Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1227 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pilarz 0Przychodzi czas, kiedy rolnicy przygotowują się do zimy. W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewanie domów i pomieszczeń gospodarczych, jako materiał do budowy zagród czy płotów.

 

Czynność pozyskiwania drewna może być niebezpieczna i narażona na liczne wypadki, o czym świadczą statystyki. Rozsądne zaplanowanie działań i przestrzeganie podstawowych zasad BHP może nas przestrzec i uchronić przed wypadkami.

Pilarka tarczowa, łańcuchowa a bezpieczne pozyskanie drewna

Najczęściej do okaleczeń oraz amputacji dłoni dochodzi podczas cięcia drewna na pilarkach tarczowych. Używając pilarki tarczowej (krajzegi), należy ustawić ją na równej i stabilnej powierzchni i zabezpieczyć przed przesuwaniem, oraz sprawdzić, czy osłony zabezpieczające są dokładnie umocowane a pasy transmisyjne są odpowiednio napięte. W trakcie cięcia drewna należy stosować popychacze oraz zwrócić uwagę na kabel, czy jego izolacja zewnętrzna nie jest uszkodzona i czy jest oddalony od mechanizmu tnącego. Na stanowisku pracy powinien panować porządek. Osoby postronne, przede wszystkim dzieci oraz osoby bez odpowiedniego przeszkolenia, powinny znajdować się poza zasięgiem urządzenia.     

Podobne urazy występują podczas rozłupywania kloców drewna, gdy używane są niestabilne i zniszczone pieńki, a rozłupywany siekierą materiał przytrzymywany jest ręką. Należy pamiętać, aby używać stabilnego i odpowiedniego do wzrostu pieńka drewna oraz odpowiedniej, naostrzonej siekiery, z prawidłowo osadzonym obuchem np. do ścinania drewna służy siekiera o szerokim i cienkim ostrzu z podwójna fazą, do jego rozłupywania - siekiera z masywną, wąską głowicą i grubym ostrzem, stosunkowo długim i prostym trzonem.

Również bardzo przydatnym i jednocześnie niebezpiecznym narzędziem w pozyskiwaniu drewna jest pilarka łańcuchowa. Najczęstsze urazy pochodzą z niewłaściwego jej używania (zbyt luźny łańcuch, wyrobiona prowadnica, źle umocowane drewno np. przytrzymywane nogą, niesprawna blokada łańcucha). Bezpieczną pracę pilarką gwarantuje uruchamianie jej „z ziemi” lub w pozycji stojącej. Podstawą obu technik jest unieruchomienie korpusu pilarki poprzez włożenie stopy w uchwyt sterujący, bądź ściśnięcie pilarki udami.

Pamiętaj:

- nigdy nie włączaj pilarki bez jej unieruchomienia! Takie działanie może skończyć się niekontrolowanym uderzeniem prowadnicy i pracującego łańcucha w którąś z kończyn

- minimalna odległość od osoby uruchamiającej pilarkę wynosi 3 metry

- włączona pilarka służy wyłącznie do pracy

- z pracującym urządzeniem nie należy chodzenie, czy nim wymachiwać

- nigdy nie należy unosić pilarki powyżej linii barków.

pilarka

Oznaczona znakiem bezpieczeństwa KRUS pilarka 353 TRIO BREAK Husqvarna, która posiada elementy poprawiające bezpieczeństwo podczas pracy przy pozyskiwaniu drewna.

Podczas samego procesu ścinki należy trzymać się następujących zasad: ustalić zasady porozumiewania się w zespole, określić kierunek obalania drzewa, wyznaczyć i oczyścić (np. z gałęzi, krzewów) ścieżki oddalania po zakończeniu ścinki na minimalną odległość 5 metrów. Jeśli drzewo, które ścinamy, ma średnicę większą niż kilkanaście centymetrów (>15), pamiętajmy o ścinaniu z pozostawieniem tzw. zawiasy (niedopiłu), która gwarantuje utrzymanie kierunku obalania i jego spowolnienie. Aby prowadnica pilarki nie uwięzła w drzewie, lub by pień niespodziewanie się nie cofnął w kierunku ścinającego, stosujmy specjalne kliny wbijane w szczelinę powstałą po nacięciu drzewa, co spowoduje kontrolowany upadek drzewa.

W trakcie wykonywania wszystkich prac związanych z pozyskiwaniem drewna należy zadbać o odpowiednie ubranie robocze tj. odzież przylegającą do ciała, obuwie na protektorowanej podeszwie ze wzmocnionymi noskami, rękawice, kask z ochroną twarzy, okulary i ochronniki słuchu.

Czynności związane z pozyskiwaniem drewna obarczone są dużym ryzykiem wypadku. Wskazane jest, by prace te wykonywały osoby z doświadczeniem, wypoczęte, w stanie trzeźwym, świadome zagrożeń związanych z obalaniem drzew czy obsługą pilarki łańcuchowej, zachowujące bezpieczną odległość między pracującymi osobami.

Ponadto, należy pamiętać, że stosowanie zasad bhp i uwzględnianie wskazań szczegółowo przedstawionych w instrukcjach obsługi urządzeń do obróbki drewna, jest gwarancją uniknięcia wielu wypadków i zachowania bezpieczeństwa w pracy.

Opublikowano na prośbę KRUS OT Środa Śl.

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Lynne
  Alleen al omdat ik onzeker ben over mijn lichaam. Have a look at my site - getrouwde vrouw aanhef ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wilda
  I have checked your site and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in ...

  Czytaj więcej...

   
 • B-a
  Od koryta nie oderwiesz ani tego, ani jego kolegi,,,ten człowiek na tym miejscu to jakaś pomyłka,,,no ...

  Czytaj więcej...

   
 • Greg
  Jak to wszystko wieczorem i w nocy przymarznie to nad ranem będzie lodowisko na drogach gminnych i ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mieszkaniec Powiatu
  Jeżdżą na pusto po mieście.Ludziom bardziej zależy żeby ze wsi się wydostac.Do pracy,lekarza czy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ciechów
  Myślę ze nie zabraknie na leczenie twojej głupoty

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Przecież pieniadze za odśnieżanie poszły na boisko pana Wneka w Ciechowie.

  Czytaj więcej...

   
 • Edek
  Oczywiście utrzymujemy w gotowości 10 piaskarek, a później na władze, ze nie szanują pieniedzy ...

  Czytaj więcej...

   
 • mieszkanka gminy k
  Czyli co? Mieszkańcom gminy Kostomłoty tylko rowery zostaną??? Również podpisał się pod pytanie i ...

  Czytaj więcej...

   
 • Arkadiusz
  A czy tutaj jest temat szpitala ? no nie to po piszesz jakieś wypociny

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box