czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 


Pył jako czynnik chorobotwórczy

Skomentuj



Pył to wielowymiarowa mieszanka cząstek pochodzenia zwierzęcego, roślinnego drobnoustrojów, a także środków chemicznych, której skład oraz stężenie zależne są od rodzaju wykonywanej przez rolnika pracy.



Rolnik narażony jest na działanie pyłu podczas prac polowych (np. bronowanie, wałowanie, przesypywanie i rozsiewanie nawozów, koszenie zbóż), czyszczenia i karmienia zwierząt hodowlanych, a także w trakcie innych czynności wykonywanych w gospodarstwie rolnym.

Czynniki chorobotwórcze pyłu przedostają się do organizmu człowieka głównie poprzez drogi oddechowe, wykazują również negatywne działanie na skórę i spojówki. Najniebezpieczniejsze
ze względu na skutki zdrowotne są niewidoczne dla ludzkiego oka cząstki pyłu o średnicy mniejszej niż 7μm, które mogą przenikać do pęcherzyków płucnych wywołując poważne choroby płuc.

W większości przypadków objawy chorób wywołanych przez pyły rolne występują  po kilku godzinach od narażenia na ich działanie, a objawy (tj. uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, kaszel, gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni, nudności, uczucie ogólnego osłabienia) często mylone są ze zwykłym przeziębieniem.

Jeżeli choroba wywołana przez pył rolniczy ma związek z pracą w gospodarstwie rolnym może być uznana za chorobę zawodową. Do najczęściej występujących chorób zawodowych u rolników wywołanych działaniem pyłów organicznych należą: astma oskrzelowa, zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie skóry i spojówek.

W/w chorobom można zapobiegać poprzez likwidowanie źródeł powstawania pyłu oraz stosowanie zbiorowych i indywidualnych środków ochronnych. Można zaliczyć do nich m. in.:

  • prawidłowe magazynowanie i przechowywanie pasz, zapobiegające rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów,
  • wyposażenie maszyn w pyłoszczelne i klimatyzowane kabiny,
  • stosowanie sprawnych systemów wentylacyjnych i odpylających, wietrzenie pomieszczeń,
  • stosowanie osłon przy maszynach czyszczących, młócących itp.
  • stosowanie masek, półmasek z filtrami przeciwpyłowymi, ewentualnie maseczek jednorazowego użytku, gogli oraz respiratorów dostosowanych do występującego zagrożenia.

PT KRUS w Środzie Śląskiej

źródło:

- materiały własne KRUS

- https://okiemrolnika.pl/media/k2/items/cache/47e1895bb06da36e6093f972f2188346_L.jpg

- www.agropolska.pl






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...