Dzisiaj jest: 21 Kwiecień 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Bartosz, Feliks

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1056 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

lutyniaKoniec roku kalendarzowego to tradycyjnie dobry czas na podsumowanie minionych 12 miesięcy, które dla Gminy Miękinia można zaliczyć do udanych.

 

Gmina Miękinia od kilku lat przeżywa dynamiczny rozwój wyróżniając się na tle gmin Dolnego Śląska ze względu na dobrze funkcjonującą i stale poszerzaną strefę aktywności gospodarczej, w której zainwestowały już m.in. WAGO i Nordis, organizację regionalnych wydarzeń sportowych (Bike Maraton) i kulturalnych (Festiwal Lata), ale przede wszystkim konsekwentnie realizowaną przez władze Gminy strategię rozwoju wspartą sprawnie działającym systemem pozyskiwania środków unijnych i krajowych.

Człowiek – najlepsza inwestycja

Mawia się, że największą i najbardziej opłacalną inwestycją jest człowiek, a ściślej jego wiedza i umiejętności. Tę ideę potwierdzają działania Gminy Miękinia polegające na tworzeniu nowych placówek edukacyjnych.

Zaczęło się w maju 2016 r., kiedy to ruszyła budowa kompleksu w Lutyni, w ramach którego, obok żłobka i przedszkola dla setki dzieci, powstaje szkoła podstawowa wraz z salą sportową. Inwestycja warta prawie 20 mln zł została wsparta ze środków unijnych i krajowych. W budynku nowej szkoły w Lutyni znajdzie się miejsce dla ok. 360 uczniów w 23 salach dydaktycznych. W szkole będzie również stołówka, świetlica, zaplecze sanitarne i szatniowe oraz pomieszczenia administracyjne. Zarówno budowa szkoły, jak i przedszkola i żłobka jest współfinansowana ze środków RPO WD 2014-2020. Na budowę sali sportowej Gmina Miękinia otrzymała wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystki.

Jesienią 2017 r. rozpoczęła się ponadto realizacja drugiej ważnej inwestycji edukacyjnej w gminie Miękinia – rozbudowa szkoły podstawowej w Pisarzowicach. Nowa szkoła ma być uzupełnieniem dotychczasowego zaplecza szkolnego w Pisarzowicach obejmującego klasy 1-6. W budynku o pow. 636,60 m2 znajdzie się 10 sal lekcyjnych, jadalnia, pomieszczenia administracyjne, sanitarne i techniczne, kotłownia. Łącznie budynek zaprojektowano dla 240 uczniów. Termin uruchomienia nowej placówki zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.

Nowe placówki edukacyjne znacznie wzmocnią istniejącą na terenie gminy Miękinia bazę oświatową, co ma duże znaczenie zważywszy na dynamiczny rozwój gminy i stale zwiększającą się liczbę mieszkańców. Tylko w ciągu minionych 5 lat przybyło Gminie ponad 1 200 mieszkańców, to wzrost o prawie 9% w porównaniu z rokiem 2013.

Inwestycje edukacyjne wspierane są także poprzez realizację dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży. Już na początku przyszłego roku ruszy unijny projekt Szkolna Akademia Umiejętności pozwalający na rozwijanie zdolności i wyrównywanie szans edukacyjnych w obszarze języków obcych i matematyki wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w Miękini i Pisarzowicach.

Miękińskie drogi

Ważne miejsce w strategii rozwoju gminy Miękinia zajmują inwestycje drogowe. Tylko w minionym roku w gminie Miękinia powstały 2 nowe drogi, a kilkanaście zostało zmodernizowanych. Do najważniejszych tegorocznych przedsięwzięć w tym obszarze zaliczyć można:  budowę drogi dojazdowej do budowanego kompleksu szkolno-przedszkolnego w Lutyni współfinansowaną ze środków Narodowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019,  budowę drogi transportu rolnego w Brzezinie wspartą dotacją z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych,  oraz przebudowę dróg gminnych w ośmiu miejscowościach na terenie gminy Miękinia.
Poprawie komunikacji drogowej służą również inwestycje związane z budową oświetlenia drogowego oraz budowa parkingów typu „Park&Ride” przy stacjach kolejowych w Miękini, Mrozowie, Księginicach i Brzezince Średzkiej, współfinansowana ze środków RPO WD 2014-2020, służąca ograniczeniu ruchu w centrum Wrocławia i zapewniająca mieszkańcom gminy Miękinia szybką i wygodną łączność ze stolicą Dolnego Śląska i innymi większymi ośrodkami, np. Legnicą. 

Zachęta dla inwestorów

Gmina Miękinia oferuje zdrowy klimat nie tylko ze względu na rozległe walory przyrodnicze, ale przede wszystkim w kontekście otwartości na inwestorów – nowych i tych, którzy dotychczas już Gminie zaufali. Z myślą o nich władze Gminy podejmują szereg działań tworzących dogodne warunki do prowadzenie działalności gospodarczej przy konstruktywnym dialogu i wsparciu ze strony Gminy we wszystkich kwestiach pozostających w kompetencji gminnego samorządu. W 2017 roku pozyskano dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 na uzbrojenie terenów inwestycyjnych poprzez budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej. To szansa na kolejne inwestycje na obszarze 14 ha, a tym samym nowe miejsca pracy i dalszy dynamiczny rozwój gminy.

A w nowym roku…

Gmina Miękinia nie zwolni tempa. Na realizację już czeka budowa i przebudowa zbiorników małej retencji, budowa drogi gminnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w strefie aktywności gospodarczej Kadłub-Źródła” i „Przebudowa publicznych dróg powiatowych nr 2052D, 2054D relacji Brzezinka Średzka - Gosławice – Prężyce – etap 1”, współfinansowanych ze środków NPRGiPID 2016-2019, kontynuacja budowy skrzyżowania drogi krajowej nr 94 z drogą gminną w Źródłach, dalszy etap termomodernizacji świetlic wiejskich, zakończenie budowy kompleksu w Lutyni i szkoły w Pisarzowicach oraz wiele nowych wyzwań, na które czekamy.

(ug), Fot. ug

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Paweł
  Dobrze, że szpital w Lubiążu nie podlega pod ten powiat bo by i tamten zamknęli, a ludzi wypuścili ...

  Czytaj więcej...

   
 • Mariusz
  Szpital czeka na ciebie w Lubiążu miejsca wolne

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Augiasza!!!!!!!!!!poprawnie!!! !

  Czytaj więcej...

   
 • Sara
  Audiasza heheh Komoruski gafeusz to wpisywal.....a może Audiasza!!!

  Czytaj więcej...

   
 • tony
  Ponawiam prośbę o wyniki Panie trenerze :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Tak
  Protokół? Jest nagranie. W protokole nie można zamieszczać takich bzdur jak żeście mu przygotowali. Udostenijcie ...

  Czytaj więcej...

   
 • wabik
  Czy ja dobrze rozpoznaję w pierwszym rzedzie Beatę z Malczyc? Co za metamorfoza!! łął, łął

  Czytaj więcej...

   
 • Andrzej Sukta
  Trzy zdania = same klamstwa i insynuacje. Protokol z sesji wyjasni co i jak bylo

  Czytaj więcej...

   
 • kierowca
  i tak jest szczególnie na zjeździe Kostomłoty dzwon za dzwonem po zmianie organizacji ruchu :zzz

  Czytaj więcej...

   
 • Oddajta Szpital †
  Tam w tej stajni Audiasza to nawet jak zastępy Niebieskie będą interweniowały to nie ogarną tego ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box