów to jaka jest strefa?

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Czyżby Staroście przypomnieli, że nic nie robi by otworzyć SZPITAL i że obiecał TRZECIĄ KARETKĘ na ...

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Każde dziecko na pewno było szczepione przeciwko gruźlicy (miało robioną też tzw. próbę tuberkulinową).

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Jeżeli mają czym to się chwalą :-), a kto im zabroni.

  Czytaj więcej...

   
 • hihhihi
  Wy coś bierzcie i nie wiecie co mówicie, czy tak na trzeźwo...? No takie niebezpieczeństwo, ze aż ...

  Czytaj więcej...

   
 • Pieszy
  Bardzo dobrze Redakcjo ROLANDA że piszecie o takich zdarzeniach niech ludzie widzą jak niektórzy radni ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box