Dzisiaj jest: 22 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Julia, Wiesława, Helena

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1357 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

odkrycia 0Kiedy w sierpniu dziedziniec średzkiego muzeum odsłonił swoje nieznane oblicze, nie podejrzewano, że kolejne prace termoizolacyjne mogą przynieść następne rewelacje. A jednak.

 

Prowadzone w sierpniu prace remontowe na terenie dziedzińca Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej ujawniły pozostałości po budynku, o którego istnieniu wcześniej nie wiedziano.

- To pozostałości po budynku zbudowanym na planie prostokąta lub kwadratu, którego narożnik widzimy. Dopiero na fundamentach tego budynku, który albo został zlikwidowany albo niedokończony, postawiono obecny przejazd łukowaty – mówił nam wówczas dr Grzegorz Borowski, dyrektor muzeum.

Kolejne prace przeprowadzone tym razem przy południowej ścianie dziedzińca w październiku, odsłoniły kolejne niezwykłe elementy zabudowy, najprawdopodobniej XIV-wiecznej.

Zarysy budynku i piec

- Odkryliśmy fragmenty kolejnego nieznanego nam wcześniej budynku. Nie wiemy jednak, jaki miał plan. Widoczne otoczaki stanowią narożnik budynku - wyjaśnia dr Grzegorz Borowski. - Fundament ciągnął się na środek dziedzińca w stronę zachodnią – dodaje dyrektor pokazując ślady budynku.

Jawią się zatem kolejne rysy dawnych zabudowań i ich układu. W wykopie uwagę przykuwa, poza widocznymi otoczakami różnej wielkości, wnęka wypełniona ziemią, eksplorowana kilka dni później. Prace odsłaniają niszę z zamurowaną wnękę.

- Być może była to wnęka na książki lub garnki, a może przejście między piwnicami? Trudno powiedzieć - mówi dyrektor muzeum.

Jak opowiada doktor Borowski, w drugim wykopie, który został już zasypany, odkryto konstrukcje kamiennoceglane, które najprawdopodobniej można uznać za średniowieczny piec hypocaustum. - To piece bardzo popularne w średniowieczu, kamienno-ceglane, służące do ogrzewania całych pomieszczeń - wyjaśnia dr. Grzegorz Borowski.

Można zatem domniemywać, że odnalezione relikty mogą być pozostałościami po budynkach ogrzewanych, a także kramów kupieckich, sukiennic, a może pierwotnego ratusza? Dyrektor muzeum podkreśla, że to prawdziwa rewelacja i kolejny element do poznania historii Środy Śląskiej.

(isz) fot. isz

odkrycia2

odkrycia3

odkrycia4

odkrycia6

odkrycia7

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • \m/
  Hmmm... Tylko Adasia nie zapraszajcie, bo nie dość, że się spóźni na "iwent otwarcia", opędzluje ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gienio
  i że można się bedzie nażreć na krzywy ryj ? czy jak ? :-*

  Czytaj więcej...

   
 • o co kaman?
  a jako dodatek pogarda od społeczeństwa!

  Czytaj więcej...

   
 • MaryJan
  Jedyna okazja żeby w tym samym dniu - WEJŚĆ i WYJŚĆ z tamtąd. :sigh:

  Czytaj więcej...

   
 • BEATA
  Pięknie!!! Prawdziwa miłość zawsze przetrwa!!!!!!!!!

  Czytaj więcej...

   
 • Janek
  2500zl - 3000 w Biedronce lub Lidlu.Niecale 2000zl w Policji na dzien dobry i po kilku latach zryty.

  Czytaj więcej...

   
 • Agnieszka
  Żegnaj profeskorze...

  Czytaj więcej...

   
 • Violka
  Tacy ludzie jak Ty nie powinni umierać. Byłeś dla Wszystkich lekiem na całe zło i nadzieją na lepsze ...

  Czytaj więcej...

   
 • mm
  Brawo dla wszystkich uczestników oraz dla trenera ;-) /Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

  Czytaj więcej...

   
 • Greg
  Chyba często gubi się ten pies, tydzień temu w Szczepanowie przy ul. Osiedlowej błąkał się ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box