Wydrukuj tę stronę


UWAGA, SILNY WIATR! Jak się przygotować? Mapa online

Skomentuj



Przewiduje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h, z południa i południowego zachodu, w dzień z zachodu. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest w drugiej połowie nocy oraz ponownie po południu.


 
Ostrzeżenia meteorologiczne:
 
Silny wiatr / stopień: 2
prawdopodobieństwo: 90%

od: 2020-02-23 15:00
do: 2020-02-24 04:00
synoptyk IMGW-PIB: Janusz Zieliński

Czas wydania: 2020-02-23 11:59
Źródło: Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu
 
Sytuacja meteorolgoczna: Wiatr w ciągu ostatnich 2h wyraźnie zaczął się nasilać. W ciągu najbliższych 3-5h spodziewane są najsilniejsze porywy na obszarze powiatu i osiągać będą około 100 km/h, a punktowo 110 km/h. Miejscami wystąpią również burze.

Dotyczy powiatów: legnicki, oleśnicki, średzki, trzebnicki, Wrocław, głogowski, górowski, jeleniogórski, lubiński, lwówecki, bolesławiecki, jaworski, lubański, polkowicki, zgorzelecki, Jelenia Góra, wrocławski, ząbkowicki, złotoryjski, Legnica, dzierżoniowski, kamiennogórski, kłodzki, wałbrzyski, Wałbrzych, milicki, oławski, strzeliński, świdnicki, wołowski

Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.
 
 
Stopień drugi: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
 
 
 
 
Mapa Windy.com / porywy wiatru.

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

 

Ochrona przed wichurą:

  • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
  • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

 

Podczas wichury:

  • nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
  • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
  • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
  • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
  • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

 

Po wichurze:

  • poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
  • pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
  • uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
  • zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
  • wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.

 

Poradnik do ściągnięcia (pdf)

źródło: https://rcb.gov.pl (KDK)

 

112 – telefon ratunkowy

997 – Policja

998 – Straż Pożarna

999 – Pogotowie Ratunkowe

 

991 - Pogotowie energetyczne

992 - Pogotowie gazowe

981 - Pogotowie drogowe

22 474 00 00 - Służba Ochrony Kolei

 

 

Straż Miejska, Środa Śląska:

71 317 28 64
 
 
Straż Gminna, Miękinia:
 
Gustaw Dobosz 603 814 208
Komendant Straży Gminnej
 
Stanisław Dul 603 687 498
Strażnik Gminny
 
wichury2ok 1
 
 





Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )