Dzisiaj jest: 18 Luty 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Konstancja, Maksym, Bernadeta

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1754 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pozar0Wraz z rozpoczętym sezonem grzewczym w ostatnim czasie na terenie powiatu średzkiego doszło do kilku pożarów sadzy w kominie. Ostatnie miały miejsce kilka dni temu w Środzie Śląskiej i Wichrowie. 

 

Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek tuż przed godziną 9 w Środzie Śląskiej na ulicy Reymonta. Z informacji przekazanych do KP PSP w Środzie Śl. wpłynęła informacja dotycząca pożaru sadzy w kominie w jednym z budynków mieszkalnych. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej.

- Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu żaru z pieca, a także wsypaniu piasku przez wlot komina celem strącenia palacej się sadzy - wyjaśnia Dariusz Domaradzki, oficer prasowy KP PSP w Środzie Śląskiej.

Przez drzwiczki rewizyjne wyciągniętą pozostałą sadzę, a następnie sprawdzono temperaturę przewodu kominowego. Wydano zalecenie nieużytkowania pieca c.o. do czasu kontroli przez uprawnionego kominiarza.

Rozbiórka kanału

Tego samego dnia po godzinie 18 straż otrzymała wezwanie do Wichrowa, gdzie w budynku mieszkalnym doszło do pożaru sadzy w komnie. Właściciel posesji przez przybyciem strażaków podjął próbę wygaszenia pieca.

- Po przybyciu straży rozebrano częściowo kanał łączący piec z kominem, a następnie wybrano żar - wyjaśnia Dariusz Domaradzki. - W celu przewietrzenia pomieszczeń otworzono okna – dodaje.

Straż przestrzega

Niedrożne przewody kominowe mogą być nie tylko przyczyną pożaru sadzy w kominie, ale również zaczadzenia. Dlatego tak ważnym przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jest odpowiednie przygotowanie przewodów kominowych i wentylacyjnych.

- Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane – informuje Dariusz Domaradzki.

Jak podkerśla, czad czyli tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny. Nazywany cichym zabójcą nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu, czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Czujniki, dopływ świeżego powietrza i kontrole

Zdaniem strażaków, ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zmniejszyć dzięki zamontowanym wewnątrz pomieszczeń czujnikom tlenka węgla.

- Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia - wyjaśnia Dariusz Domaradzki.

Równie istotnym jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza, a także widoczne i niczym nie zakryte kratki wentylacyjne i otwory nawiewne.

- Pamiętajmy, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej – wyjaśnia strażak. - Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny – dodaje.

(red), Fot. msz (zdj. ilustracyjne)

DSC 0309 

 

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Eliza
  hosting kei.pl najgorszy hosting w sieci ale roland kuleje sam sobie głaz na barki dał pięknie.

  Czytaj więcej...

   
 • MPK ŚŚ
  Szczepanów - Środa Śląska to strefa 1

  Czytaj więcej...

   
 • Wańdzia Nierusz
  no ba ... my od rana na bani. . . ciągniemy równo, aż pape nam z dachu na komórce pozrywało

  Czytaj więcej...

   
 • gratki
  aż miło że takie młode chłopaki już mają ambicje - tak trzymaj!!! powodzenia

  Czytaj więcej...

   
 • Inga
  Środa Śląska- Szczepanów to jaka jest strefa?

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Czyżby Staroście przypomnieli, że nic nie robi by otworzyć SZPITAL i że obiecał TRZECIĄ KARETKĘ na ...

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Każde dziecko na pewno było szczepione przeciwko gruźlicy (miało robioną też tzw. próbę tuberkulinową).

  Czytaj więcej...

   
 • kkk
  Jeżeli mają czym to się chwalą :-), a kto im zabroni.

  Czytaj więcej...

   
 • hihhihi
  Wy coś bierzcie i nie wiecie co mówicie, czy tak na trzeźwo...? No takie niebezpieczeństwo, ze aż ...

  Czytaj więcej...

   
 • Pieszy
  Bardzo dobrze Redakcjo ROLANDA że piszecie o takich zdarzeniach niech ludzie widzą jak niektórzy radni ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box