Dzisiaj jest: 25 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Grzegorz, Urban, Magda

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1115 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

jpkMówi się, że „strach ma wielkie oczy”, gdyż nieznane zawsze niesie za sobą pewien niepokój. Ale często nie jest tak strasznie, jak nam się wydaje. Gdy poznamy kilka prostych zasad i reguł to szybko rozwieją się nasze obawy.

 

Zasady funkcjonowania JPK_VAT z pewnością okażą się proste, a z czasem poznanie ich ułatwi przekazywanie urzędom skarbowym indywidualnych danych podatkowych. Usprawni to także komunikację z urzędem skarbowym a jednocześnie wpłynie na wzrost efektywności i skuteczności elektronicznej kontroli, nie angażując cennego czasu przedsiębiorców. W tym celu pragniemy Państwu przekazać kilka cennych wskazówek na temat wysyłania JPK_VAT.

1. Składanie JPK_VAT

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) objęta zostanie kolejna grupa przedsiębiorców, tym razem już grupa najmniejszych przedsiębiorców. Oznacza to, że mikroprzedsiębiorcy, w tym rolnicy, którzy są czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT będą musieli przekazywać organom podatkowym dane zawarte w rejestrach sprzedaży i zakupu VAT. Duże podmioty obowiązkiem tym objęte były w 2016 roku, a mali i średni stopniowo zostali zobligowani od stycznia 2017 roku. A już od stycznia 2018r. obowiązkiem przekazywania JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego zobowiązani zostali wszyscy podatnicy.

 1. Status przedsiębiorcy dla celów JPK_VAT

Przepisy regulują definicję „mikroprzedsiębiorcy”, za którego  uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie nie więcej niż 10 osób. A to oznacza, że przedsiębiorcy nie zatrudniający żadnych pracowników również zostali zobligowani do JPK. Ponadto ich obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych  nie przekroczył równowartości 2 milionów euro, lub suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości 2 milionów euro. Zatem od 01.01.2018 r. obowiązek składania JPK będzie dotyczył tych najmniejszych przedsiębiorców nawet tych, którzy w miesiącu bądź kwartale mają jedną lub kilka faktur.

3. Co to jest JPK

Jednolity Plik Kontrolny to nic innego, jak zbiór operacji gospodarczych konkretnego podatnika za poszczególne okresy podatkowe i zawiera dane, które od dawna ewidencjonujemy w rejestrze zakupów i sprzedaży.

4. Terminy składania JPK_VAT

Przepisy określają jasno terminy składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Natomiast dla celów JPK dane zawarte w ewidencjach sprzedaży i zakupu VAT przekazywać winno się co miesiąc w terminie do 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. To oznacza, że podatnicy, którzy rozliczają się z podatku VAT w okresach kwartalnych w dalszym ciągu mogą pozostać na kwartalnym rozliczeniu, jednak JPK_VAT zobowiązani są składać co miesiąc. Koniecznie należy podkreślić, że dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT.

5. Wyłączenia z obowiązku składania JPK_VAT

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT mogą nie składać jedynie ci podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT, a mianowicie ci którzy dokonują sprzedaży wyłącznie towarów lub świadczą usługi zwolnione z VAT i podlegają zwolnieniu przedmiotowym z art. 43 ust. 1. Ponadto wyłączeni są podatnicy zwolnieni podmiotowo m. in. u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł – art. 113 ust. 1 lub 9 także organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne wynikające z art. 82 ust. 3 ustawy o VAT.

6. Deklaracje zerowe a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Podatnicy, którzy zobowiązani są na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT do prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupu, mają również obowiązek składania comiesięcznego pliku JPK_VAT. W takim przypadku należy wypełniać nagłówek pliku JPK_VAT oraz część zawierającą dane identyfikujące podmiot. Pozostałych pozycji nie należy wówczas wypełniać.

7. Konsekwencje niezłożenia JPK_VAT

Za niezłożenie w terminie JPK lub za błędy w rozliczeniach przedsiębiorcy grożą sankcje karne skarbowe. Zgodnie z art. 80 Kodeksu karnego skarbowego niezłożenie informacji podatkowej, a za taką uważa się JPK_VAT- traktowane może być, jako wykroczenie lub jako przestępstwo skarbowe. Granicę wyznacza wartość uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publiczno-prawnej nie przekraczającej ustawowego progu (5-krotność wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia- w 2017r. jest to kwota 10 000 zł). Jest to wykroczenie. Przekroczenie tej kwoty stanowi przestępstwo. Dodatkowo pod uwagę bierze się pobudki działania sprawcy, stopień szkodliwości społecznej oraz sposób dokonania czynu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami karą za wykroczenie skarbowe jest grzywna, określana kwotowo w przedziale od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2017 r. są to kwoty:

 • od 200 zł do 4000 zł (kara nałożona mandatem),
 • od 200 zł do 20 000 zł (kara nałożona nakazem sądu),
 • od 200 zł do 40 000 zł (kara nałożona wyrokiem sądu).

Wysokość grzywny lub mandatu karnego ustala się z uwzględnieniem sytuacji majątkowej, rodzinnej oraz możliwości zarobkowych sprawcy.

W przypadku przestępstwa skarbowego wysokość grzywny może wynieść od 10 do 720 stawek dziennych. Minimalna stawka dzienna w 2017 r. wynosi od 66,66 zł do 26 664 zł, w zależności od dochodów, sytuacji rodzinnej i majątkowej sprawcy. Obecnie jest to:

 • od 666,60 do 5 332 800 zł kara wymierzona nakazem sądu,
 • od 666,60 zł do 19 199 995,20 zł kara wymierzona wyrokiem sądu.

Koniecznie należy podkreślić że, jeżeli informację podatkową złożono nieprawdziwą, to sprawca podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Lecz w przypadku czynu mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

8. Testowanie JPK_VAT

Za pomocą aplikacji Ministerstwa Finansów już teraz można testować elektroniczne składanie JPK_VAT. Aplikacja stworzona z myślą o przedsiębiorcach umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysyłanie pliku JPK_VAT. Należy wykonać tylko kilka prostych czynności a mianowicie:

 1. Wejdź na stronę jpk.mf.gov.pl
 2. Pobierz tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego (csv).
 3. Wpisz do niej dane z twojego rejestru VAT (ewidencja zakupów i sprzedaży za dany okres).
 4. Pobierz ze strony jpk.mf.gov.pl aplikację Klient JPK 2.0
 5. Prześlij wypełnioną tabelę przez aplikację Klient JPK 2.0 (podpisz przy pomocy bezpłatnego profilu zaufanego eGo albo certyfikatu kwalifikowanego).
 6. Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

Po wysłaniu JPK można pobrać formularz UPO_JPK dla dokumentu, który otrzymał status „200". Jest to tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK. Dzięki niemu potwierdzony zostanie odbiór pliku JPK, ale i będzie można sprawdzić status przedłożonego dokumentu. Jeśli otrzymamy informację o niezgodnościach w wysłanym pliku JPK_VAT (e-mailem lub wiadomością SMS), koniecznie należy skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.

9. Bezpłatna aplikacja

W styczniu 2018 r. na stronach internetowych Ministerstwa Finansów zostanie udostępniona także do pobrania bezpłatna aplikacja, która umożliwi wystawianie i ewidencjonowanie faktur. Będzie to prosta aplikacja pozwalająca na nie tylko wystawienie faktur VAT, ale także sporządzanie jednocześnie ewidencji zakupu i sprzedaży w formie elektronicznej oraz wysyłki JPK_VAT. Ta usługa Ministerstwa Finansów wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców w związku z obowiązkiem nałożonym przez ustawodawcę na wszystkich podatników, a mianowicie prowadzenia od nowego roku tj. od 01.01.2018r. ewidencji prowadzonych dla potrzeb VAT w formie elektronicznej. Podkreślenia wymaga także, że od stycznia 2018r. obowiązkowo deklaracje VAT oraz informacje podsumowujące VAT-UE i VAT-27 winny być przekazywane wyłącznie elektronicznie.

10. Im szybciej, tym korzystniej

Wprawdzie ustawodawca obowiązek do przesyłania plików JPK_VAT wprowadza od 01.01.2018r. tj. za styczeń do 25-go lutego 2018 r. to jednak Ministerstwo Finansów zachęca mikroprzedsiębiorców do przesyłania JPK już teraz. Dzięki temu będzie można otrzymać szybszy zwrot VAT- nawet do 25 dni przy rozliczeniach za październik, listopad, grudzień 2017r. Jednocześnie pozwoli przygotować się do sprawnej obsługi JPK_VAT i poznać zasady jego działania.

11. Szkolenia z JPK_VAT

W każdy wtorek listopada br. przedsiębiorcy zainteresowani tworzeniem i przesyłaniem JPK_VAT mogą uczestniczyć w szkoleniach w dowolnie wybranym przez siebie urzędzie, nawet w tym w którym nie rozliczamy się na co dzień. W przypadku natomiast Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej z siedzibą przy ul. Oławskiej 5A, Naczelnik Urzędu Skarbowego serdecznie zaprasza w każdy wtorek listopada 2017r. o godzinie 10:00, w sali nr 304 na III piętrze.

                                                               Renata Śliż
Zastępca Naczelnika
Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej

       Więcej informacji na temat JPK można uzyskać pod linkiem

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Marisa
  I don't know if it's just me or if everybody else encountering issues with your blog. It looks like some ...

  Czytaj więcej...

   
 • obserwator
  Wstydziłby się " włodarz" , że nie widzi potrzeby doiwestowania zaniedbanych obiektów sportowych ...

  Czytaj więcej...

   
 • staryESELDUCH
  idę sobie kościuszki, aż tu śmierdzi podpałką do grilla. im bliżej tego budynku tym bardziej śmierdzi.

  Czytaj więcej...

   
 • sredzianin
  Ja jestem ciekaw od czego to sie tak slicznie zajaralo po pewnie samozaplon to nie byl. ;)

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  No ok ale do kiedy sroga będzie zamknięta ?????

  Czytaj więcej...

   
 • gim
  no i teraz to rozumiem, a nie jak w tamtym roku dla wybranych

  Czytaj więcej...

   
 • stefe
  Wiemy wiemy, wybory juz tuż tuż :)

  Czytaj więcej...

   
 • Głos Wsi
  ha,ha,ha...narodowy sport wymyslony przez POpapranego krola europy, no tak tradycje trzeba ...

  Czytaj więcej...

   
 • kampania
  O proszę!!! Widać kampania ruszyła za pieniądze podatników! Dlaczego w tym roku te zabrania są tak ...

  Czytaj więcej...

   
 • Aaa
  Ja kilka razy dzwoniłem na policję że o 14:00 wyjeżdżają w lewo w kierunku Wrocławia nie patrząc czy ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box