piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 


Oni zabiorą Twoje pieniądze!

Skomentuj



Korzystasz z bankowości elektronicznej? To bardzo dobrze. Z powodu epidemii koronawirusa #zostańwdomu i załatwiaj jak najwięcej spraw online. Dla własnego bezpieczeństwa. Ale bądź czujny i pamiętaj o tym, że cyberprzestępcy szybko dostosowują się do panującej wokół sytuacji i wykorzystują nowe sposoby dobrania się do Twojego portfela.



Wyłudzenia na koronawirusa

Zwróć uwagę na fałszywe informacje, przesyłane głównie za pomocą SMS-ów, odwołujących się do trwającej epidemii. Przestępcy podszywają się pod różne instytucje i w wysyłanych SMS-ach nakłaniają do skorzystania z zawartego w SMS-ie linku, prowadzącego niestety do fałszywej strony logowania i płatności. Treść tych SMS-ów może być zróżnicowana, ale zawsze ma nakłonić do podjęcia próby zalogowania. Dane dotyczące logowania jak i kody SMS wpisywane przez ofiarę są przechwytywane, co pozwala przestępcom  przygotować przelew z konta Klienta.

Ważne!

Nigdy nie korzystaj z linków zawartych w wiadomościach przesyłanych SMS-ami, mailami, za pomocą serwisów społecznościowych, czy innych źródeł komunikacji, zwłaszcza jeśli prowadzą do płatności – wszystkie oficjalne informacje są zamieszczane na właściwych witrynach rządowych, żadne organy państwowe nie komunikują tego typu informacji poprzez SMS-y.

Zawsze uważnie czytaj treści SMS-ów zawierających kody autoryzacyjne – w treści SMS od Banku zawsze jest zawarta informacja, do jakiej dyspozycji posłuży kod zawarty w SMS-ie.

Wyłudzenie na dopłatę

Wyłudzenie polega na przesłaniu SMS-a lub e-maila z informacją o niedopłacie za daną usługę (np. rachunek za energię elektryczną, telefon, dostarczenie zamówionej przesyłki przez firmę kurierską) i koniecznością pilnego uiszczenia płatności w skromnej, nie budzącej podejrzeń wysokości. W informacji przedstawione są również konsekwencje, np.: odmowa wykonania usługi (odcięcie prądu, blokada połączeń telefonicznych, niedostarczenie przesyłki) oraz link kierujący rzekomo do formularza płatności, na którym należy wybrać swój bank, wypełnić formularz i zatwierdzić płatność SMS-em.

W rzeczywistości jest to fikcyjna strona przechwytująca dane do logowania oraz wprowadzone kody SMS, które następnie wykorzystywane są przez przestępców do autoryzacji przelewów z konta

Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami internetowymi

Jak grzyby po deszczu powstają nowe e-sklepy, w których można nabyć środki chroniące przed koronawirusem: maseczki, przyłbice, środki odkażające. Jednak wiele z nich powstaje tylko po to, aby pobrać od Ciebie wpłatę za zamówienie, którego nigdy nie zobaczysz. Dokonanie zakupów na fałszywej stronie oznacza utratę wpłaconych środków – a w niektórych przypadkach udostępnienie oszustom danych do logowania w Banku.

Podczas zakupów w e-sklepie zwracaj uwagę na:

  • tekst – strony oszustów często tworzone są w pośpiechu, dlatego można na nich zauważyć błędy językowe, gramatyczne, ortograficzne, brak polskich znaków. Autentyczne sklepy dbają, aby ich witryny były poprawne, jeśli więc na stronie można zauważyć błędy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z fikcyjnym sklepem – w takim przypadku zalecamy zaniechanie zakupów.
  • ofertę – jeśli sklep oferuje wyłącznie asortyment związany z trwającą epidemią można domniemywać, że powstał w ostatnim czasie – należy zachować szczególną ostrożność.
  • standardowe elementy sklepów internetowych – na stronie powinien być zamieszczony regulamin, opis sposobu dostarczenia zamówionej przesyłki oraz zwrotu zakupu. Jeśli tych informacji brakuje lub są niejasne, powinno to wzbudzić podejrzenia.
  • metody płatności - jeśli sklep oferuje formy płatności odbiegające od standardu (np. wyłącznie przelew na konto) zalecamy zaniechanie zakupów w tym sklepie. W przypadku kierowania do płatności poprzez logowanie w Banku, należy zwrócić uwagę na to, czy strona, do której jesteśmy kierowani, faktycznie należy do Banku (czy certyfikat, który można odczytać pod symbolem kłódki przy pasku adresu jest wystawiony dla banku, poprzez który chcesz zrobić przelew). Należy też zawsze uważnie odczytywać treści SMS-ów przesyłanych przez Bank lub, w przypadku autoryzacji mobilnej, treść komunikatu wyświetlanego przy zatwierdzaniu transakcji w Aplikacji Mobilnej.
  • autentyczność firmy – dane firm zarejestrowanych w Polsce możesz znaleźć na oficjalnych bazach CEIDG lub KRS szukając po numerze NIP lub REGON. Jeśli nie znajdziesz firmy w żadnej z tych baz, możesz być pewien, że masz do czynienia z firmą fikcyjną. Co ważne - przestępcy mogą korzystać z danych istniejących, autentycznych firm, aby się pod nie podszywać. Fakt istnienia firmy w jednym z powyższych spisów nie świadczy o autentyczności strony sklepu.
  • kontakt – większość sklepów udostępnia klientom możliwość kontaktu, więc brak tego elementu witryny powinien zniechęcić do dokonania zakupu. W razie wątpliwości skorzystaj z formy kontaktu podanej na stronie sklepu (najlepiej z telefonu) i dopytaj o szczegóły oferty. W ten sposób przekonasz się, czy i jaką odpowiedź otrzymasz.

Jeżeli będziesz kierować się zdrowym rozsądkiem, ostrożnością i przez moment zastanowisz się nad treścią otrzymanego SMS-a, istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że to Ty wygrasz w starciu z kimś, kto czai się na Twoje pieniądze. Pamiętaj – bankowość online to duża wygoda, oszczędność czasu, no i wymóg niezbędny w dobie pandemii. #zostańwdomu, ciesz się zdrowiem i dbaj o swoje finanse.

(hs)






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

szalankiewicz

img 20240220 wa0001