Dzisiaj jest: 17 Styczeń 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Marian, Jan, Antoni

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1154 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

budzet 2018 0Ponad 4 godziny trwała prezentacja i debata nad projektem budżetu Gminy Środa Śląska na sesji Rady Miejskiej 28 grudnia. Ponadto radni zdecydowali o przystąpieniu Gminy Środa Śląska do Związku Gminy Wiejskich RP oraz poparli inicjatywę burmistrza odnośnie wprowadzenia Średzkiej Karty Mieszkańca, która umożliwi 50% ulgi dla mieszkańców gminy Środa Śląska na przejazdy Średzką Komunikacją Publiczną.

 

Gminne priorytety
Podobnie jak w 2017 roku, także i w 2018 roku bardzo ważną pozycją budżetu Gminy będzie stanowić poprawa infrastruktury drogowej. W planie jest m.in. budowa 12 odcinków dróg transportu rolnego w 11 miejscowościach za 1,5 mln zł oraz budowa dróg asfaltowych i osiedlowych – w Środzie Śląskiej, Rakoszycach – ul. Górna, Ciechowie – Buczki etap II, Chwalimierzu, Krynicznie. Ponownie sporą kwotę – 700 tys. zł przeznaczono na rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego oraz na monitoring wizyjny – również 700 tys. zł. Kontynuowana również będzie realizacja projektów z dofinansowaniem zewnętrznym: wdrożenie II etapu gminnej komunikacji publicznej za 3,2 mln zł, budowa targowiska miejskiego za 3,4 mln zł, rewaloryzacja ratusza za prawie 1,5 mln zł, czy modernizacja części wspólnych w budynkach mieszkalnych wspólnot mieszkaniowych z udziałem Gminy, które zebrały wymaganym wkład własny. 592 tys. zł pochłoną planowane remonty i modernizacje w szkołach i przedszkolach, a dodatkowe 549 tys. zł zaplanowano na rozbudowę przedszkola w Lokalnym Centrum Aktywności Wiejskiej w Szczepanowie. Dotacje na zabytki sięgną 450 tys. zł, w tym sakralne 250 tys. zł. Gminne spółki wodne otrzymają z budżetu Gminy 92 tys. dotacji na poprawę melioracji, gminne OSP na doposażenie sprzętowe 25 tys. zł, a dotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych wyniesie 15 tys. zł.

Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych dzięki kolejnym naświetlaczom nad przejściami dla pieszych i nowym odcinkom chodników w Jastrzębcach, Świętem, Wrocisławicach, Środzie Śląskiej na Osiedlu Piastowskim, ul. Świdnickiej w Środzie Śląskiej – I etap. W planie jest też dalsza budowa chodnika w Rzeczycy do cmentarza i Juszczynie do świetlicy – I etap oraz kontynuacja budowy alejek na średzkim cmentarzu komunalnym, a także budowa łącznika drogowego ul. Cmentarnej i Wierzbowej w środzie Śląskiej oraz łącznika schodowego ul. Kilińskiego i ul. Sikorskiego. W związku z obcięciem dotacji rządowych dla 17 gmin na Dolnym Śląsku droga Juszczyn-Wojczyce zostanie niestety wykonana na krótszym odcinku w stosunku do pierwotnie planowanego – tj. na odcinku od strony Wojczyc. Gmina udzieli też w 2018 wsparcia Powiatowi Średzkiemu na działalność Muzeum Regionalnego w kwocie 40 tys. zł, dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej Ciechow-Cesarzowice w kwocie 112 tys. zł i na zajęcia basenowe w powiatowych szkołach 52 tys. zł. W 2018 roku dzięki środkom z budżetu Gminy Środa Śląska i dotacjom z PROW powstanie też ekologiczny plac zabaw w Świętem oraz parking przy ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Brodnie. Planowana dopłata do Spółki OSIR sięgnie 1.050 tys. zł, a do Spółki Średzka Komunikacja Publiczna 1.150 tys. zł. Szczegółowy plan budżetu Gminy zamieszczony jest na BIP UM w Środzie Śląskiej.

Ambitny i rozwojowy
Planowane dochody Gminy sięgną w tym roku blisko 97 mln zł, w tym dochody majątkowe 15,7 mln zł a wydatki blisko 108 mln zł. Deficyt w kwocie 10,8 mln zł zostanie pokryty z emisji papierów wartościowych. Na inwestycje Gmina Środa Śląska zaplanowała w tym roku blisko 30 mln zł. - Suma przeznaczona na inwestycje jest ogromna. Ale myślę, że trzeba zaufać fachowcom – panu Burmistrzowi i pani Skarbnik. Potrzeby i oczekiwania naszych mieszkańców są ogromne. Nie hamujmy rozwoju tej Gminy. Mamy szansę, żeby ściągnąć tu jak najwięcej nowych mieszkańców. Ten budżet jako Klub Radnych oceniamy jako bardzo ambitny. Staje się on ostrożniejszy w porównaniu do tegorocznego, ale sami widzimy, co dzieje się na rynku inwestycyjnym – komentował projekt budżetu jeszcze przed głosowaniem Jerzy Kryciński, przewodniczący Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej. Podczas sesji wielokrotnie zapewniano, że mimo deficytu budżet Gminy jest bezpieczny a jej finanse są stabilne, co potwierdza również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dług Gminy w relacji do jej dochodów jest bardzo podobny jak w roku 2011 tj. ok. 41-42%, kiedy Gmina również realizowała znaczące inwestycje np. budowa Średzkiego Parku Wodnego. - Wszelkie wyzwania w realizacji ambitnej strategii rozwoju Gminy hartują, ale i mobilizują. Tak na to patrzę. Mamy plany i budżety, które akceptuje zdecydowana większość Rady Miejskiej. Konsekwentnie je realizujemy. Dla dobra mieszkańców – podkreśla Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. W ostatecznym głosowaniu za budżetem opowiedziało się 10 radnych tj. 7 członków Klubu Radnych RAZEM dla Ziemi Średzkiej oraz 3 radnych niezrzeszonych. Budżetu Gminy i tym samym inwestycji gminnych na 2018 nie poparli natomiast członkowie opozycyjnego Klubu Radnych Nowa Gmina-Porozumienie Samorządowe, którzy wstrzymali się od głosu - w większości podobnie jak w latach ubiegłych.

Średzka Karta Mieszkańca
28 grudnia radni przyjęli również regulamin Średzkiej Karty Mieszkańca (ŚKM), która będzie uprawniała do 50% zniżek na przejazdy Średzką Komunikacją Publiczną. Projekt regulaminu ŚKM został przygotowany przez pana Rafała Ratuszniaka z Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy z NGO, a będzie wdrażany przez Wydział Spraw Obywatelskich. O wydanie dokumentu będzie się mógł starać każdy, kto jest zameldowany na stałe lub czasowo na okres min 12 m-cy na terenie gminy Środa Śląska lub jest mieszkańcem innej gminy, ale rozlicza się z podatku dochodowego w średzkiej gminie. Po krótkiej prezentacji pani Moniki Szymanowskiej z Wydziału Promocji i Rozwoju Gminy jednogłośną decyzją radnych Gmina Środa Śląska przystąpiła także do Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, do której należy ponad 600 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski, w tym Kostomłoty, Miękinia i Udanin.

(um) fot. um

dochody wybrane 2018

rewitalizacja 2018

budzet 2018

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • MgDa
  wspaniała osoba oby takich więcej tu u was gościło

  Czytaj więcej...

   
 • kibic
  dobra powtórka z rozrywki ;-) - tak trzymac !!

  Czytaj więcej...

   
 • Wyborca
  Przyszedł czas na realizację oświetlenia ulicznego . Proszę nie zapomnieć, że Gmina to nie tylko wieś ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  Kiedy latarnie w Lutynia? Ul Nowa, Partyzantów, Pionierów to egipskie ciemności. 3-ci świat. Zamiast ...

  Czytaj więcej...

   
 • Milan
  I co to da że będą sklepy zamknięte śmiech na sali ludzie mniej zarobią bo za niedzielę więcej zarabiają ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  I bardzo dobrze jestem za zamknięciem sklepów szczególnie monopolowych lumpy na cpn nie pójdą bo tam ...

  Czytaj więcej...

   
 • MEGG
  mogli zrobic referendum i wyszło by kto chce wolne , a kto pracujące niedziele.

  Czytaj więcej...

   
 • 123
  W tym okręgu radnym chyba jest Lisiecki a nie Hamkało a więc moim skromnym zdaniem zmiana jak najbardziej ...

  Czytaj więcej...

   
 • mieszkaniec
  Moim zdaniem to kampania i dlatego jestem na nie.Na pewno nie zagłosuję na kogoś kogo lansuje się po ...

  Czytaj więcej...

   
 • kaufman
  kurcze ja mam troche za daleko :-x

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box