Dzisiaj jest: 21 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1030 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pasy 00W ub. roku firma PPUH ZNAK Marcin Munnich z Kielc prowadziła na terenie miasta m.in. prace przy oznakowaniu poziomym ulic. Jednak sposób jego wykonania, jak mówią mieszkańcy, pozostawia wiele do życzenia.

W maju zeszłego roku na terenie Środy Śl. prowadzono prace przy oznakowaniu poziomym ulic. W tym czasie na średzkich drogach pojawiły się 23 przejścia dla pieszych. Prace przy oznakowaniu poziomym prowadziło konsorcjum dwóch firm PPHU Znak i MALPLAST. Ich zakres obejmował oznakowanie cienkowarstwowe na powierzchni łącznej 3740 m kw., oznakowanie grubowarstwowe na powierzchni 1200 m kw., a także wykonanie 15 miejsc dla niepełnosprawnych, na terenie Środy Śląskiej i Ciechowa. Łączny koszt usługi, to kwota 108 277 zł.

Przejścia dla pieszych niczym grzyby po deszczu

W trakcie prac przy oznakowaniu w wielu miejscach pojawiły się dodatkowe przejścia dla pieszych. Kiedy rok temu pisaliśmy o oznakowaniu, z pytaniami o brak przejść przy poczcie i szpitalu zwracali się do nas czytelnicy.

- Dlaczego nie mamy pasów naprzeciw poczty czy przy przejściu do szpitala? Pojawia się pytanie. To miejsca, gdzie wydaje się przejście dla pieszych powinno być oznaczone w pierwszej kolejności - pytała jedna z mieszkanek naszego miasta.

Jak podkreślał wówczas burmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński - celem urzędu jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie pieszych, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów oświatowych i innych instytucji użyteczności publicznej.

Obecnie ich nadmiar zdaje się rzucać w oczy. Mieszkańcy zwracają uwagę na ich dużą ilość w okolicy kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (od skrzyżowania z ulicą Śląską jest ich około pięciu). Przejścia dla pieszych są na ulicy Kościuszki, gdzie naliczymy kolejnych kilka. Uwagę zwraca również ilość oznakowań, jakie pojawiły się przy poczcie i szpitalu. I tu ponownie na jednym skrzyżowaniu mamy trzy przejścia dla pieszych, a kilkadziesiąt metrów dalej pojawiło się koło szpitala. Niestety, nie prowadzi wprost do wejścia do placówki. Jak wskazuje nasza czytelniczka przejścia w tym miejscu zostały przygotowane bez przemyślenia.

- Tutaj nie ma obniżenia krawężnika. A pasy zaczynają się wpół drogi przy zakręcie. To niebezpieczne - dzieli się z nami swoimi obawami mieszkanka Środy Śląskiej.

Brak obniżenia krawężników, o którym wspominała nasza czytelniczka, niestety występuje w wielu miejscach, gdzie powstały dodatkowe przejścia. Tymczasem przepisy krajowe (Dz.U.2016.0.124 t.j. - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) mówią:

- Wyniesienie krawężnika wyspy albo pasa dzielącego na przejściu dla pieszych nie powinno być większe niż 2 cm. W obrębie przejścia dla pieszych, na połączeniu chodnika z jezdnią, należy wykonać rampę o szerokości nie mniejszej niż 0,9 m i pochyleniu nie większym niż 15%.

Jak podają pracownicy Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej - obniżenia przy pasach będą wkrótce wykonywane. O ile pozwolą warunki pogodowe do 15 stycznia 2018 roku wszystkie krawężniki powinny zostać obniżone. Prace przeprowadzi firma ZBD Tarnowski Żmigród.

Kłopoty z przejściem na plac targowy

- Witam droga redakcjo! Czy ktoś się zajmie pasami dla pieszych prowadzącymi na targowisko w Środzie Śląskiej? Chodzi o namalowanie drugich, w bliskim sąsiedztwie starych. Ostatnio mało nie doszło tam do wypadku. Dziecko przechodziło po starych pasach i do tragedii było blisko. Które pasy są właściwe? To szok. Ludzie przechodzą raz tak, raz tak... To strasznie niebezpieczne! - pisał do nas pan Michał.

Podobnych wiadomości dotyczących „kłopotliwego” przejścia otrzymaliśmy kilka. Jak podkreślają mieszkańcy obecność podwójnych pasów na drodze wprowadzała nie tylko chaos, ale przyczyniała się również do wzrostu zagrożenia na drodze. Kilka tygodni temu firma zewnętrzna wykonywała prace mające na celu usunięcia starego przejścia dla pieszych.

Wzrost potrąceń? Policja odpowiada

Wraz z nowymi przejściami dla pieszych pojawiły się również informacje, że tak duża ich ilość nie tylko wprowadza zamieszanie, ale przyczynia się do zwiększenia liczy potrąceń na terenie naszego miasta. Z zapytaniem zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Czy rzeczywiście tak jest? Czy wszystkie oznakowania przygotowane przez konsorcjum firm jest wykonane prawidłowo?

Jak informuje st. asp. Marta Stefanowska, zdarzenia z udziałem pieszych nie miały miejsca w rejonie, gdzie pojawiły się nowe przejścia dla pieszych.

- W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2017 r. na głównym ciągu komunikacyjnym w Środzie Śląskiej, tj. ul. Legnicka, plac Wolności oraz ul. Wrocławska odnotowano 6 zdarzeń z udziałem pieszych. Przyczyną było nieostrożne wejście na jezdnię (1), nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi (1) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2) oraz inne (1). W jednym przypadku został skierowany wniosek do sądu - wyjaśnia oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej.

W tym samym rejonie ulic, w okresie od 1 września do 11 grudnia ub. r. odnotowano 5 zdarzeń w kategorii nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

- Analizując powyższe dane należy stwierdzić, że w ostatnim okresie wzrosła ilość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wpływ na taką sytuację ma z pewnością pora roku i związana z nią zła widoczność na drodze, w szczególności w godzinach rannych i wieczornych. Jednakże należy zwrócić uwagę, że 5 spośród łącznie 11 zdarzeń od początku roku do chwili obecnej miało miejsce w godzinach 09:00-11:53, a więc w ciągu dnia. Ponadto nie można zapominać o czynniku ludzkim w postaci braku zachowania należytej ostrożności na drodze, zarówno przez pieszych, jaki kierujących pojazdami – wyjaśnia policjantka.

Cykliczne działania

- W związku ze zdarzeniami drogowymi z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego średzcy policjanci podejmują cykliczne działania, podczas których kontrolują zarówno pieszych, jak i kierowców pod kątem przestrzegania przez nich obowiązujących przepisów ruchu drogowego – mówi st. asp. Marta Stefanowska. - Ponadto funkcjonariusze uczestniczą w działaniach profilaktycznych ukierunkowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach takich, jak: „Świeć przykładem” i „Nie zabijaj”. Podczas swoich działań propagują stosowanie odblasków, rozdając opaski odblaskowe – dodaje oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej.

Miejmy nadzieję, że obniżenie krawężników zgodnie z założeniami zostanie wykonane jeszcze w tym miesiącu.

Iza Szczygieł fot. isz, wk

20171013 115208

20171013 121749

20171013 121708

20171013 121759

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Stefan
  ze Środy bez przesiadki to do Wrocławia to już tylko Tarnowscy zostali wogóle w stronę Wrocławia poza ...

  Czytaj więcej...

   
 • max
  na meczach ligowych pije się legalnie alkohol-piwo i nikomu to nie przeszkadza

  Czytaj więcej...

   
 • Pasazer
  Redakcja jawnie ominęła tę część aby wójt gminy nie stracił pozycji. Jasno widać że dla niego liczy się ...

  Czytaj więcej...

   
 • Do redakcji
  W artykule brak jest odpowiedzi na pytanie które było zadane pod poprzednim postem dotyczącym tego ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kubek
  Niektórzy pracują w źródłach, Błoniach, Wróblowicach ... pociągiem do tych miejscowości nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kolarz
  Człowieku co Ci jedno piwo przeszkadza podczas meczu? Facet jestes czy baba? Każdy chłop jak ogląda mecz ...

  Czytaj więcej...

   
 • halt
  żebyś miał / miała zagadkę, ale masz problem no naprawdę...

  Czytaj więcej...

   
 • nn
  to dlaczego od razu więcej nie napisali?

  Czytaj więcej...

   
 • hmmm
  niby to samo ale tu więcej piszą

  Czytaj więcej...

   
 • Sebek
  Przepraszam bardzo ale właśnie jem tort z Grzesiem i innymi w Starostwie więc prosze mi nie przeszkadzac ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box