Dzisiaj jest: 18 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Anzelm, Cyryl, Edward

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1168 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

woda malczyceWczoraj przy ujściu Średzkiej Wody do Odry jeden z wędkarzy zauważył plamy substancji oleistej. Na miejsce przybyła straż pożarna, komendant straży rybackiej, policja i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- O godzinie 12:10 jeden z wędkarzy poinformował mnie o plamie oleju lub innej tłustej substancji wylanej do wody przy ujściu Średzkiej Wody do Odry. O tym fakcie natychmiast powiadomiłem władze okręgu PZW we Wrocławiu. Na miejsce przybyła straż pożarna wezwana przez władze gminy Malczyce – mówi Andrzej Lech, komendant straży rybackiej.

O zdarzeniu powiadomiono również naszą redakcję. Po przyjeździe do Malczyc, przy ujściu Średzkiej Wody do Odry zauważamy duże plamy nieznanej substancji. Na miejscu pojawiają się również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W trakcie oględzin ujścia rzeki i lustra wody w malczyckim porcie plama jest faktycznie mocno widoczna. Jak mówi Andrzej Lech, przed naszym przybyciem obecny był również zastęp straży pożarnej.

- Dowódca zastępu poinformował mnie, że plama jest zbyt cienka i nie stwarza większego zagrożenia dla środowiska. Po godzinnej akcji odjechali w stronę malczyckiego portu, aby dokonać oględzin lustra wody – wyjaśnia komendant. - Kiedy zadzwoniłem na inspekcję zapytano mnie czy straż mierzyła grubość warstwy zanieczyszczeń, ale warstwa nie była przez nikogo mierzona. Prawdopodobnie przez brak odpowiedniego sprzętu – dodaje.

Jak informuje Dariusz Domaradzki, oficer prasowy KP PSP w Środzie Śląskiej w chwili przyjazdu na miejsce zastępu straży pożarnej widoczne były plamy oleju wielkości 1m kw. W niedużej odległości widoczny był również holownik pchający barkę. Działania straży pożarnej polegały na spryskaniu dyspergentem Sintan widocznych plam oleju, nie zaś, jak informują inne media, na pobraniu próbek do badania.

To drugi taki przypadek

Podczas spaceru wzdłuż brzegu Odry poza plamami zauważyć można również śnięte ryby, jednak jak mówi komendant straży rybackiej, trudno obecnie ocenić czy martwe ryby mają związek z zanieczyszczeniem. Jak podkreśla, to już drugi przypadek zanieczyszczenia wody w tym miejscu.

- W 2017 roku doszło do pierwszego tego typu zdarzenia. Wówczas z 200-litrowej beczki wylał się do wody olej. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców i firmy substancja została zneutralizowana. Jednak dziś mamy kolejny przypadek zanieczyszczenia wody, która stosunkowo niedawno była zarybiana przez PZW – mówi Andrzej Lech.

Substancje oleiste w wodzie, jak podkreślają wędkarze, są niezwykle niebezpieczne i szkodliwe dla ryb, jak i ptactwa.

- Obklejone pierze powoduje utratę izolacji termicznej u ptactwa, które nie jest w stanie oczyścić się samodzielnie z zanieczyszczenia. Plamy oleju, to również brak wymiany gazowej na powierzchni lustra wody i tym samym brak tlenu dla ryb – przekonują wędkarze.

Przyczyny wycieku

Kiedy pytamy o przyczyny wycieku, wędkarze i komendant straży pożarnej wspominają o najprawdopodobniej uszkodzonym pchaczu.

- Z informacji, jakie przekazał mi inny wędkarz będący świadkiem zdarzenia wynikało, że najprawdopodobniej do skażenia doszło na skutek wypompowania brudnej wody z kadłuba uszkodzonego pchacza typu Tur, którego przeznaczeniem jest pchanie barek po wodzie. Najprawdopodobniej doszło do awarii i z maszynowni uszkodzonego pchacza wypłukano wodę razem z olejami – wyjaśniają.

Jak mówi Dariusz Domaradzki ze straży pożarnej, przyczyną zanieczyszczenia może być również zruszanie mułu przez holownik, a tym samym wypłukanie zanieczyszczeń znajdujących się na dnie rzeki. Inną prawdopodobną przyczyną zdarzenia może być również zmycie z pokładu barki lub pchacza wody wraz z zanieczyszczeniami znajdującymi się na jej podkładzie.

Oczekiwanie na wyniki i kontrola wód

Jednak odpowiedź na pytanie o przyczynę zdarzenia i rodzaju rozlanej substancji przyjdzie jeszcze nam poczekać. Jak mówili w rozmowie z nami obecni na miejscu inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zarówno w ujściu, jak i w porcie zostaną pobrane póki wody, na podstawie których zostanie ustalony rodzaj rozlanej substancji. Jednak na wyniki przyjdzie nam poczekać około miesiąc.

Jak dodaje inspektor, pobrane próbki pokażą również czy substancja stanowi zagrożenie dla środowiska. Jeśli wystąpi duże zagrożenie podmiot, który je spowodował, będzie zobowiązany do jego usunięcia i oczyszczenia wód. Jak podkreślają urzędnicy, jeśli sprawca zanieczyszczenia jest znany, wówczas podejmowane są wobec niego kontrole.

Stały poziom zanieczyszczenia

Dziś poziom zanieczyszczeń na wodach nadal się utrzymuje. O sprawie ponownie powiadomiono straż pożarną, a także Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej. Jak zapowiadają wędkarze i komendant straży rybackiej, stan zanieczyszczenia i stan wód w tym miejscu będzie monitorowany, a wszelkie nieprawidłowości będą zgłaszane do odpowiednich służb.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

 

 

Iza Szczygieł fot. isz, wk

1 IMG 9720

2 IMG 9721

2 IMG 9726

02 IMG 9729

03 IMG 9730

04 IMG 9731

5 IMG 9724

06 IMG 9733

07 IMG 9734

16 IMG 9743

19 IMG 9746

Więcej zdjęć TUTAJ

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

   
 • Tff
  Oraz lans zapomniałeś napisać no bo trzeba się jeszcze utrzymać tak jak mawiał Nikodem Dyzma wytrzyma ...

  Czytaj więcej...

   
 • ep
  Bo kto to widział, żeby zima trwała dwa tygodnie ( w tym dwa dni opadów śniegu). Przecież żadna firma ...

  Czytaj więcej...

   
 • Dyzio
  To jest droga wojewódzka, więc loozik :lol:

  Czytaj więcej...

   
 • reklama google
  reklamy wyświetlają się z ciasteczek, historii wyszukiwania czy przeglądania stron 8) może Ty lepiej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kierowca
  Proponuje zadzwonić do telewizji i powiedzieć ze jest zima

  Czytaj więcej...

   
 • aaham
  siedźcie w domu jak widzicie że pi*dzi, biedronki i tak dzisiaj nie zaliczycie

  Czytaj więcej...

   
 • Russelces
  Всем привет! Нашел интересные новости на этом сайте: http://watafak.ru ...

  Czytaj więcej...

   
 • Średzianin
  A kto sprzedał dla PCZ???

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box