Dzisiaj jest: 14 Grudzień 2017    |    IMIENINY MAJĄ: Alfred, Izydor

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1180 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

PRACA DLA OPERATORA MASZYN…

voestalpine Rotec Sp. z o.o. jest producentem komponentów dla dostawców... Czytaj więcej

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

kosciol 0Powstały na przełomie XII i XIII wieku kościół pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej skrywa wiele tajemnic. Niewielu z nas wie, że ten budynek o niejednolitej bryle został uformowany przez cztery epoki.

 

- Kościół zawiera elementy kilku faz architektonicznych. Patrząc z zewnątrz zauważyć można, że niektóre jego elementy zostały dobudowane, inne zaś zostały nie do końca zrealizowane - wyjaśnia dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

I kiedy, po takim wstępie popatrzymy na budynek kościoła nowym spojrzeniem dostrzec możemy wiele jego elementów, które świadczą o ewolucji budynku i jego zróżnicowanych losach. A sama świadomość, że na obecny kształt i bryłę kościoła składają się cztery fazy architektoniczne, czyni średzki kościół wyjątkowym.

Romańskie prezbiterium

Choć obecność wątku romańskiego w średzkim kościele jest słabo widoczna, nie mniej jednak szczególnie na ścianach nawy bocznej widoczny jest charakterystyczny dla wątku romańskiego układ cegieł - dwie wozówki i główka, czyli dwa dłuższe boki i jeden krótszy.

- Ponad 10 lat temu podczas wymiany posadzki w prezbiterium odkryliśmy ponadto relikty romańskiego prezbiterium z połowy XIII wieku. Mniejsze niż prezbiterium gotyckie, prezbiterium romańskie było schowane pod nową posadzką - mówi dr. Grzegorz Borowski. - Podczas badań odkryliśmy również bardzo ciekawy detal architektoniczny, który był pierwotnie zwieńczeniem filara romańskiego, a w okresie baroku posłużył jako wzmocnienie pod budowę filara barkowego. Element możemy zobaczyć pod szybą w nawie kościoła - dodaje.

Wbrew opinii, podczas badań przeprowadzonych dziesięć lat temu ustalono, że kościół od strony zachodniej był zaopatrzony w masywne wejście z wieżami znajdującymi się po bokach. Do tej pory, wedle badań sprzed blisko 50 lat profesora Tadeusza Kozaczewskiego z Instytutu Politechniki domniemywano, że od strony zachodniej (dzisiejsze główne wejście) kościół był zamknięty płaską ścianą.

A zatem można powiedzieć, że pierwotny kościół o wymiarach najprawdopodobniej 35x18m miał masyw wieżowy od strony zachodniej i wschodniej, po środku zaś prezbiterium. Pokryty był dachem płaskim, pułapowym.

Wielkie, gotyckie zamierzenie

W 1388 roku podpisano umowę na przebudowę kościoła św. Andrzeja. Wykonawcą, jak podają odnalezione dokumenty, miał być “Meystir Claus”. Jednak na wielkich planach dotyczących rozbudowy świątyni i doprowadzenia do zrównania nawy środkowej z nawami bocznymi, tak by powstał “kościół halowy” się skończyło. A po wielkich zamierzeniach pozostało jedynie prezbiterium. O wielkich planach rozbudowy świadczyć mogą również strzępia znajdujące się na przyporach prezbiterium, do których zamierzano zawiązywać kolejne cegły tak, by powstała gotycka nawa.

Dwa przedsionki i pożar dachu

Po roku 1520 do świątyni przejętej przez protestantów w 1528 roku dobudowano dwa przedsionki po stronie północnej i południowej. Ponad sto lat później, w 1634 roku na terenie kościoła wybuchł pożar. Zawalił się cały dach. Dwadzieścia lat później, tuż przed powrotem kościoła w ręce katolików, wyremontowano go. W drugiej połowie XVII wieku, jak mówi dr Grzegorz Borowski, nastąpiła barokowa przebudowa, a zakres prac obejmował wymianę lub wzmocnienie filarów między nawą główną a filarami bocznymi.

XIX-wieczny masyw wejściowy

- W XIX od strony zachodniej wybudowano masyw wejściowy (kruchtę) w tzw. stylu gotyku teatralnego, a następnie dodano przypory podtrzymujące ściany - opowiada dr Grzegorz Borowski.

I w takiej już formie, i nieskoordynowanej bryle kościół św. Andrzeja zachwyca swoistym urokiem i wielowymiarowością, będąc dowodem na działania podejmowane na przełomie wieków na jego terenie przez kolejne pokolenia.

(isz) fot. isz

kosciol

kosciol1

kosciol4

kosciol5

kosciol3

kosciol9

kosciol6

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • ada
  Piękne pytania, piękne odpowiedzi... A kiedy cdn???

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł
  Ktoś powinien odpowiedzieć za niegospodarność. Raz zamalowali drugi raz zmywają. Chociaż jaki Pan ...

  Czytaj więcej...

   
 • absmak
  bo ten Bartek, to jest naprawdę w porzo gość-i chyba lepszy niz ojciec...:)

  Czytaj więcej...

   
 • do Jana S
  Doskonałe pytanie na najbliższą sesję, kiedy to wójt będzie podsumowywał rok. Był to na pewno dobry rok ...

  Czytaj więcej...

   
 • gal
  Lezie to jak bydło z pastwiska nie patrzy, jak człowiek zwróci uwagę to stoi z rozdziawioną gębą.Jak ...

  Czytaj więcej...

   
 • Admin
  Zapewniam, że redakcja sprawdziła. Biuro Rekordów potwierdza autentyczność certyfikatu.

  Czytaj więcej...

   
 • Kasia
  Trzeba, bylo przedłużyć te pasy i zrobić takie szersze dla ludzi z Biedronki i targu. Dzień dyszla, czyli ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mietek
  Nasz Liroy znowu szokuje. Czy ktos sprawdzal autentucznosc tego certyfikatu ?. Cos gosc czepil sie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Cykcyk
  Organizuje narodową zbiórkę na czarną farbę!!! Więcej info już niedługo.

  Czytaj więcej...

   
 • rodzic
  Nie ma czegoś takiego jak wpisowe Żeby wystartowac w zawodach należy byc zrzeszonym w klubie należącym ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box