Dzisiaj jest: 20 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Aleksandra, Klaudia, Anatol

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1445 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

osp brodno 0Uśmiechnięci, energiczni i gotowi do działania. Jak sami podkreślają „mówią jednym głosem”. Zapraszamy do spotkania z ochotnikami z OSP Brodno.

 

W Brodnie, podobnie jak w większości miejscowości z terenu powiatu średzkiego, ochotnicza straż pożarna działa od roku 1946. Od roku, jak mówią jej członkowie, OSP Brodno zaczyna działać na nowo, otwierając nową kartę w historii jednostki.

Ze strażakami spotykamy się w ich remizie. W pomieszczeniu, które jest w trakcie remontu pojawia się kilkunastu strażaków: prezes Mariusz Nowak, Jacek Myszkowski i Mateusz Myszkowski, Robert Hołownia i Michał Hołownia, Bartosz Czerwiński, Łukasz Bekieszczuk, Marcin Kasprzyk, a także Stefan Cieliński. Podczas rozmowy szybko można się przekonać, że jednostkę tworzy zgrana i lubiąca się grupa osób, z dużym poczuciem humoru, a dla każdego z nich dobro i rozwój jednostki, to priorytet. W tej chwili w jednostce czynnie działa 21 strażaków, 4 z nich to kierowcy z kategorią C, 6 posiada uprawnienia na kierowanie pojazdem kategorii B. Przed strażakami 70-lecie jednostki i powrót użyczonego do Bukówka średniego samochodu bojowego marki Mercedes.

Powrót wozu i 47-letni star

Powrót do Brodna mercedesa, to wielka radość i wydarzenie dla ochotników, tym bardziej, że na stanie mają 47-letniego stara, z którym niedawno, jako jednym z najstarszych pojazdów, gościli na obchodach Dni Strażaka we Wrocławiu. Jak podkreślają strażacy ich głównym dążeniem jest doposażanie jednostki, która na nowo rozpoczęła swoją działalność.

- Na stanie mamy również lawetę terenową GTL, a w styczniu otrzymaliśmy łódkę ratowniczo-patrolową. Na wyposażeniu podstawowym posiadamy pompy szlamowe (dużą i małą), agregat prądotwórczy, piłę, a także agregat szybkiego reagowania - wyjaśniają strażacy. - Staramy się pozyskiwać podstawowy sprzęt. Dzięki otrzymanej dotacji z gminy Środa Śląska, Urzędu Marszałkowskiego, wsparciu z firmy Gotec mogliśmy zakupić podstawowy sprzęt - węże, nożyce do rozcinania aut, agregat i dwa węże. Swoją pomoc okazali nam również: firma Vibracustic , ktora zakupiła dla naszej jednostki piłę spalinową, a także Piotr Kasprzyk - dodają.

Strażakom udało się również zakupić defibrylator. Dzięki pozyskanej dotacji z MSWiA, ochotnicy mają w planach zakup kurtyny wodnej i łomu do ręcznego otwierania drzwi. Jak podkreślają wiele narzędzi i drobnych przedmiotów otrzymują od sponsorów i ludzi dobrej woli, dzięki którym jednostka stale się doposaża. Problemem z pewnością, podobnie jak w wielu jednostkach OSP z terenu naszego powiatu są braki w umundurowaniu spowodowane, jak wiadomo, wysokimi kosztami zakupu koszulek wyjściowych, o mundurach wyjściowych nie wspominając.

- W zeszłym roku, dzięki wolnym środkom na koniec roku zakupiliśmy 13 kompletów koszulek wyjściowych. Z gminy Środy Śląska otrzymaliśmy dwa mundury wyjściowe - mówią strażacy, jednak podczas rozmowy nie sposób nie zauważyć, że główne potrzeby, to sprzęt niezbędny podczas akcji przeprowadzanych z zakresu ratownictwa technicznego.

23 wyjazdy i działania na rzecz społeczności

Za ochotnikami ponad 20 wyjazdów, w tym większość do pożarów ściernisk. Są również dysponowani do zabezpieczenia zdarzeń drogowych. W zeszłym roku nieśli pomoc mężczyźnie, którego w lesie użądlił szerszeń, a karetka nie mogła do niego dojechać. Zapytani o najtrudniejsze akcje wspominają powódź tysiąclecia i wichury, jakie przechodzą przez gminę Środa Śląska. Dwa miesiące temu uczestniczyli w pożarze na terenie starej cukrowni w Malczycach. Poza działaniami w akcjach, są mocno zaangażowani w działania na rzecz wsi i lokalnej społeczności.

- Przeprowadzamy pogadanki w szkołach. Zabezpieczamy imprezy na terenie gminy, takie jak dożynki parafialne w Zakrzowie, dożynki gminne, bieg w Miękini. Dzięki otrzymanemu grantowi „Razem dla ziemi średzkiej” w wysokości 4.950 zł zamontowaliśmy przy ścieżce edukacyjnej solary i dwie lampy – mówią. - Większość działań i prac w Brodnie robimy społecznie – dodają.

Zapytani o to czy ciężko pogodzić działanie w OSP z życiem codziennym, pracą i rodziną, zgodnie odpowiadają, że nie, tłumacząc, że „dla chętnego nic trudnego”.

Działanie w OSP to hobby, pasja i przyjemność

Jak zawsze podczas spotkań z ochotnikami pada pytanie o motywację do działania w strukturach ochotniczej straży pożarnej.

- To przede wszystkim przyjemność, chęć pomocy innym, hobby i pasja. Nie wyobrażamy sobie życia bez OSP. Zawsze możemy tu podejść, zajrzeć do remizy, spotkać się z kolegami, pomóc. Staramy się działać. Najważniejsze, że mamy chęci i wsparcie gminy, a reszta przyjdzie sama. Mamy również wsparcie w firmie Gotec i kilku innych osobach i firmach – twierdzą strażacy.

Plany i marzenia

Zapytani o to, o czym marzą i jakie mają plany na najbliższy czas, ochotnicy zgodnie mówią o dobrym sprzęcie.

- Chcielibyśmy również, żeby było mniej wyjazdów, a jeśli już wyjeżdżamy, żeby pomóc potrzebującym i wrócić. To cel każdego strażaka. Chcielibyśmy, żeby ludziom nie działa się krzywda, a wyjazdy OSP dotyczyły jedynie zabezpieczeń różnego rodzaju wydarzeń – mówią ochotnicy.

Na pytanie o to, czego im życzyć zgodnie wymieniają zdrowie i chęci do działania, bo jak sami mówią, reszta przyjdzie sama. 

I tego strażakom życzymy, trzymając kciuki za dalszy rozwój jednostki.

(isz)

osp brodno

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Modesta
  Hi, Deebra at A.S.K. I just want to say that I liked reading this page. my webpage: knitting patterns ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kolarz
  Człowieku co Ci jedno piwo przeszkadza podczas meczu? Facet jestes czy baba? Każdy chłop jak ogląda mecz ...

  Czytaj więcej...

   
 • halt
  żebyś miał / miała zagadkę, ale masz problem no naprawdę...

  Czytaj więcej...

   
 • nn
  to dlaczego od razu więcej nie napisali?

  Czytaj więcej...

   
 • hmmm
  niby to samo ale tu więcej piszą

  Czytaj więcej...

   
 • Sebek
  Przepraszam bardzo ale właśnie jem tort z Grzesiem i innymi w Starostwie więc prosze mi nie przeszkadzac ...

  Czytaj więcej...

   
 • Cc
  Pewnie zabronić alko na polonia nie dość że frekwencja mała to już wolę nikt nie przyjdzie

  Czytaj więcej...

   
 • Jano
  Profesjonaliści z Lutyni ! Drabinę maja, ale chyba profesjonalnie nie przygotowana do akcji,bo zamiast ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec
  Apel do Rolanda Proszę nie pisać tytułów drukowanymi literami, ponieważ jest to na prawdę denerwujące...

  Czytaj więcej...

   
 • Jurek
  No widocznie nie miał kto pojechać, bo podnośnik z Wrocławia, a przecież Osp Lutynia też ma drabinę.

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box