Dzisiaj jest: 21 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1020 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

naczelnik US 0Od stycznia br. małe i mikroprzedsiębiorstwa zobligowane są do comiesięcznego wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych do Ministerstwa Finansów. Czym są pliki? Jakie terminy obowiązują podatników?

 

Na czym polegają szkolenia prowadzone przez Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej? O te i inne tematy zapytaliśmy naczelnika średzkiego urzędu skarbowego, Sebastiana Małachowskiego.

Plik JPK, czyli Jednolite Pliki Kontrolne zaczęły obowiązywać w roku 2016. Obowiązek ich sporządzania spoczywał wówczas na dużych przedsiębiorstwach.

Jeśli chodzi o JPK, to zaistniały one w połowie 2016 roku. Wówczas, w pierwszym etapie uregulowaniem objęte zostały duże podmioty gospodarcze. W 2017 roku doszły do tej grupy również średnie i małe przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy aktywni w podatku VAT są zobligowani do składania plików JPK.

Czy są określone grupy podatników wyłączonych z obowiązku?

Tak, są wyłączenia. W zasadzie wyłączenie występuje ze względu na status podatnika lub jego zakres działalności. Jeśli dany podmiot nie jest podatnikiem podatku VAT lub jeśli w zakresie prowadzonej działalności prowadzi sprzedaż zwolnioną z podatku od towarów i usług, wówczas jest wyłączony z obowiązującej regulacji. Natomiast w przypadku, kiedy nasz podatnik objęty jest podatkiem VAT, jest również objęty i regulacją JPK.

Na czym polegają pliki i czemu mają służyć?

Jednolity plik kontrolny, to tak naprawdę odzwierciedlenie dokumentacji księgowej ujętej w inny sposób niż w dotychczas prowadzonych rejestrach zakupów i sprzedaży VAT. W tabelach i zestawieniach ujęte są wszystkie operacje gospodarcze, w których występuje podatek od towarów i usług, zarówno po stronie zakupów, jak i sprzedaży. Następnie plik jest formatowany według reguł określonych przez Ministerstwo Finansów, a następnie wysyłany tak samo jak deklaracje elektroniczne na wskazany adres bramki elektronicznej.

Czy plik JPK jest zatem odpowiednikiem dokumentu VAT-7? Czy w plikach będą podobne informacje? Czy też będą bardziej szczegółowe?

W VAT-7 pojawiają się pozycje, które wymagają rozksięgowania technicznego. Natomiast plik JPK jest zestawieniem operacji gospodarczych tylko z zakresu zakupu i sprzedaży w części, która dotyczy faktur sprzedażowych i zakupowych objętych podatkiem od towarów i usług.

Czy plik JPK będzie jedynym dokumentem, jaki powinni składać podatnicy VAT?

Deklaracje VAT-7 będą nadal obowiązywały. A zatem poza deklaracją VAT-7, którą podatnicy dostarczają do urzędu skarbowego, w zależności od wybranej formy składania czy to co miesiąc lub co kwartał, do 25-tego każdego miesiąca należy wysłać również plik JPK.

Do 25 lutego 2018 mikroprzedsiębiorstwa będą zobligowane do przesłania plików JPK. Czy w związku z tym, że to początki uregulowań w przypadku opóźnień podatnicy będą łagodniej traktowani?

Podobnie jak dotyczy to deklaracji podatkowych, podatnik może zwrócić się do organu podatkowego przed upływem terminu do wysłania pliku JPK o odroczenie. Jeżeli przesłanki wynikające z uzasadnienia będą wskazywały na zasadność tego odroczenia, to organ podatkowy wyznaczy podatnikowi inny termin na przesłanie pliku JPK.

Natomiast, na dzień dzisiejszy przepisy karne, które obowiązują w zakresie nieskładania w terminie deklaracji nie zmieniły się i dotyczyć będą również nieterminowego wysyłania plików JPK.

Mówimy zatem o wykroczeniach i przestępstwach skarbowych?

W zależności od wagi sprawy, a także od innych okoliczności towarzyszących nieterminowe złożenie pliku może być potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe z poważniejszymi konsekwencjami.

Wcześniejsze wysyłanie plików JPK to również korzyści?

Tak. W sytuacji, kiedy podatnik zdecyduje się na wysyłanie plików bez przymusu podatkowego, czyli przed lutym 2018 roku, wówczas zwrot podatku wynikające z deklaracji za ten okres realizowany zostanie w ciągu 25 dni, a nie jak ma to miejsce zwyczajowo w ciągu maksymalnie 60 dni.

Od listopada ub. roku w Urzędzie Skarbowym w Środzie Śląskiej prowadzone są szkolenia z zakresu JPK. Jakim zainteresowaniem cieszą się szkolenia i jaki jest ich odbiór wśród podatników?

Odbiór jest pozytywny, natomiast pozostaje po naszej stronie niedostatek, jeśli chodzi o ilość podatników biorących w nich udział. Chcielibyśmy, aby większość mikroprzedsiębiorców rozliczających się w naszym Urzędzie wzięła udział w tych szkoleniach.

Jakie umiejętności nabywają podatnicy podczas szkoleń?

Przede wszystkim podczas godzinnych spotkań podatnik otrzymuje informację na temat samego pliku JPK, czym jest, do czego służy, w jakim celu pliki są gromadzone. Podczas szkolenia poruszana jest również tematyka sposobu wysyłania plików do Ministerstwa Finansów. Pokazujemy również znaną nam na dzień dzisiejszy darmową aplikację do wysyłania plików przygotowaną przez Ministerstwo, i dostępna na stronie: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/klient-jpk?p_p_id=101_INSTANCE_j1PM&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1. A zatem nie trzeba kupować dodatkowego oprogramowania, ponieważ wszystkie elementy łącznie z aplikacją są dostępne na stronie ministerialnej.

A z jakimi problemami borykają się podatnicy podczas wysyłania dokumentów? Czy aplikacja spełnia ich oczekiwania?

Największym problemem, jaki obserwujemy jest problem z danymi, ich rzetelnością, tj. rzetelnym i poprawnym wprowadzeniem, ponieważ każda nieprawidłowość pojawia się jako błąd, który trzeba będzie skorygować, co wymaga poświęcenia dodatkowego czasu, którym nasi przedsiębiorcy dysponują w niewielkim zakresie. Chcielibyśmy ograniczyć kontakt z urzędem skarbowym do minimum, dlatego po to są organizowane przez nas szkolenia, aby uniknąć w przyszłości dużej ilości błędów i konieczności ich korekty. Po ponad rocznym doświadczeniu z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w większych rozmiarach wiemy, że w plikach pojawiają się błędy wynikające z błędnego numeru NIP dostawcy czy nabywcy, błędnej kolejności pozycji, jak również błędnych kwot, czyli takie, które są możliwe do usunięcia już przy pierwszej wysyłce pliku. Dlatego tak istotne jest to, aby podatnik w chwili objęcia go regulacją, był do tego przygotowany.

Przypomnijmy na koniec, kiedy odbywają się szkolenia.

W grudniu szkolenia odbywały się w każdy wtorek. Na pewno będą kontynuowane w styczniu, jak i w lutym, by wesprzeć podatników przy pierwszych składanych plikach kontrolnych. A ponieważ szkolenie trwa godzinę i jest całkowicie bezpłatne, zachęcam do udziału w spotkaniu, by nabyć podstawowej wiedzy na temat obowiązującej regulacji podatkowej. Więcej informacji podatnicy mogą również uzyskać na portalu Ministerstwa Finansów dedykowanym plikom JPK pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk.

Iza Szczygieł fot. Wiktor Kalita

naczelnik US

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Stefan
  ze Środy bez przesiadki to do Wrocławia to już tylko Tarnowscy zostali wogóle w stronę Wrocławia poza ...

  Czytaj więcej...

   
 • max
  na meczach ligowych pije się legalnie alkohol-piwo i nikomu to nie przeszkadza

  Czytaj więcej...

   
 • Pasazer
  Redakcja jawnie ominęła tę część aby wójt gminy nie stracił pozycji. Jasno widać że dla niego liczy się ...

  Czytaj więcej...

   
 • Do redakcji
  W artykule brak jest odpowiedzi na pytanie które było zadane pod poprzednim postem dotyczącym tego ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kubek
  Niektórzy pracują w źródłach, Błoniach, Wróblowicach ... pociągiem do tych miejscowości nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kolarz
  Człowieku co Ci jedno piwo przeszkadza podczas meczu? Facet jestes czy baba? Każdy chłop jak ogląda mecz ...

  Czytaj więcej...

   
 • halt
  żebyś miał / miała zagadkę, ale masz problem no naprawdę...

  Czytaj więcej...

   
 • nn
  to dlaczego od razu więcej nie napisali?

  Czytaj więcej...

   
 • hmmm
  niby to samo ale tu więcej piszą

  Czytaj więcej...

   
 • Sebek
  Przepraszam bardzo ale właśnie jem tort z Grzesiem i innymi w Starostwie więc prosze mi nie przeszkadzac ...

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box