Dzisiaj jest: 24 Czerwiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Danuta, Emilia, Jan

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 994 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dobosz 0Czym zajmuje się straż miejska? Jaki ma zakres uprawnień? W jakich sytuacjach strażnik miejski może podjąć interwencję?

 

W związku z licznymi zapytaniami naszych czytelników, spotkaliśmy się w Komendzie Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej z komendantem jednostki, Gustawem Doboszem, by porozmawiać o zakresie uprawnień straży miejskiej, podejmowanych przez strażników interwencjach i działaniach.

Odnoszę wrażenie, że panuje opinia i oczekiwania społeczeństwa, że straż miejska powinna podejmować przeróżne interwencje. Czasem przekraczające Wasze uprawniania. Jaki jest zakres prac i obowiązków straży miejskiej?

Należy pamiętać, że jako straż miejska nie możemy interweniować w odniesieniu do każdego zgłoszenia, ponieważ wiele z nich przekracza nasze uprawnienia. Oczywiście, jeśli mieszkaniec informuje o zdarzeniu, które nie jest w naszych kompetencjach, przyjmujemy zgłoszenie, powiadamiając jednocześnie o zdarzeniu odpowiednie czy to instytucje, czy odpowiednie wydziały. Rzecz jasna większy zakres uprawnień ma policja. Jako straż miejska nie możemy podejmować interwencji w sytuacjach związanych z pobiciem, które miało miejsce jakiś czas temu, ponieważ nie możemy prowadzić procedury czy to dochodzeniowej czy śledczej.

Nie możemy również interweniować w awanturach domowych, czy zakłócaniu ciszy nocnej w miejscach prywatnych. W takim przypadku stosowne działania może podjąć policja. Natomiast straż miejska może podjąć interwencję w przypadku zakłócania ciszy w miejscu publicznym. Należy pamiętać, że zakres naszych uprawnień jest mocno ograniczony do typowo porządkowego, bo straż miejska została powołana do nadzorowania spokoju i porządku na terenie naszej gminy, z naciskiem na porządek.

Niedawno do naszej redakcji wpłynął list od mieszkanki, która na placu zabaw przy Orliku zastała śpiącego bezdomnego. Pojawiły się komentarze, że straż miejska powinna podjąć interwencję.

Obecnie straż miejską w Środzie Śląskiej tworzy jedenastu strażników. Pracujemy na trzy zmiany działając na terenie 27 miejscowości z terenu gminy Środa Śląska, dlatego nie jesteśmy w stanie pojawić się we wszystkich miejscach jednocześnie. Dlatego bardzo zależy nam na współpracy z mieszkańcami i cieszymy się, że możemy liczyć na ich pomoc. Otrzymujemy bardzo dużo informacji i zgłoszeń na temat bezdomnych psów, osób nietrzeźwych czy wypaleń.

Natomiast nawiązując do sytuacji opisanej przez mieszkankę. Orlik, parki, place zabaw, to miejsca, które patrolujemy szczególnie w okresie wieczornym, kiedy są puste i może dojść do aktu wandalizmu lub dewastacji. Natomiast, jeśli w ciągu dnia na Orliku przebywają opiekunowie, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie obiektu i nie otrzymujemy sygnałów, że coś się dzieje, to jesteśmy tam rzadko. W tym czasie kontrolujemy miejsca, gdzie wiemy, że przebywają osoby nietrzeźwe, spożywające alkohol lub w związku ze zgłoszeniami. Natomiast, gdyby mieszkanka w chwili zdarzenia poinformowała straż miejską o zdarzeniu, strażnicy niezwłocznie podjęliby działania i taką osobę z placu zabaw zabrali. Dlatego jeszcze raz prosimy i apelujemy do mieszkańców gminy o współpracę i informowanie nas o podobnych zdarzeniach.

Zbliża się zima i chłodniejsze dni. Podobnie, jak rok temu temat osób bezdomnych i osób nietrzeźwych śpiących po klatkach, czy na chodnikach powróci. Co w takiej sytuacji mają robić mieszkańcy?

Prosimy oczywiście o kontakt z nami lub z policją. Prosimy nie wyganiać z klatki, czy angażować się w sprzeczki, bo należy pamiętać, że osoba pod wpływem alkoholu może być agresywna. W przypadku osoby z terenu naszej gminy, najczęściej jest ona odwożona przez nas do miejsca zamieszkania. Nietrzeźwe osoby bezdomne są przewożone do KPP w Środzie Śląskiej celem wytrzeźwienia. Następnego dnia, kiedy osoba wytrzeźwieje proponujemy przewiezienie do noclegowni, jednak najczęściej spotykamy się z odmową.

W ciągu dwóch lat tylko trzy osoby wyraziły chęć przewiezienia, po czym jedna z nich następnego dnia wróciła do miasta. Ponieważ wieczory i noce są już chłodniejsze i przebywanie czy to na klatce, czy na ulicy może grozić wychłodzeniem lub nawet zamarznięciem, apelujemy do mieszkańców o pomoc. Jeśli widzą Państwo osobę nietrzeźwą czy też osobę leżącą na chodniku, w parku prosimy o kontakt. Apelujemy o czujność i kontakt z nami. Nawet, jeśli dana osoba przebywa na klatce schodowej prosimy nie wyganiać, lecz wezwać nas lub policję, a my już we własnym zakresie zajmiemy się sprawą. Przypominamy również, że dworzec PKS jest miejscem publicznym, w którym zdarza się, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, przebywają osoby bezdomne. Jeśli nie zakłócają spokoju, mają prawo do przebywania na terenie dworca, który jest przestrzenią publiczną.

Prowadzą Państwo pogadanki w szkołach i przedszkolach. Wspólnie z policją prowadzicie akcje na drogach i przejściach dla pieszych. Co miesiąc prowadzona jest również akcja “Stop złemu parkowaniu”.

Od lat prowadzimy dla dzieci i młodzieży prelekcje. Jedną z nich jest akcja “Bezpieczny na drodze”, podczas której dzieci i młode osoby są informowane, jak należy prawidłowo zachowywać się na drodze, tym bardziej, że dochodzi do wielu potrąceń. Ze statystyk wynika, że na terenie naszej gminy potrąceniu ulegają osoby dorosłe, czyli informacje przekazywane młodzieży i dzieciom przynoszą efekty. Druga akcja, to akcja informacyjna na temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Prowadzimy również cyklicznie akcję “Zero tolerancji dla złego parkowania”.

Informacje o zaplanowanych kontrolach i efektach akcji zamieszczane są na łamach gazety Roland. Z reguły w tych dniach, kiedy przeprowadzamy akcję jest mniej wykroczeń, ale po jej zakończeniu wykroczeń jest znacznie więcej. Dlatego akcje są i będą przez nas przeprowadzane. Kierowcy nadal parkują nagminnie na miejscach wyłączonych z ruchu, skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. W przypadku parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych kierowca karany jest mandatem w wysokości 500 zł, za parkowanie w obrębie przejścia dla pieszych i skrzyżowaniach kierowcy otrzymają mandat w wysokości 300 zł. W pozostałych przypadkach mandaty wynoszą 100 zł zgodnie z taryfikatorem.

Jesień i okres zimowy, to również czas wypaleń pozostałości roślinnych na przydomowych ogródkach, ale i palenie w piecach centralnego ogrzewania materiałami zabronionymi.

W tej chwili mamy już bardzo dużo zgłoszeń dotyczących wypalania śmieci na przydomowych ogródkach, uciążliwości sąsiadów poprzez powodowanie zadymienia. Wypalane są pozostałości roślinne, odpady komunalne w beczkach. Pojawiły się już pierwsze mandaty karne z tego tytułu. I będziemy bezwzględnie za tego rodzaju wykroczenia karać, tym bardziej, że jak już podkreślałem jakiś czas temu, każdy mieszkaniec naszej gminy po okazaniu dowodu osobistego i kwitu potwierdzającego opłaconą opłatę za śmieci, może bezpłatnie pozostawić odpady komunalne na wysypisku w Krynicznie. Dlatego tym bardziej działania mieszkańców są dla nas niezrozumiałe.

Wraz z początkiem sezonu grzewczego pojawiają się również informacje na temat palenia w piecach centralnego ogrzewania czy w to w prywatnych nieruchomościach, czy zakładach pracy, odpadami komunalnymi. Większość zgłoszeń jest jednak niepotwierdzona. Przypominamy jednak, że w piecach c.o. dopuszczalnym materiałem opałowym jest drewno i węgiel. Niedopuszczalne natomiast są płyty meblowe, czy sklejki meblowe. O butach i butelkach plastikowych nie wspominając. W przypadku wypalania czy spalania śmieci i odpadów komunalnych grożą mandaty w wysokości 500 złotych.

Przypominamy również, że strażnik miejski w godzinach od 6 do 22 może przyjść na kontrolę w związku ze zgłoszeniem. Odmowa wpuszczenia go wiąże się doniesieniem do prokuratury, ponieważ jest to przestępstwo.

(red) fot. wk

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • wierny kibic
  Polska i tak przegra z Kolumbią 3:1 :D :lol: :D

  Czytaj więcej...

   
 • pozamykane
  W tym mieście nie może być normalnie. Wszystko pozamykane. Boisko do siatkówki plażowej (piaskownica ...

  Czytaj więcej...

   
 • 123
  Justyno tak właśnie wygląda zarządzanie majątkiem gminy obecnego gospodarza zgodnie z hasłem "wyższy ...

  Czytaj więcej...

   
 • BOBEK
  To co tu wypisujecie to lepszy kabaret niż będzie w Bukówku,Ludzie zastanówcie się co piszecie.?????

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  Roland stał się już gazetą z większością informacji o straży

  Czytaj więcej...

   
 • Felix
  @Pati...Też miałem kiedyś psa rasy średni kundel...I on ginął mi dwa razy...Raz wrócił po 2 tygodniach ...

  Czytaj więcej...

   
 • WAffeL
  Bo Ci przywieźli swoje psy - a nasz już wszystkie bezpańskie wyłapał, a Ty pewnie niejednego zeżarłaś ...

  Czytaj więcej...

   
 • kurczak
  A mnie bardziej podobało się w Udaninie na PIEJO KURY PIEJO. Tam przynajmniej średnia zespołu jest ...

  Czytaj więcej...

   
 • Justyna
  Identyczne boisko w nowym Centrum sportuf na Kajakach od trzech lat jest wybudowane lecz wylaczone z ...

  Czytaj więcej...

   
 • waga
  Ludzi prawie nie ma, a Ci co są to większość z lekką nadwagą

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box