Dzisiaj jest: 24 Czerwiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Danuta, Emilia, Jan

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1153 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

wallet 1010601 960 720Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy Rok, to okres szczególny dla każdego z nas. Pamiętajmy jednak, że w tzw. gorączce przedświątecznych zakupów możemy stać się łatwym celem dla złodzieja.

 

Dlatego też średzcy policjanci apelują o rozwagę i radzą, jak nie dać się okraść.

Okres przedświąteczny, to między innymi czas zakupów zarówno w sklepach znajdujących w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jak i w dużych centrach handlowych. Zwiększony napływ klientów do sklepów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny, w tym również małych dzieci, mnogość promocji, kuszące propozycje zakupów, działania marketingowe ukierunkowane na psychologię kupujących - wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o zasadach bezpieczeństwa, nawet tych podstawowych.

Podczas zakupów jesteśmy więc łatwym kąskiem dla złodziei. My polujemy na okazje, kieszonkowcy na nas. Roztargnienie, nieuwaga, czy po prostu nasza lekkomyślność jak najbardziej temu sprzyjają. Dlatego policja apeluje o ostrożność. Najczęściej bowiem to przez własną nieuwagę stajemy się ofiarami przestępców.

Z policyjnych analiz wynika, że w dokonywaniu kradzieży kieszonkowych, sklepowych sprawcy mają często ułatwione zadanie przez samych właścicieli wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei padają portfele, dokumenty lub telefony niedostatecznie lub wcale nie zabezpieczone, noszone w tylnych kieszeniach odzieży, w otwartych torebkach, pozostawiane w miejscach dostępnych dla dużej grupy osób.

Najczęściej wchodząc do sklepu, swoje kurtki, torby, portfele wkładamy do koszy na zakupy, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o pozostawionych w nich rzeczach. Nie zwracamy na nie uwagi. Wtedy wystarczy właśnie ta chwila dla osoby, która nas obserwuje, aby wyjęła ona portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszyku na zakupy i odeszła z naszymi pieniędzmi lub kartami płatniczymi.

  Jak ustrzec się przed złodziejem?
- Nie trzymajmy portfeli w koszach, reklamówkach i otwartych torbach, gdyż łatwo można je z nich wyjąć,
- Torebki, teczki nośmy przed sobą i zamykajmy ich zamki,
- Unikajmy tłoku, gdyż mogą to wykorzystać kieszonkowcy,
- Podczas pakowania zakupów nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów bez nadzoru.

Wyjeżdżając z domu na zakupy lub planując dłuższą nieobecność pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet, gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy, czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o załączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu). W okresie bezpośrednio poprzedzającym święta dojazd do sklepu, zrobienie nawet małych zakupów i powrót do domu, zajmie nam dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Możemy także poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na to, co dzieje się z naszym domem/mieszkaniem w czasie, gdy nas nie ma.

Parkując pojazdy nie pozostawiajmy w nich w widocznym miejscu przedmiotów wartościowych: torebek, saszetek, telefonów komórkowych, paneli od radioodtwarzaczy, laptopów, nawigacji czy aparatów fotograficznych. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu auta. Gdy będziemy pakować do niego zakupy, torebkę połóżmy w bagażniku, nie zostawiajmy jej w wózku, gdyż zajęci pakowaniem możemy nawet nie zauważyć, gdy ktoś ją nam ukradnie. Opuszczając pojazd sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta. Włączmy alarm lub uruchommy inne posiadane zabezpieczenie naszego samochodu.

Pamiętaj, że złodziej czeka na dogodny moment. Wykorzysta nawet chwilę Twojej nieostrożności. Nie daj mu na to szansy!

Marta Stefanowska, KPP w Środzie Śląskiej / fot. mpr

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Jan
  Roland stał się już gazetą z większością informacji o straży

  Czytaj więcej...

   
 • Felix
  @Pati...Też miałem kiedyś psa rasy średni kundel...I on ginął mi dwa razy...Raz wrócił po 2 tygodniach ...

  Czytaj więcej...

   
 • WAffeL
  Bo Ci przywieźli swoje psy - a nasz już wszystkie bezpańskie wyłapał, a Ty pewnie niejednego zeżarłaś ...

  Czytaj więcej...

   
 • kurczak
  A mnie bardziej podobało się w Udaninie na PIEJO KURY PIEJO. Tam przynajmniej średnia zespołu jest ...

  Czytaj więcej...

   
 • Justyna
  Identyczne boisko w nowym Centrum sportuf na Kajakach od trzech lat jest wybudowane lecz wylaczone z ...

  Czytaj więcej...

   
 • waga
  Ludzi prawie nie ma, a Ci co są to większość z lekką nadwagą

  Czytaj więcej...

   
 • gzzzz
  nie przesadzasz?? nikt nie będzie robił ciągle imprez dla dzieci muszą się jakoś różnić

  Czytaj więcej...

   
 • mniam
  byłam próbowałam niektóre dania bardzo smaczne a orientalne super takich u wietnamskiego chińczyka w ...

  Czytaj więcej...

   
 • meloman
  Z roku na rok coraz większa chała! Ale ostatnie 4 lata to równia pochyła w dół. Brak pomysłu i nowości ...

  Czytaj więcej...

   
 • Beata
  Zgadzam się, bezradny radny - statysta... Zabłysnąć zechciał... A chociaż z własnej inicjatywy?

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box